Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
DragosMarian

Letcon si suflanta aer cald

Recommended Posts

Va salut! Am vazut pe un site "Tehnoelectric" (sper sa nu se considere reclama).... Letcon si suflanta aer cald marca Gordak la un pret destul de mic. A cumparat cineva de acolo? Sunt bune de ceva? Sau dau banii degeaba? 

Marfa china dar si restul magazinelor tot asa ceva vand

Stiu ca sunt china, voiam sa fac o statie de lipit cu aer cald. Dar la pretul lor, ma astept sa fie nefunctionale sau sa nu lipeasca/dezlipeasca cum trebuie. 

Nu are rost complicat cu facut,la pret se ajunge  poate mai mult.Am incercat si am abandonat.Am luat  o suflanta  marca Baku 858 si sunt multumit .Este la 259 ron,si destulul de silentioasa.

Nu prea as vrea sa cumpar o statie cu aer cald. N-o sa lucrez foarte mult cu ea. Am avut de lipit zilele trecute o mufa micro usb. Cam greu de lipit cu letconul (spatiul ingust), dar pana la urma s-a rezolvat. Cu aer cald era floare la ureche. 

Din pacate aceste surse sau cel putin cele pe care le am eu nu prea sint ok, am doua chinezarii "marca" Yhua si ambele au probleme, cu softul cred, ventilatorul cind vrea merge cind nu nu, scade viteza de iese fum din rezistenta, la una din ele sa ars chiar si ventilatorul, ventilator pe care l-am inlocuit cu unul "clasic" care aproape ca merge bine de fapt el merge bine totusi dar nu are acelasi debit de aer ca cel "original" din cauza formei, alimentarea sa (a ventilatorului) o fac dintr-o sursa oarecare de 24v, turatia se mentine constanta, asta in cea ce priveste discutiile de mai inainte cu turatia.......

Cam mult 250 de lei pe o chinezarie de statie. Si banuiesc ca performantele sunt apropiate cu a uneia homemade cu variator. As avea restul pieselor s-o construiesc, chiar si rezistenta.

Sigur o sa iesi mult mai scump decit una gata facuta, intodeauna se intimpla asta cu orice lucru "manufacturat", nu poti scoate un pret mai mic decit o fabrica care produce pe banda rulanta dar ai certitudinea ca functioneaza asa cum vrei, sau la o adica o poti modifica cum vrei pentru ca o cunosti si mai ales ai mindria unui lucru facut de tine....

Si nu va feriti in a face o statie termostatata, e net superioara uneia doar cu variator, se va incalzii mult mai rapid deoarece rezistenta va fi alimentata "full" pin ce ajunge la temperatura setata comparativ cu cea cu variator unde aceasta este alimentata doar cu o fractiune de sinus din alternanta din retea cea ce-i ingreuneaza viteza de incalzire. Una termostatata nu e foarte complicata si nu e obligatoriu sa fie si digitala sau cu afisaj, e suficient sa aveti doar "capul" si e "perfect" acela care are ventilator inclus, va spun din experienta ca impinge destul aer incit veti fi nevoiti sa-i reduceti turatia, in plus acel cap sigur are si sonda de temperatura inclusa.

Edited by nickrvl

Este normal ca termostata sa fie mai buna. Ma gandeam la ceva simplu. Variator pentru rezistenta si pwm pentru motor cu 555 si mosfet. Ceva mai simplu nici ca se poate. Important e sa-si faca treaba, pentru ca de folosit, o sa fie destul de rar.

Prin variator, m-am referit la cele cu triac. Pot regla tensiunea pe rezistenta. E adevarat ca precizia nu-i una foarte buna, acum depinde si de preferintele fiecaruia.

Pai stai ca tot nu e clar, cu triac poate fi si o statie termostatata!! cred ca prin variator intelegi acel variator (dimer) pentru becuri, acela pe care-l montezi in locul intrerupatorului si prin care variezi intensitatea luminoasa a becurilor, asai?

Acum ca m-am lamurit revenim la postl #9, in postul precedent (#10) spun ca o statie termostatata e mai buna, "infinit" mai buna decit cea cu variator/dimer.

Alimentarea rezistentei se face prin triac (nu prin dimer) iar acel triac va fi inchis/descis adica controlat de un AO de exemplu adica prin rezistenta va circula 220Vac si nu mai putin ca in cazul dimer/variator pina cind atinge temperatura de 210 grade sa zicem cind triacul va fi inchis, scade sub 210 triacul va fi deschis, deci mult mai bine asa si cu mult mai rapid decit cu variator/dimer, acum ai inteles?

Ventilatorul nu trebuie comandad PWM, de fapt fiecare il alimenteaza cum vrea insa e suficient un montaj simplu, liniar, cu un semiconductor care sa suporte curentul consumat de ventilator, de ce va feriti de solutia asta? cine credeti ca va varia/influenta turatia ventilatorului odata setata tensiunea de alimentare a acestuia?

Edited by nickrvl

suflanta ca so faci cu afisare de temp si alte nebuni te costa undeva la 100 lei daca nu ai nici o piesa prin casa dac amai ai cate ceva se reduc costurile ce te costa cel mai mult este suflanta+o rezistenta de scimb +transport din tara in bucuresti 40 lei

suflanta mea aproape ca este gata cu ajutorul colegilor de forum am avut ceva probleme cu partea de ventilatie dar sa speram ca sa rezolvat urmeaza so testez si voi pune proiectul intreg cu tot ce este necesar pentru realizarea lui aici pe forum daca doriti pot atasa o arhiva