Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Metatron

Cer ajutor pt. rescriere flash la un main 17MB62-2.5 tv Univision model LC-1910

Recommended Posts

Am la reparat acest lcd  de la Vestel cu numele Univision model LC-1910. Defectul este acela ca led-ul rosu clipeste intermitent si nu are nici imagine si nici sunet. Stie cineva metoda cu stick-ul usb ca sa ii rescriu main-ul? M-ar interesa si un dump verificat pt. acest model va rog cine il are. Va multumesc mult!!

Se poate ca rescrierea memoriei sa nu fie suficient.De fapt 17MB62 nici nu stiu daca are memorie .Pe stick ar merge cel mai usor

Am inteles. Cu stick-ul stie cineva care ar fi pasii de urmat pt. rescriere? Are cineva are acest soft/dump pt. acest main,dar sa fie si verificat?

Clipirea ledului indică de obicei un defect, trebuie interpretat ca un cod de avarie. Ați verificat în prealabil starea sursei, invertorului ? Ați folosit vreodată televizorul ca monitor pentru un PC ?  Fiindcă utilizarea lui ca monitor pentru un PC ce nu e conectat la o priză cu împământare poate duce la defectarea plăcii logice, au fost ceva cazuri chiar aici pe forum.....pe carcasa PC-ului apare o tensiune reziduală de 110Vc.a. în lipsa împământării corespunzătoare.

Indica ca este stearsa secventa de butare,ca sa sters din flash.Mai simplu ar fi de pe stick,daca ar fi.Pe remont-aud.net am gasit 4 bin.uri diferite dar se pare ca si la astea difera tipul de panel ca si la fratii sai mai mici sau mai mari...MB82..etc.Daca nu gasesti in alta parte sau daca nu reusesti sa descarci de mai sus...da codul de panel si.ti descarc eu.

astia zic ca :flash:MX25L8006E,altii:Nand Flash NAND512W3A2SN6 

прошивка W25Q64 ???

Radule,ai aici modelul de panel ca sa imi descarci un soft. Panelul este un HT185WX1-100. Rog mult pe cei ce detin metoda de incarcare a soft-ului cu stick-ul sa mi-o spuna si mie. Multumesc mult!!

Edited by Metatron

L-am salvat Radule,dar nu stiu care este procedura de incarcare a bin-ului. Ai idee cum se face?

Edited by Metatron

Reinscrie memoria flash cu ce ti.am trimis.Ai programator?

Te referi la memoria smd de pe main? Da am programatorul de la Taxdoru.

ai grija cum copii memoria spi cu postalul intra la setari si debifeaza eeprom ca nu copie flash si copie spi eprom dacal debifezi merge spi flash

Nu e din memorie problema,am probat. Trebuie rescris soft-ul cu stick-ul.

Daca ai inscris softul dat de mine...si l.ai inscris corect...nu te ajuta deloc sa.i inscrii firmware.ul.Cu stick nu faci altceva decat sa elimini operatiunea de dezlipire..inscriere..lipire,tot in memoria flash se duce informatia.Ori nu ai inscris cum trb softul,ai gresit setarile consolei...etc...ori ai alta prb,Doar daca softul postat de rusi era corupt..dar nu cred,ce am luat de la ei a fost bun intotdeauna...