Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
vsimionescu

Samsung P69SA1 sunet cu brum intercarrier

Recommended Posts

buna ziua

scuze pt. subiectul "demodat" , mergea poate mai bine la 'vintage' , am consultat postarile existente dar nu am gasit nimic pe aceasta tema.

am un Samsung 5081T , sasiu p69sa1 cu sunetul afectat de brum , numai in prezenta semnalului si in special pe imaginile bogate in alb.

I-am facut cura de C-uri , am inlocuit toate filtrajele tensiunilor de alimentare si electroliticii de pe langa 'jungla' dar defectul persista.

tensiunile sunt OK,in rest functioneaza bine.

sa fie filtrul ceramic defect,ma poate ajuta cineva cu o idee?

va multumesc mult.

Ai ceva probleme pe tda 8362,invarte miezul la bobina de linga ci un sfert de tura inapoi.

Va multumesc frumos pt raspuns.

am incercat , un sfert de tura e mult , se dezacordeaza complet;am incercat un accord fin care ma scapa de problema dar nu e OK pt poate programele;

am incercat sa le caut din nou, manual pe cele dezacordate , dar , surpriza , cautarea merge  non-stop, sare peste programe , nu se opreste pe postul acordat sa-l poti salva.

am gasit tot pe acest forum o problema asemanatoare pt un sasiu p68sa , tot cu tda 8362 , recomanda cineva acolo eliminarea filtrului de 6,5mhz, am incercat si rezolva brumul,dar la mine exista sigur si un usor dezacord la CAF, fiind usor afectata si subtitrarea.

e posibil sa fie o problema si cu CI fiindca am consum mare pe 8volti (am cam 8,3V) dar tranzistorul Q806 merge f. incins,s-a innegrit placa de cablaj sub el....

Incercati sa schimbati bobina dintre pinii 2-3 ai CI TDA8362 (verificati componentele aferente)

Edited by hexoda

Incercati sa reduceti  RAA-ul , parca are semireglabil  acest sasiu !!

Am rezolvat problema prin acordul fin al bobinei de CAF si fiindca mai erau 2 posturi TV care nu se incadrau in acest reglaj am optat si pentru eliminarea filtrului ceramic de 6,5Mhz (nu era chiar solutia pe care mi-as fi dorit-o , dar am vazut ca apeleaza la ea si depanatori cu experienta).Acum functioneaza perfect si se vede incredibil de bine pentru varsta lui.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.