Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

statie gordak

Recommended Posts

• 1 month later...

eu am recuperat destul de multe cipuri smd mari si sincer dadeam si debitul si temperatura la maxim si cu duza mica mergeam tot de-a roata cipului destul de repejor in timp ce cu o surubelnita impinteam usor cipul intr-o parte... cam in 30 de secunde se deplasa tot deodata. important e sa-i iei pinii de pe portiuni cositorite pentru a nu se relipi cand se raceste. daca ti se pare ca ai de lucru cu ceva fragil da mai incet temperatura. eu am ales asta pentru a focaliza curentul de aer pe pini si nu pe capsula. daca ai de lucru cu cipuri scumpe si des mai bine iti iei duzele alea cu 4 laturi in functie de dimensiunea cipurilor

Guest sunflower

Am lucrat si eu cu ea, tot cu duza mica... merge sa recuperezi cipuri si cu o temperatura mai mica (undeva la 350 de grade) si debitul la jumate spre trei sferturi (nu de alta dar in manualul statiei scrie ca la duzele mici trebuie dat debitul mai mic, si am zis sa respect treaba asta). Oricum, mi-a fost frica sa dau temperatura si debitul la maxim, pt. ca m-am gandit ca poate incep si piesele din jur sa se deplaseze daca s-ar fi miscat putin placa.

Iti spun aceste lucruri asa, ca sa-ti impartasesc ceva din experienta mea; nu o lua "de buna", s-ar putea sa nu mearga cu toate placile, nu am de unde sa stiu, eu nu am experienta colegului srdjan. Si iti recomand cu caldura sa incerci si ce zice geoky... eu asa am facut chiar in ziua in care am primit statia :)

• 6 months later...

eu pe a mea am gasit-o la 175RON la Oradea pe un magazin online. Prin alte magazine aceasi statie era la 350RON. La pretul care am luat-o as mai da atata pe ea... la 350 in schimb as cauta si alte variante. Nu am ce sa obiectez, sunt multumit de ea mai ales ca e letcon+aer. Pentru hobby e suficient. A mea avea si personalitate cand am luat-o (o mufa nu era inclichetata la locul ei si din cauza asta mergea numai pe baza de palme) dar dupa ce am desfacut-o si am gasit baiul s-a cumintit.

Eu am luat-o pe a mea la vre-o 420 lei plus transportul 75.Cand a venit ,la fel,a trebuit sa o "dezvirginez" ca zdranganea ceva in ea,erau distantierele de plastic dintre placa de baza si carcasa,rupte.Am confectionat alte distantiere ,am inlocuit unele radiatoare ca erau subdimensionate,si de-atunci merge ca unsa aproape nonstop cat sunt in laborator. Daca ar fi sa mai cumpar odata,tot asa ceva as alege,ca este usor de reparat,si ma multumeste suficient.Am gasit si am cumparat fara probleme si duze ,letcon,varfuri,rezistente,asa ca totul este ok,deocamdata.

Vreau sa-mi iau si eu o statie de lipit... Daca ati fi in situatia de a cumpara o statie de lipit, ati mai alege gordak?Multumesc.

Daca vrei statie doar de lipit fara aer cald sau altceva eu recomanda solomon daca vrei ieftina,sau weller daca vrei profi.Cat despre Gordak,Ayoue,Lukey,etc toate sunt china deci acelasi lucru si toate merg.

Vreau sa-mi iau si eu o statie de lipit... Daca ati fi in situatia de a cumpara o statie de lipit, ati mai alege gordak?Multumesc.

Daca vrei statie doar de lipit fara aer cald sau altceva eu recomanda solomon daca vrei ieftina,sau weller daca vrei profi.Cat despre Gordak,Ayoue,Lukey,etc toate sunt china deci acelasi lucru si toate merg.
mai bine zis toate sunt aceasi NU firma, si desi toate folosesc aceasi schema unele cu altele fara anumite optimizari exista incompatibilitati intre piesele de schimb "out of the box" (ma refer la acelasi model intre 2 "etichete" diferite). de exemplu mufa de la letcon, la unele e mama, la altele tata, la altele difera prinderea, tensiunea de alimentare a letconului, cu sau fara reactie... etc.din aceasi poveste fac parte si personajele: , KADA, YA XUN, SANKKO... si multe altele. intalnisem la un moment dat o lista de vreo 15 megabrand-uri din astea :)