Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PROIECT OTL/ESL DD - COMPONENTE


Postări Recomandate

Acest amplificator este un PP clasa AB1 ce are curentul de mers in gol 200mA si curentul maxim de 0,5A, evident ca pentru tensiunea de anodica de 2*150v puterea ceruta din transformatorul de alimentare este de 150VA iar filamentele necesita inca 100VA  plus inca citiva watt pentru tuburile preamplificatoare si  cu o majorare pentru compensarea pierderilor  puterea totala a unui transformator ar fi de aproximativ 300VA deci puterea absorbita de cele doua canale este de 600VA

Secundarul de 2*120v trebuie sa suporte un bec 230V/150W fara sa se incalzeasca timp de mai multe ore a-ti verificat acest lucru ? Chiar si infasurarile de filament se pot verifica cu doua becuri de masina (faza lunga) ce au un consum de 100w, in ambele cazuri caderile de tensiune  trebuie sa fie in jur de 5%

Eu m-am referit la aceste ipoteze:

25W/8 ohmi (reali masurati inainte de clipping)

Rezulta tensiune de iesire la 25W =14,2 Vrms

Deci Imax = 25:14,2=1,76 A

UxI=1,76x240=422VA

Este corect sau NU ?

 

In rest nu se incalzeste nimic excesiv, ar fi fost si pacat sa fie asa. Dar nu vad de unde reiese ca Imax ar fi de 0,5A, poate curentul maxim de mers in gol al tubului 6c33c.

M-am referit la transformatoarele care se incalzeau sau bazaiau. Ma gandeam ca daca ar fi avut vreo spira in scurt atunci curentul de mers in gol era notabil, la 10mA....nu prea pot fi banuite de asa ceva.

Da cele doua trafo de filamente se incalzesc dar Petra spune ca 50grC e ceva normal, in rest celelalte sunt reci.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dv. confundati curentul prin sarcina cu cel prin elementele active(tuburi) care NU este deloc acelasi lucru. Colegul popa marius are perfecta dreptate !

Cam da, 50 de grade e ok .Asta la temperatura ambianta de acum ! La vara s-ar putea sa aveti mai mult ,dar e bine cat e sub 70 de grade la functionare non-stop cu ambientala la 27-30 de grade. 

Editat de gheo23
Link spre comentariu

Dv. confundati curentul prin sarcina cu cel prin elementele active(tuburi) care NU este deloc acelasi lucru. Colegul popa marius are perfecta dreptate !

Cam da, 50 de grade e ok .Asta la temperatura ambianta de acum ! La vara s-ar putea sa aveti mai mult ,dar e bine cat e sub 70 de grade la functionare non-stop cu ambientala la 27-30 de grade. 

Probabil ca fac o confuzie. De aceea si intreb, asa ca va rog sa-mi dati raspunsul daca se poate. (ce curent trece prin sec. la puterea maxima de 25W/8ohmi)

Editat de victordascalescu54
Link spre comentariu

Tot nu inteleg de ce este nevoie si de un transformator pentru filamente ,am aratat  ca un singur transformator de 300VA este suficient pentru un monobloc apoi in clasa AB1 curentul anodic este variabil  de acea poate ajunge la 500mA si in fine calculul dvs legat de curentul maxim pentru 25w /8 ohm este cel ce trece prin difuzor 

Link spre comentariu

Va multumesc pentru dizertatie.

Mergem inainte pe principiul medieval "CREDE SI NU CERCETA"

Scuze pentru offtopic...

 PUTEREA ELECTRICA  IN CURENT CONTINUU este  puterea electrica  consumata de un circuit electric,in cazul dv. acest amplificator, din sursele de current continuu,deci vom avea urmatoarele rezultate:

1

- aveti doua surse DC de cate +150V si respective -150V

- in prima faza din cele doua surse se “trage” un curent de  190mA

ce reprezinta curentul de mers in gol pentru fiecare tub final in parte.

De aici rezulta o putere de 28.6W de care trebuie sa fie capabila fiecare sursa (+/-),deocamdata,pentru mersul in gol,adica fara semnal.

2

[*]In cazul dinamic,aparitia semnalului , masurand pe sarcina o tensiune de 14.16V(eff)

si un current de 1.77A(eff) rezulta o putere de 25W(average)

[*]“vinovate” pentru aceaasta putere este contributia celor doua surse de alimentare la compunerea  sinusoidei pe sarcina de 8 ohmi si fiecare cu un current effectiv I(+) si I(-) de 1.28A(eff) sau 0.841A (average).

De aici rezulta o putere medie (average) trasa din fiecare sursa de P(+)=125.94W si P(-)=125.94W.

In acest caz fiecare sursa trebuie sa fie “capabila” sa sustina aceasta putere,deci ambele surse

insumand o putere medie de P(-/+)=251.88W.Puterea de varf pentru ambele surse va fi de ~708W (!!!)

3

[*]Stim ca PUTEREA ELECTRICA IN ALTERNATIV  este o putere aparenta si va fi masurata in VA si este puterea electrica consumata in current continuu (in cazul dv. acel amplificator) insumata cu puterea consumata  si de alti consumatori nerezistivi,inductoare,condensatoare (in alternativ)…

[*]In cazul dv. puterea VAR se “misca” doar in jurul trafului si dupa cate se pare este un traf cu pierderi mici,atunci P(VA)=P(W)+P(VAR) adica P(W)=251.88W si P(VAR)=240Vx0.01A=2.4VAR,

deci P(VA)=251.88W+2.4VAR=254.28VA cu o marja de siguranta P(VA)=300VA.

 

Toate acestea fiind valabile numai pentru un canal si doar pentru tensiunea anodica, mai trebuie sa aveti in vedere ca daca avem pe sarcina o putere de 25W (46W putere de varf) “restul” de putere pana la cei 251.88W/2 este preluata de cele doua tuburile finale(!!!!!!!!!!!)

 

Este un OTL si care debiteaza pe o sarcina de 8 ohmi,cred ca ar fi bine sa va ganditi la o valoare a sarcini de 32 ohmi,altfel la o putere sustinuta de 25W/8ohmi eu nu le dau prea multa speranta de viata celor doua tuburi finale.Am vazut OTL-uri cu 6C33C ce debitau pe 8 ohmi dar erau 4-5 tuburi in paralel pe fiecare ramura (+) si (-),parerea mea!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

 PUTEREA ELECTRICA  IN CURENT CONTINUU este  puterea electrica  consumata de un circuit electric,in cazul dv. acest amplificator, din sursele de current continuu,deci vom avea urmatoarele rezultate:

1

- aveti doua surse DC de cate +150V si respective -150V

- in prima faza din cele doua surse se “trage” un curent de  190mA

ce reprezinta curentul de mers in gol pentru fiecare tub final in parte.

De aici rezulta o putere de 28.6W de care trebuie sa fie capabila fiecare sursa (+/-),deocamdata,pentru mersul in gol,adica fara semnal.

2

[*]In cazul dinamic,aparitia semnalului , masurand pe sarcina o tensiune de 14.16V(eff)

si un current de 1.77A(eff) rezulta o putere de 25W(average)

[*]“vinovate” pentru aceaasta putere este contributia celor doua surse de alimentare la compunerea  sinusoidei pe sarcina de 8 ohmi si fiecare cu un current effectiv I(+) si I(-) de 1.28A(eff) sau 0.841A (average).

De aici rezulta o putere medie (average) trasa din fiecare sursa de P(+)=125.94W si P(-)=125.94W.

In acest caz fiecare sursa trebuie sa fie “capabila” sa sustina aceasta putere,deci ambele surse

insumand o putere medie de P(-/+)=251.88W.Puterea de varf pentru ambele surse va fi de ~708W (!!!)

3

[*]Stim ca PUTEREA ELECTRICA IN ALTERNATIV  este o putere aparenta si va fi masurata in VA si este puterea electrica consumata in current continuu (in cazul dv. acel amplificator) insumata cu puterea consumata  si de alti consumatori nerezistivi,inductoare,condensatoare (in alternativ)…

[*]In cazul dv. puterea VAR se “misca” doar in jurul trafului si dupa cate se pare este un traf cu pierderi mici,atunci P(VA)=P(W)+P(VAR) adica P(W)=251.88W si P(VAR)=240Vx0.01A=2.4VAR,

deci P(VA)=251.88W+2.4VAR=254.28VA cu o marja de siguranta P(VA)=300VA.

 

Toate acestea fiind valabile numai pentru un canal si doar pentru tensiunea anodica, mai trebuie sa aveti in vedere ca daca avem pe sarcina o putere de 25W (46W putere de varf) “restul” de putere pana la cei 251.88W/2 este preluata de cele doua tuburile finale(!!!!!!!!!!!)

 

Este un OTL si care debiteaza pe o sarcina de 8 ohmi,cred ca ar fi bine sa va ganditi la o valoare a sarcini de 32 ohmi,altfel la o putere sustinuta de 25W/8ohmi eu nu le dau prea multa speranta de viata celor doua tuburi finale.Am vazut OTL-uri cu 6C33C ce debitau pe 8 ohmi dar erau 4-5 tuburi in paralel pe fiecare ramura (+) si (-),parerea mea!

Da acum sunt multumit ca am inteles ceva. 

Mai mult, faptul ca ideea de a avea ca target o sarcina de 32 ohmi este benefica.

MULTUMESC

Link spre comentariu

strict pe circuitul anodic(etaj final) randamentul nu poate fi mai mic de 50%, nu ştiu de unde apar aia 700W!!! consumaţi când în sarcină găsim 2x25W utili(Pu=50W).hai..., vă mai gândiţi şi voi ca na vă iese un randament minuscul=nefiresc=atipic=absurd(care contrazice gândirea logică).

mai bine precizaţi corect randamentul pe circuiul anodic tuburi finale, în rest rămâne "apă de ploaie"

 

poftim ca să fie mai simplu/clar vă întreb:cât consumă etajul final pe circuitul anodic(excludem consumul filamentelor) pentru acei 2x25W putere utilă în sarcină ?,cât este randamentul etajului final OTL ?!(situaţia în discuţie), vă rog să nu precizaţi un randament penibil... 0,2(20%).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

strict pe circuitul anodic(etaj final) randamentul nu poate fi mai mic de 50%, nu ştiu de unde apar aia 700W!!! consumaţi când în sarcină găsim 2x25W utili(Pu=50W).hai..., vă mai gândiţi şi voi ca na vă iese un randament minuscul=nefiresc=atipic=absurd(care contrazice gândirea logică).

mai bine precizaţi corect randamentul pe circuiul anodic tuburi finale, în rest rămâne "apă de ploaie"

OTL=randament prost

multi le construiesc si in alte scopuri cum ar fi englezii ca au doar 2-3 saptamini de vara tot anul....

Link spre comentariu

OTL=randament prost

multi le construiesc si in alte scopuri cum ar fi englezii ca au doar 2-3 saptamini de vara tot anul....

  Determinarile sunt bine facute,trebuie sa ne gandim ca daca pe sarcina avem cei 14.16V(eff) la un curent de 1.77A(eff) si asta pe o sarcina de 8 ohmi,cu ce "sacrificii" se obtin toate astea,unde oare dispare restul de tensiune pana la 150V si a un curent asa de mare ???...sa nu uitam ca dispozitivele din etajul final sunt TUBURI electronice cu o rezistenta interna detul de mare comparativ cu SS.

  Imi este greu sa explic si chiar ar insemna un timp pierdut,insa se poate citi in linkul de mai jos unde se trateaza cam pe la jumatatea articolului chiar acest amplificator,gasim acolo ceva despre randamentul acestor OTL-uri in care se spune ca sunt <<20%...,ma rog,pentru mine nu conteaza,cititi acolo si va lamuriti.

  Mai sunt si alte lincuri in care se povesteste despre OTL,avantaje si mai ales dezavantaje,dar scopul scuza mijloacele,nu-i asa ???

aici este despre ce am vb. mai sus:

 

http://www.turneraudio.com.au/OTL-amps-pros-cons.html

 

si aici mai multe explicatii teoretice:

 

http://www.audiodesignguide.com/otl/otl.htmlhttp://www.tubecad.com/2014/04/blog0287.htm

Link spre comentariu

  Determinarile sunt bine facute,trebuie sa ne gandim ca daca pe sarcina avem cei 14.16V(eff) la un curent de 1.77A(eff) si asta pe o sarcina de 8 ohmi,cu ce "sacrificii" se obtin toate astea,unde oare dispare restul de tensiune pana la 150V si a un curent asa de mare ???...sa nu uitam ca dispozitivele din etajul final sunt TUBURI electronice cu o rezistenta interna detul de mare comparativ cu SS.

  Imi este greu sa explic si chiar ar insemna un timp pierdut,insa se poate citi in linkul de mai jos unde se trateaza cam pe la jumatatea articolului chiar acest amplificator,gasim acolo ceva despre randamentul acestor OTL-uri in care se spune ca sunt <<20%...,ma rog,pentru mine nu conteaza,cititi acolo si va lamuriti.

  Mai sunt si alte lincuri in care se povesteste despre OTL,avantaje si mai ales dezavantaje,dar scopul scuza mijloacele,nu-i asa ???

aici este despre ce am vb. mai sus:

 

http://www.turneraudio.com.au/OTL-amps-pros-cons.html

 

si aici mai multe explicatii teoretice:

 

http://www.audiodesignguide.com/otl/otl.htmlhttp://www.tubecad.com/2014/04/blog0287.htm

No comment, multumesc inca odata pentru sustinere @LMO

Link spre comentariu

sacrificiul este constituit din sarcina total inadecvată ca să am o tensiune de vârf pe sarcină 20Vv(14,16Vef) la un curent de 2,5Av adică o putere de vârf în sarcină 50W înseamnă că tubul final 6s33s este super încărcat adică rămân anod catod 150V-20V=130V  astfel puterea de vârf rămasă pe tub devine foarte mare  cu alte cuvinte sarcina este total inadecvată raportat la Ri etaj final, sarcina tinde să pună în scurt ieşirea astfel randamentul devine minuscul(o parte însemnată din energia consumată este descărcată pe tuburi şi foarte puţin în sarcină) ca şi consecinţă se aprinde(înroşeşte) anodul tuburilor finale pentru situaţia 25W putere utilă în sarcină cu descărcare  continuă.

 

Schema cu pricina este obligată să lucreze în sarcină mult prea mică(aproape de scurt circuit) ca atare tuburile finale vor avea o viaţă foarte scurtă posibil de ordinul zecilor de ore(întotdeauna diferenţa de putere dintre consumată şi utilă va fi descărcată pe tuburi).Ca atare dacă puterea consumată în circuitul anodic tuburi finale ajunge la 500W pentru 50W putere utilă înseamnă că pe tuburile finale se descarcă 450W!!! fiecare tub 6s33s fiind încărcat cu aproximativ 112,5W(la roşu).

Uite cum se ajunge în AB1 cu un randament de 0,1(10%) :rade: (punând etajul final să lucreze în sarcină aproape de scurt circuit).

vă rugăm să nu precizaţi 0,2  :aplauze  pentru AB1

 

concluzie dumneata trebuia să ai sarcina de peste 50Ω pentru două tuburi finale 6s33s-OTL(desigur în opinia mea fără importanţă).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări