Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
costy2011

problema realizare pcb

Recommended Posts

buna seara,

ma confrunt cu o problema care ma scoate din minti: :nerv

incerc de dimineata sa transfer pe pcb cu ajutorul foii press'n peel(foaia albastra)si nu reusesc.mentionez ca pana acum am folosit foaia galbena pe care probabil o stiti cu rezultate satisfacatoare.acum am un montaj de realizat si trebuie sa folosesc o metoda mai buna-foto nu am conditii momentan.

am imprimat pe press'n peel imaginea dorita-imprimare corecta si curata,curatat pcb,degresat,uscat,tinut fierul de calcat intre 160-180 grade timp de 2 minute.

REZULTATUL:

post-210171-0-14733800-1452879907_thumb.jpg

UNDE GRESESC?

Din poza traseele par a fi in regula,cu cateva mici excepti,numai pe margini nu prea s-a transferat tonerul.Si eu ma confrunt cu asemenea probleme tot des dar nu folosesc folie pnp,lucioasa sa fie.Se zice ca este o mica smecherie cu reglarea temperaturii la fierul de calcat.Cat despre folia pnp stiu ca exista si galbena iar in plus am vazut si cateva materiale video in care s-a folosit iar rezultatele nu mi s-au parut  satisfacatoare(vorba dvs) ci chiar uimitoare deoarece tonerul se transfera pe placa 100% iar folia se dezlipea apoi foarte usor fara a folosi apa.Totusi care este diferenta intre acestea 2?Cat despre metoda foto si eu as trece la ea caci "joaca intr-o alta liga" dar este mai costisitoare iar pe deasupra poate implica si unele riscuri caci na lucrezi cu soda caustica(sau alta substanta toxica),lampi uv etc.

Edited by cipri_mury

un lucru este sigur: cu cat lucrezi mai inghesuit si cu componente smd,ai nevoie de transfer complet de toner pe pcb,totusi am vazut rezultate exceptionale cu pnp.cred ca pana la urma o sa umblu la "finete".deja am stricat 2 foi A4 pnp.ce a mai ramas fac experimente.

doua  probleme ipotetice

-nu a fost  curatat bine  cablajul, smirghel fin ,tix, , spalat  bine, degresat  cu  diluant nitro

- suprafata  pe  care  s-a  facut  transferul  nu a  fost perfect plana,  la  capete placa  s-a  arcuit si  forta  de  apasare  a  fierului a  scazut

-temperatura si  timpul  de  apasare spre  extremitati  nu  a  fost  constanta,

-incearca sa  calci,  sa  apesi  si invers  dinspre  extremitati  spre  interiorul  placii

mai poate sa fie stramba talpa fierului de calcat si nu calca bine peste tot. eu am trecut prin asta.