Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
roscatu

Sursa dubla stabilizata 0-50V

Recommended Posts

Salutare,sunt hotarat sa imi construiesc o sursa dubla stabilizata cu 0-50v, curentul sa fie de minim 5A,afisajul sa fie cu display,ceva protectii si eventual cu 2N3055 ca am cateva bucati, dar nu ii neaparat. Daca stiti vreun proiect care intruneste aceste conditi,va rog frumos datimi de stire.Multumesc

Edited by roscatu

Nu mă pricep la făcut cablajele.Necesarele, eventual dacă știți vreun proiect cu schema cablaj și silk va rog frumos

Edited by roscatu

mi se pare că schema aia cu 3 741 a fost recalculată de GeoMar şi pentru 5A...

original, la aia se conecta un voltampermetru cu mega8, care dădea şi tensiunea, şi curentul de ieşire.

dar dacă vrei să aibă un aer mai "retro", apelează la 7107 şi afişaje cu leduri! :)

sau, dacă-ţi dă mâna, iei 4 microampermetre de 100 uA, şi calculezi şunturile şi rezistenţele adiţionale pentru 50/5 :)

alea de o mărime rezonabilă, să vezi unde e acul, nu alea gen "vumetru de casetofon chinezesc", au preţuri frumuşele, însă, gen 30-40 de lei bucata... dar poate ai baftă să găseşti recuperate, mai ieftin...

Vin si eu cu o rugaminte. Vreau sa imi construiesc si eu o sursa reglabila 0- 50 V. Am la dispozitie o sursa SMPS de 53V la 15 A. Imi puteti recomanda o schema va rog?

mi se pare că schema aia cu 3 741 a fost recalculată de GeoMar şi pentru 5A...

original, la aia se conecta un voltampermetru cu mega8, care dădea şi tensiunea, şi curentul de ieşire.

dar dacă vrei să aibă un aer mai "retro", apelează la 7107 şi afişaje cu leduri! :)

sau, dacă-ţi dă mâna, iei 4 microampermetre de 100 uA, şi calculezi şunturile şi rezistenţele adiţionale pentru 50/5 :)

alea de o mărime rezonabilă, să vezi unde e acul, nu alea gen "vumetru de casetofon chinezesc", au preţuri frumuşele, însă, gen 30-40 de lei bucata... dar poate ai baftă să găseşti recuperate, mai ieftin...

Este vorba de acest proiect http://www.elforum.info/topic/101683-sursa-digitala-0-25v-0-5a-cu-atmega8-lcd-lm723/?do=findComment&comment=1144587 ?

Eu cred ca nu prea stiti ce cereti, Roscatu tu ai cerut minim 5A ( mi se pare putin pentru 50V dar fie ), si plaja 0-50V, mai mult decat atat vrei si dublu ( presupun simetric ), daca faci ceva liniar atunci trebuie sa ai radiator care sa poata disipa mai bine de 500W, crezi ca e simplu? Cosmin pluseaza la 15A din cate observ, adica radiatorul sau trebuie sa poata disipa doar 750W...

Daca apelati la comutatie trebuie sa stiti ca nu este deloc simplu nici macar pentru un electronist experimentat, sa puna la punct un astfel de proiect, nu este la indemana oricui un astfel de proiect tocmai pentru ca cerintele sunt mari sau foarte mari, nici macar la liniar schema nu poate fi simpla pentru ca tensiunea este mare, iar la comutatie complexitatea creste exponential. Sa stiti ca "alpinismul" electronicii nu se incepe direct prin cucerirea everestului, ci incepand de jos.

Ok. Mulțumesc. O sa mai caut.Se poate închide topicul.

Guest pre amp

Daca te-ar ajuta,in proiectul tau, o sursa in comutatie de 48v/7A calitate industriala,ti-o pot disponibiliza. Eu n-o mai folosesc.