Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
petre_s

alimentare statie...

Recommended Posts

Fiind la primul amplificator mai serios as vrea sa cer niste pareri inainte de a face ce-mi taie capul...Desi treburile par simple nu cred ca e chiar asa... nu vreau sa am brum mai mare ca semnalul.. :rolleyes: Eu m-am gandit sa leg firele de masa ca in figura de mai jos. Putin nalamurit sunt la amplificator care nu are masa de intrare comuna cu cea de alimentare, dar sunt legate printr-un 10R. Amplificatorul este AV400 care are cate 2 perechi de finali si este alimentat la 55V in sarcina si 60 in gol.e bine ce fac eu?

Guest releu

E buna idea cu legatul firelor

Sharky, eu nu o sa am impamantare la statie :rolleyes: in cazul asta, masa pe sasiu trebuie pusa exact lana mufa de intrare din ecranul firelor? sau in star point cum a zis si zal?

uite pe poza. E legata la starpoint prin ecranajul firului.Daca n-ai impamantare elimin-o din diagrama, impreuna cu conexiunile ce merg la ea...simplu, nu?

uite pe poza. E legata la starpoint prin ecranajul firului.Daca n-ai impamantare elimin-o din diagrama, impreuna cu conexiunile ce merg la ea...simplu, nu?

mda, deci pe carcasa nu mai pun deloc masa... eu ma gandeam s-o pun ca sa actioneze ca un ecranaj pt tot ansamblul. :rolleyes: sorry ca va bat la cap dar vreau sa o fac bine :smt003

Obligatoriu legi carcasa (sasiu, schelet, cutie cum vrei sa-i zici tu) la masa. Conexiunea stea e o cosa cu mai multe urechi prinsa bine cu un surub si saiba Grover de tabla carcasei linga traf. Acolo se aduna toate legaturile la masa importante. Carcasa care vrei sa o folosesti mi se pare mica.Bafta!

Guest Vasile

e ceva de capul ei ? la carcasa...

pai... tabla nu e chiar asa groasa dar jos este dublata de una mai groasa si astfel poti pune si greutati mai mari, are fata si spatele din aluminiu gros de 1.5mm si toate tablele se prin in holtsuruburi.per ansamblu, nu e ea chiar asa solida(probabil nu a fost poriectata sa sustina ditamai trafu ;)) ) dar este multumitoare.ps: mi-au lovit-o aia de la posta exact in partea frontala, acum tre sa schimb fata cu spatele :smt013

Daca poti roteste radiatorul in picioare ca sa ai distanta cit mai mica intre placa si trz finali. Corectorul de ton va cam suferi de brum, cauta sa-i pui un ecran din tabla de fier de 0,5... 1mm grosime, din care sa iasa doar firele. Mufele de intrare daca nu le pui pe fata, la corectorul de ton, pune-le in coltul cu ventilatoarele si duci cablele ecranate la corector prin spatele radiatorului, sa fie cit mai departe de traf si comutatorul de retea.Bafta!

Daca poti roteste radiatorul in picioare ca sa ai distanta cit mai mica intre placa si trz finali. Corectorul de ton va cam suferi de brum, cauta sa-i pui un ecran din tabla de fier de 0,5... 1mm grosime, din care sa iasa doar firele. Mufele de intrare daca nu le pui pe fata, la corectorul de ton, pune-le in coltul cu ventilatoarele si duci cablele ecranate la corector prin spatele radiatorului, sa fie cit mai departe de traf si comutatorul de retea.Bafta!

notat tot! :drinkers: thanx pentru sfaturi

Pt the_beastAm vazut ca ai folosit corectorul de ton de la profesional carp.Spune mi si mie te rog daca ai facut ceva probe si cum se aude.As fi si eu interesat sa l cumparMersi