Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technics SU-V650 ars


Vizitator Mihai Beznea

Postări Recomandate

Vizitator Mihai Beznea

Salutare tuturor!

 

Am achizitionat si eu un Technics SU-V650 de pe E-BAY si nu mi s-a explicat exact ce problema are iar din cunostintele mele pare a fi ars acel integrat SVI 3205...(are un sunet foarte slab la volum maxim, iar din cate stiu este simptoma specifica a finalului ars) care este destul de scump si se gaseste greu!

 

Acum ce rugaminte as avea...eu nu am cunostinte multe in domeniu si nu stiu cum sa procedez...sa caut un alt integrat identic cu acestea sau sa caut sa adaptez un modul de amplificare aftermarket alimentat la 2x50 V ?

 

Va rog daca puteti sa imi dati cateva sfaturi pentru ca as vrea sa il repar pentru ca este un aplificator destul de puternic si are un sunet excelent!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Asta cu sunetul excelent mai trebuie ajustată, dar revenind la aparat, e compus practic din două amplifuri în cascadă. Primul e unul numit de Matsushita ''voltage amplifier'', un amplif de mică putere cu AN7062 şi trz care atacă cu semnal pe cel final, realizat în cazul ăsta cu nefericitul SVI, o piesă destul de firavă, practic un amplif de putere, dar cu amplificare unitară. De multe ori SVI nu e defect ci ampliful mic. Mai pot fi defecte sursele stabilizate de pe placa din faţă, caz în care semnalul e zero. Atenţie mare la cuplele plăcilor, nu mişca masca din faţă în funcţionare, e un amplif conceput de handicapaţi.

Începi prin a măsura tensiunile din schemă. Nu lega nimic la ieşire, cel mult foloseşte căşti ptr control.

Editat de zal
Link spre comentariu
Vizitator Mihai Beznea

 ''Mai pot fi defecte sursele stabilizate de pe placa din faţă, caz în care semnalul e zero"

 

Mirosul de "prajit" vine se pare de pe placa din fata...acum m-am uitat mai bine. Si de-ar fii sa fie aceste surse defecte nu ar trebuii sa nu se mai auda absolut nimic pe iesiri? asa cum ati spus mai sus?

Am descarcat schema, acum o studiez si incerc sa identific piesele. Multumesc mult de ajutor tuturor revin cu amanunte! 

Link spre comentariu
Vizitator Mihai Beznea

Atasez acest link      

   in care se vede exact pe placa din fata cu cei doi tranzistori care se incalzesc extrem de tare chiar la volum mic, la mine sunt complet desprinsi de pe circuit, iar aceasta se pare a fii prima dintre probleme!
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări