Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
geogrig

Firmware .img

Recommended Posts

Buna seara!

Am decis sa postez aici in speranta ca voi gasi ceva ajutor.

Am o tableta la care nu ii gasesc firmware-ul. Tableta se blocheaza la logo-ul de boot si ramane acolo.

Este vorba de Allview VIVA Q7 Satellite. 

Nu reusesc sa gasesc imaginea ROM de android, si nici indicatii de flash-uire.

Daca are cineva idee cam ce tableta chinezeasca a fost re-branduita, e foarte bine venit.

Multumesc!

da o revenire la setarile initiale a-ti incercat din droidbot? apasate power si volum + consecutiv. aveti grija,se pierd toate datele personale.

da. se pare ca lipseste fisierul img din flash. face decat formatare dar nu restaureaza softul, probabil pentru ca nu are de unde sa-l ia. de-asta vreau img-ul sa-l instalez eu din ADB.

Va salut. Am aceeasi tableta cu aceeasi problema. Pun eu o poza.

Posted Image

Am eu o placa de Q7 simpla ( nu am vazut modelul Satellite) . Daca credeti ca va este de ajutor o iau zilele urmatoare si fac un IMG si Scatter din ea.

In general sunt Gionee deci cauta si la flash pt. aceasta marca.

Edited by Marius Olteanu

Am eu o placa de Q7 simpla ( nu am vazut modelul Satellite) . Daca credeti ca va este de ajutor o iau zilele urmatoare si fac un IMG si Scatter din ea.

In general sunt Gionee deci cauta si la flash pt. aceasta marca.

nu o sa mearga de pe q7 simplu...

Va salut. Am aceeasi tableta cu aceeasi problema. Pun eu o poza.

Posted Image

fa o poza in partea de jos, stanga, sa se vada mai bine scrisul de pe placa

Posted Image Posted Image

Ce programe folositi pentru a pune softurile pe tablete?

Mai am o tableta allview city life cu aceeasi problema, dar pentru asta am gasit soft(nu e de city life, e de city plus, dar e testat si merge) chiar la allview, dar cand incerc sa il pun cu programul de la ei la 75% imi da eroare.

Posted Image

Edited by mmihai94

Le-am rezolvat pe amandoua. La city life nu am reusit pe windows 8. Am facut o masina virtuala cu xp si asa am reusit sa pun softul. La q7 satellite e ok si cel de la chinezi. Singura chestie ce nu imi place e rezolutia mica, toate pictogramele si meniurile sunt mari, dar din setari sunt date sa fie mici. Oricum, in lipsa de altceva e bun si asta.

Edited by mmihai94

Am si eu aceasta tableta cu acelasi defect, dar nu reusesc sa ii bag firmware-ul, am incercat si pe windows xp si pe windows 10, am instalat driverul MTK dar nu merge, incercat cu mai multe versiuni de SP Flash Tool tot la fel.. ii dau download si inghiata asa.. nu face nimic.. stiu ca inainte aparea bara de stare la sp flash tool jos cu galben verde ceva de genu cu xx%... acum nimic..

Posted Image

Se pare ca era bateria descarcata si de asta nu "pleca" scrierea, ciudat ca o vedea normal cand o conectam la pc.

Acum lucreaza ok, postez si logo original ALLVIEW. :)

logo.rar