Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
hades19

LED dimmer cu 555

Recommended Posts

Salutare!

Am nevoie de un blitz foto pentru a compensa intunericul din laboratorul metalografic. Fac ceva poze la epruvete sudate, atacate cu nital, in care se vad straturile depuse, zona infuentata termic, linia de fuziune, profilul sudurii si forma ei. Nimic cu pretentii, doar cateva leduri puse pe o placa dar la care sa am control asupra intensitatii.

Eu am dat un search pe google si am gasit schema asta:

Este simpla, pot sa o fac, dar am nevoie de 16 led-uri nu de 6 cat sunt in schema si ma gandesc ca tranzistorul ala nu rezista la curentul absorbit de toate led-urile.

Apoi vad ca la tranzistorul 2N2222 sunt puse in scurt si duse la masa emitatorul si colectorul.

Masa integratului (pin 1) nu este conectata.

Am 3 intrebari in legatura cu realizarea montajului:

1: cu ce transistor pot inlocui 2N2222 ca sa reziste la curentul absorbit de 16 led-uri?

2: este in regula scurtcircuitarea emitatorului si colectorului si apoi duse la masa?

3: Pin-ul 1 al integratului NE555 ramane neconectat?

Multumesc in avans!

Posted Image

Schema aceea nu este corecta. 

Vedeti schema din atasament. 

Puteti pune cate trei, doua sau un led in serie cu un rezistor dimensionat corespunzator. 

Tranzistorul poate fi un BD139

LE: schema atasata este dimensionata pentru leduri de 5mm, daca vreti sa folositi leduri de putere trebuie modificata. 

post-182321-0-85845700-1453747192_thumb.gif

Edited by Mishu_17

În primul rând spune ce fel de  leduri vrei să foloseşti.

şi-n al doilea rând ...schema nu e ”în regulă” cu colectorul -emitorul tranzistorului în scurt...

În primul rând spune ce fel de  leduri vrei să foloseşti.

şi-n al doilea rând ...schema nu e ”în regulă” cu colectorul -emitorul tranzistorului în scurt...

voi folosi led-uri de culoare alba, normale, nu de putere

Păi la 16 leduri normale ai un consum de  max 350mA(dacă doreşti să le alimentezi aşa cum e în schemă ...adică în paralel) ...deci poţi folosi un BD135 ...

Ca să funcţioneze trebuie să elimini partea din schemă care face scurt e-c...

Dar ...totuşi n-am ideie cum vrei să faci un blitz cu acea schemă...şi cât o să te ajute lumina unor leduri normale.(probabil că dacă sunt folosite la distanţă mică ...sunt eficiente )

Edited by elmar

V-aș recomanda totuși să folosiți un blitz foto secundar, comandat de lumina blitzului principal al aparatului foto. Se poate folosi orice blitz posibil, schema senzorului care sesizează lumina blitzului principal e ridicol de simplă. Blitzul secundar va fi îndreptat spre tavan sau spre o suprafață ce va difuza uniform lumina.http://www.bobtech.ro/proiecte/echipament-foto-video/12-blitz-sincron

Lămpile cu leduri sunt și ele o soluție, dar temperatura de culoare a ledurilor ieftine nu e prea bună și poate altera neplăcut culoarea fotografiilor...

Păi la 16 leduri normale ai un consum de  max 350mA(dacă doreşti să le alimentezi aşa cum e în schemă ...adică în paralel) ...deci poţi folosi un BD135 ...

Ca să funcţioneze trebuie să elimini partea din schemă care face scurt e-c...

Dar ...totuşi n-am ideie cum vrei să faci un blitz cu acea schemă...şi cât o să te ajute lumina unor leduri normale.(probabil că dacă sunt folosite la distanţă mică ...sunt efici

Multumesc!

Voi folosi BD135. Te rog sa imi spui cum fac sa elimin scurtul dintre emitator si collector.

Cum il voi folosi este simplu: pun montajul pus pe stativ paralel cu apratul foto, Timpul de expunere a aparatului va lua in calcul si iluminatul ledurilor. De balansul de alb nu va faceti griji :)

Acum am vazut postul dl-ul Validae. Se paote folosi blitz extern tip macro, e cel mai potrivit aplicatiei mele dar este scump, nu dau 2-400 lei. Cea mai scumpa componenta din aplicatia ce vreau eu sa o fac este bacteria.

Edited by hades19

Voi folosi BD135. Te rog sa imi spui cum fac sa elimin scurtul dintre emitator si collector.

Aşa....

post-175623-0-92526600-1453751286_thumb.png

Aşa....

Multumesc tare mult !

Am folosit PCB Expres, la prima vedere e gratis si am proiectat cablajul. Maine il printez si sper ca maine seara sa am vreme sa il calc, sa il corodez si sa il gauresc.

Sa detaliez, blitzul foto macro este asa. Eu intentionez sa fac asa, doar ca la un cost mult mai mic.

Eu credeam că vreți iluminarea uniformă a unei camere în care faceți fotografia, nu a unui obiect relativ mic.....în astfel de cazuri (Macrofotografie) și eu folosesc tot iluminatul cu leduri.

Eu credeam că vreți iluminarea uniformă a unei camere în care faceți fotografia, nu a unui obiect relativ mic.....în astfel de cazuri (Macrofotografie) și eu folosesc tot iluminatul cu leduri.

Tot in felul in care eu intentionez ?

Nu folosesc macrofotografia pentru uz profesional ci doar pentru postări pe forum, de aceea folosesc niște lămpi de birou cu leduri albe de mică putere. Nu reglez intensitatea luminii și mă folosesc doar de ajustarea distanței și unghiului iluminării.Fără pretenții prea mari...Exemple: Posted ImagePosted Image

Foarte buna fotografia. Nici eu nu doresc treburi sofisticate, tocmai de aceea nu apelez la un dispozitiv dedicat. Eu doresc asta:

Se observa o imbinare sudata frumoasa dar cu o incluziune nemetalica sau poate gazoasa la peretele vertical, care poate fi adimisibila sau nu, in functie de standardul de referinta.

Posted Image

Edited by hades19

Merge perfect iluminatul cu leduri la așa ceva, trebuie însă pus un filtru difuzor peste leduri ca să nu apară reflexii supărătoare, mai ales că suprafețele sunt metalice...

Astfel de filtru poate fi recuperat de la paneluri de monitoare CCFL defecte....