Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Linux pentru soft cnc?


znecula

Postări Recomandate

Vreau sa fac trecerea de la Windows la Linux pentru ca Windows XP ma asalteaza de cateva zile cu mesaje descurajatoare privind actualizarea si siguranta  calculatorului.

Am mai incercat acum vreo 2 ani aceasta schimbare dar nu mi-a reusit si am abandonat.

Asa ca pe calculatorul destinat lucrului pe cnc vreau sa pun Linux.

Intrebare: Care varianta de Linux e cea mai potrivita sa lucreze cu softurile cnc (in special Mach3)?

 

Stima.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Teoretic se poate instala pe orice distribuitie daca ii faci rost de un kernel RT. Practic asta e o metoda de a prinde urgent urechile.

 

http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/getting-started/getting-linuxcnc.html

 

Ai 2 variante majore: pt Debian ai kit (imagine iso) gata facut cu sistemul + LinuxCNC.

Mie debianul mi se pare oribil cu spume si faptul ca setarea rezolutiei merge doar cand si daca i se scoala e bomboana de pe coliva.

L-am incercat de 2 ori, si de fiecare data l-am sters.

 

Asa ca iti recomand varianta 2: Ubuntu. Arata mult mai bine (Debianul zici ca a ramas la windows 3.1, hai 95 cel mult), si e mult mai bine documentat.

Descarci Ubuntu Desktop 32bit (x86, nu merge pe 64), de ex de aici http://releases.ubuntu.com/precise/

Dupa ce-l instalezi urmezi instructiunile de aici http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/getting-started/getting-linuxcnc.html#_installing_on_ubuntu_precise

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut foloseste debianul nu pune ubuntu (din experienta vb nu din forum ) . Cumpara sau daca ai o placa de baza  sa scoti latency mic . Iti pot recomanda cateva pc vechi care merg perfect .  Acum depinde de ce vrei sa faci din linux , dar as recomanda si un ssd . Daca folosesti 2.7 pentru servo sunt cateva  probleme . Dar la 2.6 faci treaba dar nu suport arc blending asa ca daca zbori cu 15000mm/m cam trage frana pe arc.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am instalat ubuntu.

Nu eu ca nu am reusit, ci un nepot care e as in IT dar e foarte ocupat.

Nu reusesc sa instalez nici un soft pt linux.

M-am chinuit 2 zile.

Tot la el trebuie sa ajung.

Imi imaginam ca e mai usor decat cu windows, dar se pare ca nu e asa.

Cred ca si mainboardul imi  face probleme.

Se misca foarte greu desi e abia instalat si nu are alte aplicatii instalate.

Care ar fi placile cele mai potrivite?

Sa trec la debian ar insemna sa stau iar vreo saptamana pe capul nepotului.

Nu folosesc servo. Ma multumesc cu stepere si cu viteze rezonabile. Nu vreau sa stabilesc recorduri de deplasare ca probabil s-ar imprastia masina.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Debian si Ubuntu sunt acelasi lucru. Ubuntu are Debian la baza dar este un pic mai prietenos cu utilizatorul. Pachetele sunt compatibile intre ele, poti sa le consideri acelasi linux.

Foloseste direct imaginea iso LinuxCNC, nu iti mai bate capul cu sistemul de operare. Debianul merge foarte bine, e probabil cel mai matur linux la ora actuala, problemele sunt doar datorate proastei configurari, odata configurat este unul dintre cele mai solide sisteme de operare.

 

Legat de aspectul debianului, arata ca oricare alt linux cu pachetele corecte instalate. Rulez kde (integrat in distributie)+compiz(adaugat separat) chiar acum si are toate efectele functionale si grafica mult superioara oricarui windows. Nu distributia de linux arata rau, ci interfata grafica, dar aia poti sa o schimbi cu o simpla comanda. Orice linux care ruleaza kde cu aceleasi pachete o sa arate la fel.

 

Poate ne zici configuratia IBM-ului, fie ca este IBM sau Dell nu e nici o diferenta decat de sigla de pe ele, conteaza configuratia interna.

Eu am avut probleme cu dell-ul, un precision T7400 care scotea doar 3.3v pe portul paralel si driverul prost conceput pierdea pasi la tensiunea respectiva. IBM-ul eServer imi scoate 5v.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

 

Foloseste direct imaginea iso LinuxCNC, nu iti mai bate capul cu sistemul de operare. Debianul merge foarte bine, e probabil cel mai matur linux la ora actuala, problemele sunt doar datorate proastei configurari, odata configurat este unul dintre cele mai solide sisteme de operare.

 

Poate ne zici configuratia IBM-ului, fie ca este IBM sau Dell nu e nici o diferenta decat de sigla de pe ele, conteaza configuratia interna.

Eu am avut probleme cu dell-ul, un precision T7400 care scotea doar 3.3v pe portul paralel si driverul prost conceput pierdea pasi la tensiunea respectiva. IBM-ul eServer imi scoate 5v.

Cum folosesc imaginea iso Linux?

In materie de IT ma descurc cat de cat cu Windows. Linux e limba straina pt mine. Credeam ca imi va usura treba dar nu e asa.

Ibm-ul e un pentium 4 2,5 Ghz, 1Gb RAM si 80 Gb HDD

Acum am si DELL: E58003,2 GHz, 2Gb DDR3, 250 GB HDD.

Pe DELL am Win 7 cu licenta.

La ambele am semnale bune pe LPT (4,8-4,9V)

 

Stima.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări