Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
djvas

Frecventmetru Zopan PFL20

Recommended Posts

Astazi am achizitionat aceasta scula...Este un frecventmetru cu afisaj nixie, referinta este generata cu un OCXO (pare identic cu cel din E0204), an de productie 1976. Am facut 2-3 masuratori si rezultatul este "SPOT ON" desi nu a mai fost calibrat probabil de mult. Singurul aspect negativ (in afara de faptul ca trebuie curatat) este inscriptionarea panoului in limba poloneza.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Si eu cu aceleasi urari ! Polonezii lucrau " binisor " . Acum , au renuntat si ei ... Ce - mi place la tuburile Nixie , e ca se aude un " clinchetit " provocat de schimbarea cifrelor la afisaj ... am avut o punte RLC ruseasca , se auzea de la 2 metri distanta lejer ...

http://www.pribory.spb.ru/E7-8.htm

In anii ' 80 era scula ... masura si cu polarizarea componentei masurate , cu tensiune continua variabila ... puteai masura varicapuri , etc . Clesti Kelvin din nastere , si o droaie de functiuni utile , inclusiv tangenta unghiului de pierderi la condensatori ...

Edited by gauss

Eu sunt impresionat de stabilitatea oscilatoareler OCXO produse de polonezi. Atat la acest instrument cat  si la E0204 sunt impecabile dupa atatia ani. Daca mi-ar fi zis cineva... poate ca n-as fi crezut dar masuratorile nu mint.

Ar fi interesant sa si desfaceti unul ... e " lucratura " in interior . Macar pentru acei ani  ... Numai sa nu umblati la reglaje . E unul accesibil din exterior , acoperit cu un surub din alama ... Stiu ca stiati , dar nu m - am putut abtine ... Stabilitatea se obtine dupa ce termostatul intra in " regim " , se poate vedea urmarind curentul absorbit . Eu atasasem un circuit cu led ... masuram dupa ce palpaia regulat ... o data la cateva zeci de secunde . Mai ales iarna ... era frig in hala unde lucram .

Edited by gauss

Am fost tentat de multe ori sa desfac dar nestiind la ce sa ma astept am evitat. Mai ales ca nu am o referinta precisa in caz de ceva. Trebuie sa-mi iau si un rubidiu la un moment dat sau macar unu GPS.

Se poate desface fara probleme . Se scoate surubul din lateral ... cel mic , cu alveola pentru sigiliu . Apoi se detaseaza usor capacul gri , si ramane " baza din alama , pe care e prins tot interiorul . E infasurat in ceva pasla groasa , care si ea se desface usor , si se repune la loc fara probleme . Sant doua placute de circuit imprimat , cu componentele , si intre ele un corp masiv din alama , in interiorul caruia e cuartul si o bobina de compensare ... acolo n - am umblat . Peste acest corp e bobinata sarma termostatului , si fixat un termistor ... In fine , sper sa - mi amintesc bine . Sant ceva zeci de ani de cand am efectuat " vizita " , si nu manat de curiozitate . Am avut un exemplar care nu mai lucra ... pe care l - am reparat usor . Se retezase un fir din interior , " crestat " la dezizolare , care a cedat cu timpul ...

P . S . - schema se poate gasi pe internet ... au fost mai multe variante .

Edited by gauss

Zilele trecute am avut norocul sa gasesc acest oscilator prin targ. Evident l-am facut bucati... de mult ma "manca".

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Ultima poza este facuta dupa ce l-am reansamblat. Deci nu am reusit sa-l stric.

Edited by djvas

eşti sigur că nu l-ai stricat?

nu de alta, dar unda aia e undeva între sinusoidal şi dreptunghiular... :rade:

Forma era la fel si inainte sa-l desfac. Si mie mi s-a parut ciudat si am masurat in alte doua oscilatoare care echipeaza 2 frecventmetre functionale si surpriza .. arata la fel. Nu am fost curios sa masor frecventa (nici nu am cu ce foarte precis) sa vad daca l-am decalibrat. Oricum l-am cumparat special pentru a-l face bucati.

Ps. sa inteleg ca se vad pozele de mai sus la toata lumea ? Nu de alta da le-am pus si pe alt forum si acolo s-au plans ca nu se vad...

Edited by djvas

Confirm ca se vad foto ... Confirm si forma semnalului . Asa arata ... Ca fapt divers , nu are nici o importanta . Devine dreptunghi mai tarziu , in schema . La bazele de timp de la frecventmetrele numerice clasice , cam asta se si doreste ( dupa stiinta mea ) ...

... dacă ar fi un smiley cu "omul care se pocneşte peste frunte", l-aş folosi!

uitasem că la ora când a fost produs obiectul se formau semnale dreptunghiulare din oscilatoare sinusoidale, pentru că era uşor de reglat frecvenţa, precis şi în paşi foarte mici, iar după aceea urmau triggerele Schmitt...

Pai si in zilele noastre nu e tot la fel ? Oscilatoarele tot sinusoidale au ramas.

... dacă ar fi un smiley cu "omul care se pocneşte peste frunte", l-aş folosi!

Poti sa-l folosesti pe asta,daca tii neaparat...

:ops