Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

11ak30 descarca traf


Postări Recomandate

salutare all!

 

am crezut ca ak30 si-a deconspirat toate secretele pana acum...

am unu pe masa care descarca trafo

l-am inlocuit cu hr7950 (tub normal) , si culmea : descarca si cu asta !!

masurata tensiunea B+ (pe bec) este fix 114 volti

sa fi nimerit un trafo defect din fabricatie?

(i-am gasit si finalul cadre defect (80 de ohmi intre pinul 1 si 2)

n-as vrea sa mai iau unul degeaba..

stie cineva care ar fi problema?

 

thx!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

E clar ca buna ziua-traf nou si defect.Mai bine il lipiti pe cel original cu silicon sanitar transparent,si neaparat lasat sa se usuce pana a doua zi.Merge brici! *acum depinde si unde descarca,daca da in ferita,slabe sanse de recuperare" Atentie insa cand masurati 200V ca daca descarca trozneste multimetrul.

Link spre comentariu

E cazuri in care nu merge doar cu silicon.Fiecare face cum stie ,eu daca vad unde e fisura fac fisura putin mai mare cu un cater sau altceva ,pun doua straturi de super glue sau picatura sau sico si dupa ce se usuca pun plastic sau silicon.Am avut caz la loewe,numai asa a mers si merge de cel putin 3 ani.Eu as pune un condensator de 2,2nf sau mai mare intre colector si emitor ca sa mai reduc "fulgerele ".Poate reuseste sa masoare ceva tensiuni sau vede unde descarca.

Link spre comentariu

pai asta e problema : ca nu se vede pe nici unul din trafuri  vreo fisura sau izolatie impuscata...

fulgerele se declanseaza total aiurea , nu dintr-un anumit punct spre alt punct bine definit...

cand alimentez sasiul (cu mcr cuplat) face tic-tic-tic , identic cu cazul cand este troznit bu808 (led-ul st-by este stins)

daca scot mcr , se aprinde led verde , sta un pic (cca 3-4 secunde ) apoi incepe urgia...

proprietarul mi-a spus ca a mai fost cu el si in alta parte si respectivul meserias i-a comunicat ca " nu se mai poate face"

el insa s-a incapatanat sa-l faca si l-a adus la mine...

acum n-am decat sa-i dau omului satisfactie.. ca deh , noblesse oblige :d .

acum sunt in casa , maine continui cu el

Editat de mercenarx
Link spre comentariu

   Un depanator ,la mine in oras,izola trafurile de linii realizand un "cofraj"din carton in care "turna"o cantitate apreciabila de sacaz.Bineinteles reparatia era de tot rasul,tinea de joi pana mai apoi,ajungeau la mine,saracii clienti.

Din pacate depanatorul a trecut de curand la cele vesnice  :mort .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări