Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Bica Eduard

Echivalenti CR64 CR65

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un etaj final de la un amplificator de chitara peavey si sa pun pe el o boxa si un tweeter.Problema este ca el este mono cu patru finali doi cr64 si doi cr65.Un cr64 si un cr65 sunt arsi.Problema este ca nu gasesc tranzistorii pe net si vanzatorul zice ca merg inlocuiti cu bdx66 si bdx67 si ca trebuie toti 4 inlocuiti.Are dreptate sau trebuie alti finali.Ma bag sa iau placa??Astept parerile voastre.

Pune ceva darlingtoane complementare in aceeasi capsula.

E posibil ca ampliful să nu redea o bandă de frecvenţă largă, fiind doar de chitară. 

..............

BDX62/63C, 64/65C, 66/67C (sau cei de IPRS TD366/367C), 2N6052/6059, etc.

Edited by zal

MULTUMESC ZAL PT ECHIVALENTI.ACUM VINE INTREBARE MERITA SA IAU PLACA SI SA II PUN BDX66 SI BDX67C??Pocnesc sau functioneaza in parametri normali(bdx66 si bdx67 sunt singuri care ii gasessc la magazinul din apropierea mea )???Se merita sa o iau si sa o fac asa cum am zis mai sus???Eu vreau sa fac o boxa activa din placa asta cu un dif de 15" si un tweeter.Ca cele de nunta dar de putere mult mai mica.Voi ce ati face???Ati risca sa puneti bdx si dupa sa crape ca este curentul prea mare????Vanzatorul zicea ca perfecti sunt mj11029-11030 ca aia au 50A 60V dar sunt mult prea scumpi.Dati-mi si mie azi raspunsurile ca ma tot suna vanzatorul si nu stiu ce sa fac.Daca se merita sa ma bag in proiectul asta.Sunt bani destui in jocul asta merge-pocneste imediat.Ce m-a atras a fost puterea RMS ,transformatoul original gata montat,placa de firma destul de renumita PEAVEY.Vazatorul zicea ca a fost intr-un amplificator de chitara cu un difuzor de bass de 18" 400W.Va rog enorm mai uitativa la placa si ziceti concret merge sau nu cu bdx 66 si bdx67.Nu imi permit sa dau banii asa pe  fereastra si dupa nu merge si raman cu placa.Stiu ca am scris mult dar este prima data cand nu stiu ce sa fac.O z buna.

Vazatorul zicea ca a fost intr-un amplificator de chitara cu un difuzor de bass de 18"

Intreaba vanzatorul care este denumirea exacta a acestui amplificator PEAVEY.

Si daca as lua chitul fet 400w de pe psc audio nu ar fi mai bine decat sa ma complic cu finali arsi etc??Ce alimentare imi trebuie si cat w rms o scoate fet 400w??

Ca să-ţi răspund la întrebarea de mai înainte, BDX66/67C sînt mai buni ca 64/65 cu condiţia să fie originali (mă cam îndoiesc, de aia ţi-am scris şi trz echivalenţi de IPRS, poate găseşti pe undeva că puţini ştiu să-i folosească), altfel orice pocnitori puse acolo vor fi degeaba. 

...............

Nu ne-ai spus ce vrei să faci cu acel amplif sau cu sărăcia de chit FET400, ca să ne dăm cu părerea.

Edited by zal

O boxa activa.Ca cele de nunta cu un difuzor de 15" de 300w rms si un tweter.Asta este dorinta mea.De mult astept sa o fac.Problema este ca nu stiu ce amplificator sa cumpar cu tot cu transformator.Sau macar fara transformator dar sa fie finali buni sa nu crape la o saptamana de folosire.Daca aveti la vanzare kit-uri de amplificatoare anuntatima dar v-am zis ceva bun de 300w rms mono si o alimentare cat mai simpla.Ar fi bine sa aveti si transformator daca nu il fac eu dar mai greu asa.Asa ca zal asta vreau sa fac.Daca sti ca ai amplificator de vanzare da mesaj cu pret si specificatiile lui.Sau mai bine un 250w rms mono ca sa iau difuzorul de 15" de 300w?Ma gandesc ca daca iau 300w rms amp si dif la fel il ard.

Edited by Bica Eduard

BicaEduard, n-am amplifuri sau montaje de amplifuri finale la vînzare.