Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Butu Ion

LEGEND - QUAZOR

Recommended Posts

salut !sunt nou pe aicea si nu sunt in domeniu daca zic vreo prostie va rog sa ma scuzati .De curand am primit cadou niste boxe de la un fost lautar care imi este priten ,adica 2 basi si 2 medii cu tot cu inalte si nu am statia sa le duca.Am cautat scheme de am plificatoare pe net si am gasit legend quazor care cred eu ca este suficient pt o pereche (1bas+1medie) .Vreau sa stiu daca a facut cineva asa cv si cat de greu ar fi sa realizez 2 montaje de genu.

momentan am cumparat un kit din comert o chinezarie obosita care scrie pe 500x500W si nu face fata deloc .nu cred ca are mai mult de 50W.pot modifica acest amplificator sa scoata cv mai multi wati?

post-253959-0-11028100-1453651206_thumb.gif

pcb-alt-ust.pdf

Pai daca nu ai mai lucrat in electronica iti va fi greu sa realizezi un amplificator de sute si sute de watti

In mod normal daca vrei sa incepi sa faci ceva , e bine sa te apuci de scheme simple cu ceva integrate, iar ca sa ai un amplificator ''sa duca'' boxele alea mai bine il cumperi 

Ca incepator poti vizita sectiunea asta http://www.elforum.info/forum/30-sectiunea-incepatorilor/

stiu ca imi va fi foarte greu dar ma gandes ca poate gasesc pe cineva care are bunavointa sa ma ajute sa realizez asa cv !si sa cumpar o staitie de putere asa mare e cam scumpa

Edited by Butu Ion

Trebuie sa pui in balanta pretul unei statii cumparate,nu neaparat noua,dar de firma,si una facuta de tine care poate ceda cand tie lumea mai draga...si daca esti la o sonorizare te urca aia in copac...daca nu ai copaci...sigur hopa sus pe stalp.

Ieftin si...bun...nu tine in domeniul sonorizarilor.Mai ales ca doresti sa faci una de la 0....si experienta nema,si probabil sa fie extrem de muschiuloasa.

Urmareste rubrica vanzari sau iei legatura cu useri experimentati in acest domeniu,asa rezolvi problema.

av 400 cred ca este cam mic ca putere pt difuzoarele pe care leam :( pe av 400 am gasit sa il cumpar nemontat si nu e foarte scump dar cred ca este ce trebuie

Sfatul meu e să cumperi ceva gata făcut.

a si quazor nu mi se pare greu de realizat placa o fac nu e prblema piese le cumpar problema este ca nu prea stiu care e faza cu reglaje care se fac

mie imi trebuie intre 800w-1000w pe 8ohm .unde gasesc schema electrica si pcb pentru zeta2?

am cautat zeta si nu am gasit absolut nimik despte acest amplificator

Daca faci tu amplif de 1000W pe 8 ohmi eu ma calugaresc.

Aici, batranii forumului se chinuie de ani de zile sa scoata cateva sute de wati. Tu nici macar nu stii electronica (tu ai zis) si vrei sa scoti kilowatu. Hai sa fim seriosi. Cumpara unu de la Leco si gata.

Edited by Dudikoff

nu am zis ca vreau sa fac io 1000 am zis ca cam atata imi trebuie sa imi care mie difuzoarele mai citeste odata ce am scris

mie imi trebuie intre 800w-1000w pe 8ohm 

Spune-mi niste motive bine intemeiate ptr care vrei asa putere,arata niste poze cu boxele ce le ai...etc

Mesteresc de ani de zile dar niciodata nu am avut in cap idei de a face amplificatoare cu mai mult de 2 perechi de finali si alimentari peste +/-50v...

baieti care miau dat boxele aveau staite de 2x800w si daca eu ai cantat pe ele cu atat ma gandesc ca tot atat sa fac si io statia!

Nu vei reuşi să faci de la zero un amplif de aşa o putere şi vei pierde banii şi timpul, pînă la urmă ajungi tot să cumperi ceva de firmă.

Fă-ţi un bine şi pune poze cu boxele sau scrie tipul difurilor, aşa vei primi sfaturi precise ce putere ai nevoie.

Eu abia astept sa vad amplificatorul. Cred ca si difurile din boxe sint obosite dupa asa o utilizare la putere mare.