Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
nicu stoica_252774

Problema amplificator

Recommended Posts

Buna seara.

Un prieten de-al meu detine o combina muzicala sony (nu stiu altceva despre ea) si la o mica petrecere a mutit pe loc.

Ca amplificare are un STK4211II , care in pdf zice ca are 2x70W.

Proneste combina pe dysplay arata ca muzica canta dar in boxe nimic. El mi-a zis ca,,, combina a mers o noapte intreaga aproape de maxim. 

Cum pot sti daca STK-ul este bun?

Am la mine doar placa cu amplificatorul.

Cel mai sigur ar fi sa alimentezi STK-ul din traful combinei,verifici daca nu cumva ai tensiune continua pe una din iesiri. Apoi vezi daca are semnal la intrare...

Poti face ceva verificari si la rece cu ohm-metrul, masoara sa nu ai scurt colector-emitor la vreo unul din finali, vezi pe schema interna pinii STK-ului

Cel mai probabil e defect STK-ul oricum, nu prea cred ca s-a intamplat altceva acolo.

post-175593-0-46705600-1454343944_thumb.png

Cel mai sigur ar fi sa alimentezi STK-ul din traful combinei,verifici daca nu cumva ai tensiune continua pe una din iesiri. Apoi vezi daca are semnal la intrare...

Poti face ceva verificari si la rece cu ohm-metrul, masoara sa nu ai scurt colector-emitor la vreo unul din finali, vezi pe schema interna pinii STK-ului

Cel mai probabil e defect STK-ul oricum, nu prea cred ca s-a intamplat altceva acolo.

O sa verific maine.. 

Pai nu are cum sa aibe CC pe iesire pentru ca in boxe nu se duce nimic. Pana la iesire are relee de protectie ;)

Eu ma refeream la iesirile din STK, pinii 12 si 15.

Releele probabil sunt actionate de protectie, daca detecteaza CC la iesire nu cupleaza boxele... cazul cel mai intalnit atunci cand se strapung finalii.

Releele sunt cuplate? daca nu atunci sta in protectie

Daca ai CC pe iesire, intra protectia si decupleaza releul de la iesire boxe.De asta nu ai nimic la iesire.A explicat Mircea

Edited by nelugavrila

Pinii se numara de la stanga la dreapta. Nu prea are cum sa fie scurt intre 12 si 15, alea sunt iesirile.

Incearca sa faci masuratorile fata de masa, nu intre pini, nu prea are relevanta asa.

Vezi daca ai +Vcc pe pinul 13 si -Vcc pe pinii 11 si 16, masurat fata de masa. Asa ne asiguram ca masori corect acolo.

PS: daca nu te descurci mai bine mergi la un service

Mai mult ca sigur STK-ul e defect, dar mai e o speranţă, acest STK are şi un circuit intern din cîteva piese ce se foloseşte ca mut ptr etajele diferenţiale. Dacă nu e comandat, fiind doar placa finală, e posibil ca canalul bun să nu funcţioneze. Chiar ambele canale, dacă defectul e extern STK-ului (de exemplu rez de 0,22 Ohmi pe alimentări ptr protecţie arse).

Edited by zal

Mai mult ca sigur STK-ul e defect, dar mai e o speranţă, acest STK are şi un circuit intern din cîteva piese ce se foloseşte ca mut ptr etajele diferenţiale. Dacă nu e comandat, fiind doar placa finală, e posibil ca canalul bun să nu funcţioneze. Chiar ambele canale, dacă defectul e extern STK-ului (de exemplu rez de 0,22 Ohmi pe alimentări ptr protecţie arse).

Sa stiti ca sunt 2 rezistente de 0.22 Ohm negre :)

O sa mai fac masuratori