Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
metal_rise

problema Genius 5.1 SW-HF

Recommended Posts

De la un timp a inceput sa "gajaie" difuzoarele. Fara semnal nu are nici o treaba. Dar daca pun mufele (cu sau fara semnal) incepe din nou sa faca fitze. Daca comut pe CD / Dvd /Tv, pe unele se aude mai incet muzica si "gajaitul". Singurul care nu face probleme este subwoofer-ul. Mam uitat pe placa si nu am vazut nici un condensator umflat. Vreau si eu un mic sfat de unde ar putea fi problema

subwoferul nu face probleme pt ca el are amplificarea lui si ia semnalul direct din procesorul de sunetpentru celelalte boxe semnalul audio trece printrun comutator digital analogn spre amplificatoare.problema des intilnita ori lipituri reci pe acest CI dar mai mul ca sigur ci cu probleme...

in poza pusa de srv_pub mi se pare ca sunt parti componente (subansamble) din partea electronica a geniusului 5.1 - corect ?

Daca sunt subansamble din Genius 5.1, ar fi perfect....As lua direct placa cu tot, ca sa nu-mi mai bat capu cu integratul ala belit, care mai e si lipit pe spate

in poza pusa de srv_pub mi se pare ca sunt parti componente (subansamble) din partea electronica a geniusului 5.1 - corect ?

vreo 60 module functionale care au acel Pt ptr hf5.1 :).Ideea e ca niciodata nu am inteles de ce umbla cineva intr-un produs la care are garantie.Metal_rise...ai idee ce te mai asteapta cu acest sistem?

-ti se va strica diful de bas...

-va lua foc 7294 daca il vei solicita la maxim timp indelungat..

-etc...

srv_pub, raspunsul e foarte simplu...Habar nam unde e garantia (ma refer la hartia in sine)... Si "de obicei" nu dau blana in saracul de Genius.Si daca vrei dami un PM cu cat ar face un modul functional cu PT-uri

Guest TTLucian

Am si eu nevoie de un PT2323 (fara "S"). Are cineva? Sau stiti careva de unde se poate cumpara?!

Am si eu nevoie de un PT2323 (fara "S"). Are cineva? Sau stiti careva de unde se poate cumpara?!

Lam cautat si eu, si nu lam gasit pe nicaieri

am facut prostia sa pun acea poza.. nu-mi mai dati mesaje pentru ca nu am de vanzare procesoare si difuzoare pentru acest sistem ...orice altceva dar aceste doua componente nu

Multumesc

Guest boody

si eu am acelasi sistem 5.1 si numai probleme, si vezi ca problema ta e din oricare alta parte dar nu de la pt-uri acele pt-uri au rolul de a interpreta telecomana sunt de fapt niste senzori.. care fac mutingul si interpreteaza comanda de la butonul power etc.. nu ii schimba degeaba ca pb ta nu e de acolo. Mai toata lumea are probl cu junghiurile alea.. eu am unu.. sta si tace linistit s-a stricat imediat dupa expirarea garantiei, l-am reparat de 3 ori.. a 4-a oara nu mai stiu, are o pb mai delicata.. Sunt incepator si la cat m-am priceput am facut si am schimbat.. vezi ca cel mai des pica tranzistorii, finali, tzenerele in special tranzistorii sunt f prosti, eu am schimbat pe toti aproape etc.. daca poti fa-l si vindel-l i-ati alt ceva, inainte eram si eu fan genius 5.1 dar.. acum.. sunt total dezamagit.. repari una.. se strica alta, sunt facute la vieteza.. piesele daca le masori nu corespund.. mai ales rezistente.. au erori mari etc... etc..