Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

statie gordak

Recommended Posts

1. Releul stiu cum se foloseste, tiristorul/triacul nu foarte bine...2. Vreau sa-mi fac o statie de lipit; am suflanta de aer cald si letconul; mi-ar mai trebui o pompa de aer, dar n-am gasit una ca la statiile de lipit (0.5 - 24 l/min). Pompele de aer pentru acvariu sunt undeva pe la 1.5 l/min; cele cu ~20 l/min sunt mai scumpe decat toata statia la un loc. Exista si alternative mai ieftine? Cam cat ar trebui sa fie debitul minim pentru pompa de aer?

Pai spune asa ca vrei sa faci.Parerea mea este ca nu merita.daca iei componentele separat ajungi la acelasi pret.Plus ca nu numai temperatura trebuie reglata ci si debitul de aer.Nu cred ca 180 de lei este mult pentru o statie cu aer cald,care mai are si letcon pe deasupra.

Cei 180 sunt fara TVA...Oricum nu banii au fost problema, ca as fi luat-o pe aia cu display la 240, dar nu o au pe stoc si mai dureaza vreo 2 luni...Pe langa asta, nu voiam neaparat sa ies mai ieftin, ci sa fac ceva cu mana mea. Singurul lucru care imi mai lipseste e pompa de aer.

pompa de aer buna ai putea gasi pe la acvarii... dar trebuie una cu debit destul de mare si ca orice care tine de hobby au preturi nejustificat de mari. pompele de genul acesta se bazeaza pe membrana, valva si electromagnet. in concluzie nu e greu de facut una.

• 2 weeks later...

Stie cineva unde mai pot gasi Gordak cu aer cald + letcon sub 200 RON? Nu pare sa mai fie pe stoc. Imi puteti da PM ca sa nu se considere ca faceti reclama.

Stie cineva unde mai pot gasi Gordak cu aer cald + letcon sub 200 RON? Nu pare sa mai fie pe stoc. Imi puteti da PM ca sa nu se considere ca faceti reclama.

Pe situl de la oradea (t.eh.noel.ectric.ro) erau sub 200. Dar nu e pe stoc si ziceau ca abia peste vreo 2 luni mai aduc (asta prin ianuarie).
  • 2 weeks later...
Guest cib3k

Exista 2 modele de Gordak - 952 (cu afisaj) si 952A (fara). Diferenta dintre ele e de aproape 100 RON. Merita? Nu mi-e foarte clar ce temperatura afiseaza 952. Daca e cea pe care tocmai am selectat-o din buton, nu mi se pare ca justifica pretul; presupun ca exista si marcaje pe butoane dupa care sa iti dai seama ce temperatura selectezi. Daca e temperatura efectiva pe care o am la varful letconului, asta e ceva util; dar ar trebui ca letcon-ul sa aiba o sonda suplimentara pentru asta, care probabil nu e foarte precisa sau durabila in timp. Deci: merita diferenta?