Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
danydoom

Filtru subwoofer

Recommended Posts

Salut! Am un subwoofer [no name] pasiv cu difuzor Ocean soud[doar atat scrie pe el si o serie] de 80w si 4 ohm care nu are filtru.Diametrul difuzorului ar fi cam de 8 inch. M-ar interesa sa stiu ce filtru as putea sa ii pun? Ceva cumparat de pe piata dar care sa nu coste cam cat ar face tot acest subwoofer. Momentan se aude rau.Incinta are gaura de bass reflex.Iese doar mult aer, bass-ul e praf.

Inca o chestie ar fi : Daca as pune amplificare proprie pe el cam la cati bani m-ar ajunge si daca se merita pentru acest difuzor? Va multumesc!

Totul depinde de tine, cat vrei sa investesti, daca vrei bineinteles.  Poti sa folosesti filtru pasiv sau activ. Ala pasiv e mai ieftin.

Pe scurt: Filtru pasiv sau activ+ amplificare depaseste valoarea subwooferului.

Este un subwoofer de camera[sa nu se inteleaga ca este de masina].Spune-mi te rog ce model de filtru pasiv as putea cumpara?

Cam la ce pret ar ajunge unul de pret mediu si daca o sa fie schimbare majora la sunet?Si inca o intrebare ar fii:Amplificarea proprie la un subwoofer difera foarte mult fata de amplificarea de pe un canal la un anumit amplificator sa zicem?

Crezi din cunostintele tale ca acest difuzor are cat de cat potential pentru o camera? Personal, pot spune ca arata bine, ca marime, greutate.Are ceva magnet.Din cate am citit si eu filtru schimba total felul cum se aude un difuzor si de aceea cer alte pareri.Va multumesc!

Edited by danydoom

Uite ce am facut eu:

Am folosit  doua subwoofere Akai SS018A-10SW , unul pe stanga si unul pe dreapta , pentru partea de joase.(89dB/m?W)

AM pus un filtru Posted Image L3 =3,6mH(cu miez) L4= 2,2mH (aer) , C3= 68uF(monacor bipolar) , C4 =22uF (monacor bipolar).

Partea de medii si inalte este completata de cate o boxa Tesla 15W/4OHM (88dB/m/W), pe fiecare canal , legata  serie printr-un bipolar de 100uF. 

Poti folosi un filtru asemanator , pasiv , sa vezi cum suna . poti sa il amplifici cu ceva gen:

http://www.diy-electronic-projects.com/p7-Low-pass-filter-Subwoofer

+ un amplificator audio normal dupa filtru.