Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
yonni

Amplificator 500w

Recommended Posts

Buna Seara.

Vreau sa contruiesc amplificatorul acesta " http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp500w_st.pdf " si nu am trazistorii din schema si as dori sa stiu daca se pot inlocui. Vreau sa stiu daca merg asa " A940 cu TIP42C " si " C2073 cu TIP41C " si " C2229 cu C2383 ". Multumesc Pentru Intelegere.

Edited by yonni

În locul diodelor d2 și d3, pune o superdiodă... Amplificatoarele de pe acel site, funcționează ok, realizate corect. [videorockola]

Da, dar vreau sa stiu daca tronzistori respectiv pot fi inlocuiti cu ce am spus mai sus.. 

E foarte usor de rezolvat.Consulti datasheturile tranzistorilor si vezi daca se potrivesc la parametri. 

Edited by NOSTALGIC

am consultat datasheetup dar nu sunt sigur daca sunt chiar ok ca eu sincer nu prea le am cu astea sunt doar la inceput

nu pun doar 2 perechi pun 12 tranzistori 6 npn 6 pnp

schema de aici http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp_expandible.pdf

cu tranzistori finali separati

Edited by yonni

bag seama ca esti tinar , cum ai zis ca nu prea te descurci in datasheturi, si vrei sa construiesti un ampl. audio.Te lovesti de multe probleme ce trebuie sa le rezolvi .noi sintem departe de masa ta de lucru.te ajutam dar si dumneata trebuie sa ai ceva cunostinte a ceea ce vrei sa faci.

pentru ampl. ce ni l-ai aratat vei avea de lucrat cu alegerea componentelor,cu distorsiunile de racordare,cu reglarea curentului de repaos,si multe altele.Pentru cineva cu bagaje mai putine in electronica , iti trebuie o schema la care nu ai de aface cu cele zise mai sus.

inteleg ce ziceti dumneavoastra dar eu nu prea stiu cum e treaba cu hFE la tranzistori. si deaia am zis sa intreb pe cineva care se pricepe daca pot sa inlocuiesc tranzistori din schema cu alti care are o mica diferenta la hFE

Aș dori ca cineva care se price și are timp să consulte el unpic datasheetul și sa spună dacă pot să le înlocuiesc.

Draga yonni, te felicit pentru nick-name-ul ales, desi nu cred ca ai stiut ce ti-ai facut.

Iar despre amplificator, roaga-l pe colegul Dudikoff sa puna de-o simulare, sa vedem ce stie acest videorockola. Ar fi interesant comportamentul la 20kHz pentru numai 0,5Vef la iesire (distorsiuni, semnalul de la iesirea VAS).

Buna Seara.

Vreau sa contruiesc amplificatorul acesta " http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp500w_st.pdf " si nu am trazistorii din schema si as dori sa stiu daca se pot inlocui. Vreau sa stiu daca merg asa " A940 cu TIP42C " si " C2073 cu TIP41C " si " C2229 cu C2383 ". Multumesc Pentru Intelegere.

2sa940 este trz low noise, iar TIP42C nu, deci pica varianta asta...2sc2073 are Ucb 200V, iar TIP42C are 100V, pica si asta....nu stiu ultima... si acolo sunt diferente la Ucb.

Daca vrei sa faci un amplif bun, trebuie sa te documentezi bine inainte...

Io cred că l-a amăgit vrăjeala cu 500W. S-a mai discutat sărăcia pe forum de cîteva ori, ar trebui o rubrică cu scheme de care trebuie să vă feriţi.

Ce ziceti daca il alimentezi cu un transformator 2x28v pusca? 

post-179649-0-76698700-1454953126_thumb.jpg

post-179649-0-66810600-1454953200_thumb.jpg

Un cablaj se proiecteaza intr-un anumit fel pentru a facilita atasarea unui radiator de racire pentru componentele de putere. Acest PCB e proiectat gresit .

Edited by NOSTALGIC