Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
leonard75

Defect etaj final boxa amplificata

Recommended Posts

Buna seara! Am un set de boxe ale unei cunostinte,dintre care una are si amplificare in ea,si unul din canale a cedat. Etajele finale sunt construite cu binecunoscutele 2SC5200 si 2SA 1943. Pe langa ''finalii'' bine prajiti,am gasit si rezistorii de vataj de 0,25ohmi arsi si as dori sa schimb si prefinalii din acest etaj final dar nu ii gasesc dupa denumire,dupa cod. A m intrebat aici in orasul meu la trei magazine de piese electronice despre ei si vanzatorii au ridicat din umeri,neavandu-i. Am cerut echivalenti la acestia si la fel nu am primit un rezultat favorabil. Am cautat si eu pe net,dar ori nu stiu eu sa folosesc bine site-urile de specialitate ori sunt ...ghinionist.  :tryre  Denumirile prefinalilor sunt urmatoarele: H669A este un tranzistor npn si am gasit ca echivalent un 2sd669a iar al doilea este H649A,un tranzistor pnp, caruia nu i-am gasit un inlocuitor. Rugamintea mea este daca puteti sa imi spuneti niste echivalenti la aceasta pereche de tranzistori  care se pot procura mai usor pe piata noastra,si de care sa fi auzit si vanzatorii din magazinele respective.  Atasez si o poza cu ''bubita'' si cu cei doi tranzistori pe care nu ii gasesc(cei mici,asemanatori cu BD-urile). Va multumesc!post-218936-0-75747500-1453826167_thumb.jpg

O pereche buna de prefinali este MJE340+MJE350. Recomand aceasta pereche pentru ca e si usor de gasit.

scrie pe google 2SA1943 si pret si gasesti si cu celalalt la fel gasesti bune la ade....aida succes

Edited by Harhas Florin

...  Denumirile prefinalilor sunt urmatoarele: H669A este un tranzistor npn si am gasit ca echivalent un 2sd669a iar al doilea este H649A,un tranzistor pnp, caruia nu i-am gasit un inlocuitor...

pnp-ul  original  este  2sb649a  .  h669a  este  doar  o  chinezarie  ordinara .

Fii atent aici:ca finali pui perechea TIP35/TIP36 sau BD249/BD250(boxa chinezeasca nu are mai mult de 2x35V).Ca prefinali BD139/BD140 merg de nu au aer. Rezistentele de vataj,in lipsa,se confectioneaza din nichelina(in unele boxe chinezul le strapeaza)

Fii atent aici:ca finali pui perechea TIP35/TIP36 sau BD249/BD250(boxa chinezeasca nu are mai mult de 2x35V).Ca prefinali BD139/BD140 merg de nu au aer.Rezistentele de vataj,in lipsa,se confectioneaza din nichelina(in unele boxe chinezul le strapeaza)

Am toate piesele cumparate,finalii identici,rezistentele deasemenea...ce nu gasesc sunt cei doi prefinali mentionati de mine....iar despre BD139/140,cred ca nu fac fata la tensiunile de lucru care se regasesc in montajul respectiv.

Si care sunt tensiunile de lucru acolo ? E un secret ? Daca-s mai mici de 80V merg foarte bine BD-urile.

Daca sunt mai mari si vrei ceva ce se gaseste usor monteaza 2sc4793 si 2sa1837.

va multumesc frumos de ajutor,pana la urma i-am gasit pe  amandoi...B649A si D669 AC