Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Metatron

Copiere caseta VHS protejata

Recommended Posts

Am o caseta vhs cu desene animate din Italia,si vreau sa o pun pe hard. Cand dau captura cu nero vision 4,imi spune ca nero a detectat ca acest continut este protejat la copie. Aveti ceva idei sa o pot copia?

Modifica timpul de variatie a luminantei  din circuitul video , sau  insereaza intre video si scula de inregistrat (pc, dvd recorder) un "video stabilizer" si un "time base corrector" 
Edited by leoncris

cu alt program mai neortodox nu merge copierea ?

Poate dar nu stiu alt program neortodox. Stie cineva sa imi sugereze un altul care e mai capabil? Colegul Leon vorbeste de altceva,nu numai de un alt program. Leo e destul deci sa vad pe schema de unde modific timpul de variatie al luminantei si sa il modific usor? In acest caz redarea in sine nu va avea de suferit?

Edited by Metatron

Scula? Faci glume,pe un goldstar penal  model R-165 cu 4 capete si show view,automat tracking. De ce ma intrebi asta?

Edited by Metatron

Dl-ul Metatron nu specifica ce "placa de captura" foloseste in PC. Eu folosesc pt. casetele VHS (pt. captura), Video VHS + DVD Recorder, si n-am intalnit casete video VHS protejate la copiere. DVD-uri, da. Doar sa nu fie in alta norma, ex. NTSC.

Edited by sorintvr

Folosesc o placa de captura VS-DVBT220RF. E o placa de captura comuna. Sorine daca ai sa vrei, am sa iti trimit caseta ca sa te convingi ca nu poate fi copiata. Caseta e in pal. Florin dar ai incercat tu cu windvd creator si ai reusit sa copii casete dintr-astea protejate?

Edited by Metatron

dar dvs ati incercat ? bateti apa in piua cu acest Nero si tot felul de montaje de decodare a semnalului video , sint multitudine de alte programe de captura 

Am avut si eu placa de captura cu tuner Tv, un WinFast TV2000 XP, acum vreo 8-10 ani, si nu prea eram multumit cum ies capturile, mai ales aparea un "delay" intre imagine si sunet dupa un timp. Asta poate ca nici nu aveam PC performant. Stiu ca mai era un program de captura "Unlead Video Studio". Te cred cu caseta video, am mai auzit de casete protejate. Mai bine spune-mi cum se numeste desenul animat si daca-l am, ti-l trimit cadou. Am cateva sute de DVD-uri cu animatie, si titrate, si dublate in romana. Candva faceam "contrabanda" cu filme!

Se numeste Dinosauri adica dinozauri in romana si e conceput de Disney video.

@Metatron Puteti apela si la o firma doar sunt atatea care se ocupa cu asa ceva mai ales intr-un oras mare cum este si cel trecut in profilul dvs.Sau daca v-ati putea procura un DVD Recorder/VCR Combo cred ca ar merge mai repede decat cu ajutorul calculatorului.Doar nu are nimica daca mai intati faceti transferul de pe VHS pe DVD si apoi de pe DVD pe HDD.