Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

reparatie bec LED V-TAC

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#16 OFFLINE   modoran

modoran

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,395 posts

Posted 13 February 2018 - 10:51 PM

Imparti 200 la valoarea rezistentei si ala e curentul prin leduri, cel mai simplu calcul.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   ivascuviorel

ivascuviorel

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 75 posts

Posted 21 February 2018 - 09:31 PM

Va salut cu scuzele de rigoare,pentru ca am intarziat cu informatiile cu privire la  corp led t5 4w echipat cu driverul bp2832a,deoarece am fost tras pe dreapta de o gripa care mi-a dat de furca cateva zile!. Tin sa-i multumesc  lui Mac01,si d-lui Adrian,pentru ajutorul acordat,in privinta ,modificarilor din sursa bp2832a,la mine pe pcb-ul cu driverul sunt doua rezistente, r4,respectiv r5,una de 1r50 si cealalta 1r78,smd legate in paralel,la pinii 7,8 al driverului la masa!.

#18 OFFLINE   ivascuviorel

ivascuviorel

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 75 posts

Posted 21 February 2018 - 11:31 PM

Masor curentul prin leduri in serie cu multimetru si i-mi da 0,21a(210ma),care este constant.Daca inseriez aceste doua rezistente  obtin 3,28ohm,o sa incerc cu aceasta valoare sa vad ce curent obtin la iesire leduri!. Cu respect!.

Respectele mele d-le Modoran!. Impart  acei 200 la rezistenta serie diode?.

#19 OFFLINE   mac01

mac01

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 21 February 2018 - 11:41 PM

Este suficient sa scoti o singura rezistenta...ori pe cea de 1,5 ori pe cea de 1,78. Nu le inseria..te duci prea sus cu valoarea si scazi prea mult curentul....nu mai lumineaza bine becul.  Daca ajungi cu ledurile la 100-150mA...e bine...le prelungesti viata. 

Edited by mac01, 21 February 2018 - 11:47 PM.

#20 OFFLINE   ivascuviorel

ivascuviorel

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 75 posts

Posted Yesterday, 01:11 AM

Mersi  d-le Mac01 o sa tatonez un pic curentul,daca ajung la un curent mai mic de 200ma pe leduri este ok!. Cu respect!

#21 OFFLINE   ivascuviorel

ivascuviorel

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 75 posts

Posted Yesterday, 02:18 AM

daca  reduc valoarea curentului de 210ma cat este acum,cu30% ,curentul va scadea la 147ma  prin leduri,ceea ce este mult mai bine,si platbanda de aluminiu nu mai este fierbinte!.Maine o sa mai ajustez valoarea rezistentei de la pinul 8 (cs) !.

#22 OFFLINE   ivascuviorel

ivascuviorel

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 75 posts

Posted Yesterday, 23:08 PM

Sa inteleg ca rezistentele din pinul cs,sunt legate in paralel,pentru a ajusta curentul  prin leduri la valoarea de 210ma?. 

#23 OFFLINE   popescuion

popescuion

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 69 posts

Posted Yesterday, 23:40 PM

Da. Si eu mai achizitionez uneori becuri led si le modific din start inainte de a le folosi.

Edited by popescuion, Yesterday, 23:44 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#24 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

ELF staff

• Moderatori
  • 3,092 posts

Posted Yesterday, 23:43 PM

La majoritatea SMPS-CC chinezesti gasesti Rs sub forma a doua rezistente in paralel, de valoare redusa.

Si da, renuntand la una din ele vei avea ~ jumatate din curentul initial, iar pentru ca nu sunt egale poti "sa te joci" putintel.

Din experienta mea multe surse rezista la eliminarea unei rezistente, deci la curent pe jumatate, dar daca vrei sa-l reduci mai mult intra in protectie.

Daca a ta merge este OK, daca nu mai merge poti incerca cea mai mare valoare care este tolerata, oricum prin marire vei avea curent mai mic.

Ramane ideea ca becoledul nu merita ca atare / sa repari becoled iarasi nu merita...

Singura manevra care are o justificare logica ar fi "upgrade".

Aste insa inseamna automat macar leduri noi si bune, cu DS plus suplimentarea racirii plus scaderea curentului - probabil toate impreuna. Oricum asa ceva nu merita decat daca sursa existenta pare rezonabila.

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

peace