Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
dsasorin

care este mai potrivit vis-a-vis de gain ? tda1516 sau tda1518 ?

Recommended Posts

Salut baieti,

Vreau sa-mi fac un amplificator sa-l pun in niste boxulite mai vechi de plastic pentru PC, dar le folosesc pentru TV. (deci tot montajul il vreau mic de tot, daca se poate inexistent.)  :limb:

Iar semnalul il iau de la TV, de la iesire casti (nu vreau de pe SCART ca nu am control la volum din telecomanda TV).

Deci semnalul este de vreo 2V am impresia, pe aici, oricum.

Am cautat un amplificator CI cu cat mai putine componente, dar care sa fie si bunicel ca sunet, cu o putere de vreo 2x10W (atat imi permit difuzoarele deja aflate in boxulite si alimentarea de 16 Vcc / 2A existenta.

Am ramas la 2 variante de CI, anume TDA1516  si TDA1518 (ambele identice fizic, cu aceleasi specificatii, cu putere 2x11W) Singura diferenta este gainul fix din ele:

-TDA1516 are gain 20dB

-TDA1518 are gain 40dB

Am 2 intrebari, va rog:

1. Pentru situatia mea exacta, adica intrare directa semnal aprox 2 Vrms, atunci care dintre cele 2 variante de TDA este mai potrivit  ?

2. Dar daca semnalul il bag mai intai intr-un corector de ton cu LM1036, apoi in amplif TDA, atunci care este mai potrivit ?

Merci anticipat .

E simplu.

TDA1516 atinge puterea maxima cu 1V la intrare iar TDA1518 cu ... 0,1V ! (Aici mi se pare absurd, n-am auzit in viata mea de amplif cu sensibilitate de 0,1V. Poate e o greseala)

Deci daca il pui la tv-ul tau cu 2V pe iesire atunci trebuie sa alegi TDA1516. Prin corectorul de ton nu ma pricep. Trebuie sa stii ce nivel de semnal scoate. Dar oricum, tot 1516 cred ca e mai potrivit.

am facut ampliful cu tda 1516 (am lucrat cu placa preforata, de lene sa nu mai umblu cu imprimanta, etc....)

impresii (conectat la difuzoare mici de calitate - de 3 inch 5W / 4 ohm cu sursa buna mp3 - 320 kbps de pe tel Samsung s4:

sunet - fidelitate super

zgomot - aproape deloc (doar daca lipesc urechea de difuzor aud ceva, si cu liniste totala in jur)

comparativ cu tda2005 (gain de 50 db, acesta are zgomot semnificativ mai mic.

Am construit si adaugat si corector de ton cu LM1036. Nu este nicio diferenta fata de varianta pe direct, din punct de vedere al nivelului sau al zgomotului.

Ce ma nemultumeste totusi este ca nivelul de volum maxim il ating in ultima parte a pot-ului. Am luat pot liniar de 50kohm. Trebuia sa folosesc logaritmic ? Sau spun prostii ?

Ma intreb: Sarea nivelul imediat, daca folseam tda 1518 ? (gain 40dB)

Cred ca dezavantajul acesta de nivel obtinut in ultima treime de pot compenseaza faptul ca beneficiez de fidelitate mai buna si zgomot mai mic .

Am dreptate ?

Ca ma tot bate gandul, oare cum se aude inlocuindu-l cu tda 1518 ?

Intradevar ai nevoie de un pot logaritmic

Toate integratele de genu' asta ( cu alimentare la 12Vcc )se aud lafel . Faci risipa de timp ( si de bani pana la urma ) . Aveam si eu intr-un timp ceva micut cu TDA1520 alimentat la 35Vcc(asimetric) , care puteam sa cred ca are tendinte de Hi-Fi (asta spun ei si in datasheet) si scotea vreo 20W pe 4ohmi . E singurul integrat care mi-a lasat o impresie buna .

Apropo de postul colegului claudiu_XD...eu am fost impresionat de TDA1514A.... chiar mi-a placut cum suna acest integrat!

Scuze de off-topic!