Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corodare PCB


Postări Recomandate

O solutie mai buna, pe care o folosesc in ultimii 15 ani este clorura cuprica, metoda folosita de zeci de ani in industrie. Initial de pune in apa cam 20% acid clorhidric (HCl  37%) si 20% perhidrol (H2O2  25%). Corodarea este rapida, uneori sub un minut. In solutie apare clorura cuprica de culoare verde deschis. Pe masura ce solutia se consuma, culoarea se inchide datorita formarii de clorura cuproasa. Se mai adauga putin perhidrol si culoarea revine verde deschis. Cand se consuma acidul clorhidric, pe suprafata placii apare un precipitat verzui (hidroxid de cupru). Se adauga acid clorhidric si solutia se regenereaza complet. Astfel, prin completarea continua cu perhidrol si cu acid clorhidric, solutia isi pastraza vesnic compozitia si calitatile, iar volumul sau creste.

Clorura cuproasa se poate retransforma in clorura cuprica si mai simplu. Oxigenul este si el agent oxidat, in plus este pe gratis. :) Trebuie asigurat adausul de acid clorhidric si tinut intr-un vas cu dopul deschis. Singurul dezavantaj e ca regenerarea merge mult mai incet. Insa pentru un amator care corodeaza o data la multe zile, asta nu ar trebui sa fie un impediment major.

Detalii aici:

http://jimlaurwilliams.org/projects/seychellePaper/

Editat de ain
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

nu mai am acid azotic__clorura ferica nu mai cumpar ca e ""apa chioara""

imi fac rost de acid clorhidric si perhidrol__ @gauss spune ca in ultimii 15 ani dumnealui numai acesta formula a folosit

acum nu stiu cum o sa fac concentratia de 37% la acid clorhidric __este cumva un tester ca la alcool ?????

deci cum se procedeaza ( dupa formula lui gauss)____ pentru un litru de solutie corodare  /  

- 600ml-apa___

-200ml acid clorhidric (37% concentratie)__

-200ml perhidrol (apa oxigenata) 25% concentratie

  este corecta formula ???

Link spre comentariu

Cred ca ai incurcat userii ... sau retetele . Eu nu folosesc decat clorura ferica . E singura pe care o pot procura cu usurinta si LEGAL . Rog reciteste topicul ... ( eventual ) si postarile mele . Poate faci o rectificare ... si ceri altora lamuriri . Altminteri , spor la corodat !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Sigur a incurcat userul ,confirm eficenta clorurii cuprice ,eu am primit 2 litri prin 85 de la IPRS-circuite si am avut-o vo 10 ani ,1l l-am stricat ca am regenerat cu acid sulfuric si ultimul ca nu am avut acid clorhidric ,acolo cablajele treceau pe banda si erau pulverizate cu clorura cuprica incalzita la nu stiu ce temperatura,cam la 1-2 min  un set era gata.

Link spre comentariu

 Eu nu folosesc decat clorura ferica . E singura pe care o pot procura cu usurinta si LEGAL . 

Deci nu m-am inselat atunci cand am precizat ca clorura ferica este singura substanta coroziva care se mai poate procura direct de catre orice persoana.Dar eu unul nu cred ca merita sa te complici cu prepararea altor substante(cum au scris mai multi aici) daca ai treaba cu corodarea doar ocazional.Daca ai de realizat cablaje mai des si vrei sa mearga totul cat mai repede(daca esti fara prea multa rabdare) este altceva tinand cont ca corodarea cu clorura ferica poate dura si pana la 20 de minute iar cea cu clorura cuprica preciza cineva in acest topic ca poate dura chiar mai putin de un minut.

Link spre comentariu

Nu - i problema ... importanta e corodarea ! Eu militez pentru clorura ferica din cauza ca o folosesc de zeci de ani ... inca e accesibila , si ofera o corodare " fina " . Nu cred ca am stricat 10 cablaje in toata viata . Ma rog , in ultimii ani am corodat mai putin . Prefer sa - mi fac singur cablajele , nu folosesc soft pentru proiectarea lor , le fac ( ca in tinereti ... ) cu hartie milimetrica , creion si guma . Unde sant componente " ciudate " , capsule SMD ( circuite integrate ) folosesc adaptoare la format DIL . La job , e alta istorie ... acolo e " pe bani " . Am colegi priceputi si cu exercitiu , se ocupa ei ... In fine , foloseste fiecare ce si cum are accesibil . Important este rezultatul ...

Link spre comentariu

Da ... inca " pictez " cu scule din ac de seringa , un compas pentru tus pentru pastile ... si folosesc o cerneala serigrafica rosie , din care mai am ceva rezerve , extrem de fluida .Trasee de 0,3 mm nu - s o problema ... E mai mult o relaxare ... mi - aminteste de anii cand asa se lucra , chiar si in fabrici , in zona cercetare - dezvoltare , la proiecte ... Dupa aceea , industrial . Primele care le - am " prins " se faceau cu sita serigrafica ... ieseau bine . Ma rog , nu aparusera SMD - urile ... macar la ce lucram . Electronica a evoluat in proportie geometrica ... si cred ca asa va fi si in continuare . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Eu nu inteleg care-i sensul de a adauga apa oxigenata in astfel de reactie cu acidul clorhidric?! Din chimia pe care o cunosc, acesti compusi nu interactioneaza chimic intre ei. Plus ca apa oxigenata la lumina zilei isi pierde proprietatile, adica trece in H2O. Acidul clorhidric reactioneaza cu cuprul, dar poate ca reactia sa nu aiba loc mai intens, este inhibata, diluind-o cu H2O si H2O2. Ramin la ideia ca  e suficient de folosit HCl + H2O.

Link spre comentariu

Prefer sa - mi fac singur cablajele , nu folosesc soft pentru proiectarea lor , le fac ( ca in tinereti ... ) cu hartie milimetrica , creion si guma . 

Probabil amintirile nu va lasa sa renuntati la aceasta metoda pe care foarte multi cred ca au uitat-o.

Sunt interesante aceste discutii dar daca tot avem un ditamai topic legat de realizarea cablajelor imprimate n-ar fi mai bine sa fie mutate acolo unde in ultimul timp s-a facut off topic la greu.

http://www.elforum.info/topic/12-solutii-pentru-executarea-circuitelor-imprimate/page-185

Link spre comentariu

Nu e vorba numai de amintiri . Ideea e ca prea mult soft " amorteste " creativitatea ... ma rog , parere personala . In plus , cand trec la punerea in functiune , schema electronica  si topologia cablajului sant mai bine " implantate " in campul mental in care se fac " operatiunile " necesare . Cel putin la mine asa functioneaza ... In fine ... personal sant de moda veche . Inca folosesc scheme simple , integrate consacrate , mult analogic , tiristori , TUJ - uri , scheme cu relee electromagnetice ... si altele . Multe chestii se rezolva cu cativa tranzistori , nu trebuie neaparat un microcontroler . Rezultatul poate fi mai fiabil si mai usor de depanat , anumite rezolvari s - au schimbat ca asa e moda . Ma rog , e o alta discutie ... sigur fara sfarsit , si sant deja off - topic .

 

P .S . - mutari de postari sau grupuri de postari sant apanajul moderatorilor , ei stiu cel mai bine " ce si cum " . Exista riscul ca alipirea sa nu fie prea reusita , postarile sa nu aiba inteles fara restul topicului , si sa perturbe si " gazda " ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Pai sigur ca numai moderatorii/administratorii pot sa faca mutari de postari sau grupuri iar eu am vazut cazuri cum este acesta in care au procedat astfel,deci de aceea m-am gandit la asa ceva.Nu cred ca exista niciun risc ca alipirea sa nu fie reusita tinand cont ca in topicul spre care am facut redirectionare se discuta despre realizarea cablajelor imprimate in general.

Cat despre metoda pe care o folositi cam care sunt cele mai inguste trasee si/sau cele mai mici distante posibile care se pot lasa intre acestea?Unii spun ca trasee foarte subtiri si/sau distante foarte mici intre ele nu sunt posibile nici prin metoda transferului de toner ci doar prin cea foto.

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări