Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Girino - Fast Arduino Oscilloscope


MifTy

Postări Recomandate

  • 9 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Mai demult vazusem

http://www.serasidis.gr/circuits/AVR_oscilloscope/avr_oscilloscope.htm

 

 

dar 1kHz frecventa maxima are putine aplicatii, pe net mai exista un kit, se cheama Xmega xprotolab si cred ca merge si la frecvente mai mari, se pare 200kHz.

http://www.gabotronics.com/development-boards/xmega-xprotolab.htm

 

Pe ebay la chinezi se gasesc niste kit-uri, cautati pe ebay DSO kit. (DSO 068, DSO 138 etc.)

 

---------------------------------------------

 

Ha ha ha, multumesc pentru idee, chiar acum am comandat unul, ajunge cam peste o luna. Sunt curios daca e bun de ceva, avand in vedere ca e super portabil pare interesant. Am comandat o versiune care sper sa ajunga deja asamblata si are si o carcasa din plexiglas.

Editat de one
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Arduino Oscilloscope Projects, 2015, by Robert J Davis IIdacă vă mai interesează subiectul, căutaţi cărţulia asta, chit că e deja outdated: au apărut deja convertoare AD mult mai bune decât cele indicate acolo, la preţuri decente.dar, cel puţin, n-o să vă apucaţi să reinventaţi roata sau gaura din covrig.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am cumparat un kit DSO 138 dar mi se pare dificil de utilizat chiar pentru proiecte banale.

Lasand la o parte lipirea pieselor care are farmecul ei si daca totul merge bine nu pare atat de dificil, dar apoi trebuie calibrat. Este destul de limitat ca masuri si trigger. Mi-a luat cam 3 ore asamblarea completa si apoi am pierdut cam 1 ora ca sa inteleg cum se monteaza cutia, caci nu avea nici un fel de instructiuni si in plus este facuta si prost.

Este mult mai eficienta utilizarea unui osciloscop adevarat.

Editat de one
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări