Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
smartman_lucy88

Ajutor construire antena 2.4ghz

Recommended Posts

Salutare tuturor.Vin si eu cu o problema la care va cer putin ajutor.Am un telefon nokia 701 care datorita unei caderi in gol,pe ciment,antena care se ocupa de transmiterea semnalului bluetooth si wi-fi al acestuia a suferit o fisura,fapt ce duce la o calitate scazuta a semnalului captat.Am cautat pe diferite site-uri de pe net acea antena ca piesa de schimb insa nu o gasesc nicaieri.Asa ca m-am decis s-o creez eu,insa as avea nevoie de ajutorul cuiva priceput.Deci daca cineva are bunavointa sa-mi dea cateva sfaturi,dimensiuni,forme,as fi foarte recunoscator.Multumesc anticipat

Multumesc pt raspuns insa nu e ceea ce doream...Ceea ce doresc e sa creez o antena exact ca cea care a fost in acel telefon,si care nu avea 31mm.Am mai facut o imitatie dupa alta antena la cea a gps-ului unui telefon nokia n97 .insa dupa cea care a fost in cel de acum nu pot pentru ca pur si simplu s.a facut bucati acel plastic pe care era imprimata

Eu propun o antena din foita de aluminiu ( staniol) decupata sa imite forma celei originale si pe care sa o lipesti exact peste zona unde era cea veche. Trebuie avut grisa la contactul cu placa de baza sa fie asigurat.

In nici un caz nu o sa mearga cu foita de aluminiu. Aici nu e problema de respectat vreo forma anume , ci de respectat o impedanta anume .

De castig , nu mai zic , nu e cine stie ce. Cel mai usor ar fi sa gasesti o placa de baza functionala de la alt telefon si sa o schimbi .

Antena e microstrip ... nu merge cu foite si stanioluri . " Plasticul " pe care e " imprimata " are si el farmecul lui ... In fine , cine nu crede , sa incerce . Incercarea moarte n - are ... de multe ori nici succes . Dar , cine stie ... poate ma insel , n - ar fi imposibil ...

Ma gindesc ca merge cositorita cea originala un pic si pe fata si pe la planul de masa  ca sa-si pastreze "farmecul".Eu am incercat o antenutza pentru wifi din tronsoane de cablu coaxial teflonat subtire de RTP pentru tableta mea.Rezultatul a fost incert ....pentru ca era modemul de vina !

Eu tot cred ca ar fi mers !