Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cum se foloseste osciloscopul


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Din pacate..... nu, nu ai scapat de bucla de masa, ai scapat numai de una din ele.

 

Foarte usor se creaza bucla de masa si intre intre conexiunile de masa ale sondelor. 

 

De multe ori utilizatorii nu sint atenti si conecteaza masa sondelor in puncte cu potentiale diferite si aici nu ma refer numai la potentiale de DC diferite ci, pot fi si potentiale de AC diferit, mai ales cu semnalele de frecventa ridicata care pot face ca de-alungul unui traseu sa apara o diferenta de potential foarte mare, de ordinul voltilor in domeniul megahertilor- zecilor de megaherti, si cu atit mai posibil sa apara cu cit creste frecventa.

sa vad daca am inteles la ce te referi. iau ca exemplu o sursa in comutatie alimentata prin izolator galvanic, punem prima sonda sa citeazsca partea de comanda si cea dea doua sonda sa citeasca iesirea(nu stiu daca m`am exprimat corect) zici ca se creeaza o bucla de masa? daca da cum putem evita asta?

@gauss: da are doua sonde cu care vine din fabrica pe care scrie X1 si X10 eu momentan am lasat pe X10.

Link spre comentariu

Primul meu osciloscop a fost unul rusesc. Habar nu aveam eu ce inseamna toate hieroglifele alea pe acolo. Pana la urma m-am prins cum functioneaza si cum trebuie setat in functie de ce si unde masor. Sonda e una din aia care are 1:1 si 10:1 cu o mufa din aia cu 5 pini. Intre timp am mai facut rost si de un E104. Pe asta il folosesc mai rar, chiar daca e langa celalalt. 

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
La 05.02.2016 la 20:26, of-of a spus:

Voi folositi impamantarea la cablul de alimentare al osciloscopului ?

 

Este obligatoriu sa  folosesti impamintarea la osciloscop, mai ales daca faci masuratori in montaje ce au tensiuni mari (SMPS-uri direct din 230V de exemplu pe care le alimentezi prin traf separator).

 

Pe linga protectia pe care o asigura operatorului, folosirea impamintarii ajuta si la reducerea zgomotului captat si afisat pe osciloscop.

Eu folosesc un traf de izolare facut la Petra si catalogat de ei ca avind doar 350W, pus intr-o cutie unde am pus mai multe tipuri de protectii comutabile (un bec de 150W/230V, o rezistenta de 1500W/230V - talpa de fier de calcat) si o siguranta automata de 2A categorie B. La intrare mai am si un filtru de retea cu doua sigurante de 8A 5/20mm. Dintr-un comutator pot selecta bec - rezistor de 1500W - direct. Aceste protectii imi permite sa alimentez SMPS-uri fara a-mi sari siguranta in caz ca ceva nu functioneaza bine.

Ei bine eu am alimentat prin acest traf inclusiv invertor de sudura fara probleme dar fara a genera arc la iesire - doar pt masuratori. Am facut de citeva ori si test scurt de sudura cu invertorul alimentat din traful separator si nu au patit nimic, nici traful nici invertorul doar a biziit foarte tare.

La 05.02.2016 la 22:56, niceguy12 a spus:

sa vad daca am inteles la ce te referi. iau ca exemplu o sursa in comutatie alimentata prin izolator galvanic, punem prima sonda sa citeazsca partea de comanda si cea dea doua sonda sa citeasca iesirea(nu stiu daca m`am exprimat corect) zici ca se creeaza o bucla de masa? daca da cum putem evita asta?

@gauss: da are doua sonde cu care vine din fabrica pe care scrie X1 si X10 eu momentan am lasat pe X10.

 

Pt setupul asta de masura este mai complicat de explicat. Ideal ar fi sa folosesti sonde diferentiale capabile de tensiuni mari la intrare dar astea sint foarte scumpe. 

Link spre comentariu

Ai MARE grija cu masa de la sonde! Daca masori cu canalul 1 in primarul sursei si simultan vrei sa vezi vreun semnal in partea secundara (care e izolata galvanic) cu canalul 2 , in momentul in care conectezi masa canalului 2 (care e comuna pentru ambele canale) poti face vreun scurt intre mese. Inainte de fiecare masuratoare studiaza schema aparatului pe care faci masuratori. Si fa-ti rost de un traf separator (230Vac primar-230Vac secundar) de cca 100VA prin care alimentezi osciloscopul. In plus, ai mare grija cand faci masuratori la surse alimentate direct din retea, cand pui masa osciloscopului s-ar putea sa te intalnesti cu faza retelei. Eu am un transformator separator de 1500VA urmat de un autotransformator prin care alimentez (si separ galvanic reteaua de aparat) plus trafuri separatoare pentru fiecare osciloscop. Normele astea de securitate in electrotehnica nu sunt facute degeaba. Dupa primul contact fizic cu reteaua de alimentare iti cam trece de masuratori.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, modoran a spus:

Traf separator pentru osciloscop ?  Pentru ce sa folosesti asa ceva ?  Sa nu spui ca folosesti osciloscopul cu impamantarea "taiata".

https://www.electrical4u.com/isolation-transformer/

Impamantarea (PE) va fi intotdeauna  legata si cand ai mai multe aparate de preferinta in aceeasi priza, un fel de ground star. Cand faci masuratori de semnale mici si vrei sa scapi de ''mizeriile'' din retea ai nevoie de traf separator. Totusi, atentie mare la ground loops (bucle de masa) cand se conecteaza mai multe aparate, sa nu se mearga cu masa dintr-unul in altul si sa se creeze o bucla inchisa.

Link spre comentariu

Cine a zis ca se deconecteaza impamantarea?

iso.gif

Capacitatea parazita (de bobinaj) a primarului si secundarului fata de GROUND la care este legat si miezul transformatorului netezeste spike_urile din reteaua de alimentare. N-ati vrea sa stiti cat pot influenta calitatea unor masuratori corecte.

Link spre comentariu

Topic din 2016 resuscitat de Moș Crăciun. Totuși o dată e Crăciunul, e dreptul lui. N-aș fi psotat dar am observat că o chestie nu s-a pus. În speranța că niceguy12 nu a ars încă osciloscopul, îl sfătuiesc să-și procure sondă 1:100, care e musai dacă măsoară surse în comutație. Eu mi-am luat una, însă prea târziu.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări