Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
wapnet

Redresor auto incarcare in Impulsuri

Recommended Posts

Salutare. As dori sa construiesc un redresor auto iar incarcarea acumulatorului sa fie facuta in impulsuri deoarece am inteles ca este mult mai bun acest tip de incarcare.

Va rog sa imi oferiti vreo schema care a-ti mai realizato sau care credeti ca ar merge. Multumesc

Şi pe mine m-ar interesa, pentru un 30A. Curentul bănuiesc ca e variabil (scuzaţi cacofonia)?!

Am transformator de 15VAC are un curent de 8A daca e nevoie mai pot pune sau mai pot da jos vreo spira 2

Asta vroiam sa, spun si eu cateva detalii n-ar strica ca si eu am vazut semireglabilii aia acolo. Se regleaza intensitatea impulsurilor sau curentul de incarcare ? Alta intrebare in caz ca se ia curentul rezistenta aia R13 nu descarca bateria ?

Se poate evita descărcarea înseriând la iesire diode de sens, ar fi şi o protecţie împotriva conectării greşite.

Edited by daniel_88

Din ce am apucat sa mai citesc cautand dupa documentatie, R13 face descarcarea in pauzele dintre impulsuri.Probabil ar trebui conectata printr-un releu daca dispare tens de retea.

Mai greu cu PCB-ul la mine, de obicei le fac în graba cu lac...dar poate îmi permite timpul şi schiţez ceva in sprint layout şi postez.

L.E.: e bună ideea domnului @miticamy cu releul pentru siguranţa aceea, contact înseriat cu ramura pozitivă de după rezistenţă şi bobina alimentata de ieşirea trafului, asta ca să folosim un releu de tensiune mică ( 12 V).

Edited by daniel_88

N-am aflat insa intre timp am facut rost de toate piesele necesare numai PcB nu il am :| Rog pe cineva care se pricepe sa faca circuitul al acestei scheme daca se poate :|

Edited by wapnet

Nu vreau să ma apuc de ea până nu aflu toate detaliile despre schemă. Nici măcar nu ştiu daca ăia sunt potenţiometri sau semireglabili. Amănuntul ăsta contează mult la proiectarea PCB-ului.

Totuşi a aflat cineva ce reglează RP1, RP2 respectiv RP3?

Nu vrei sa urmezi si tu exemplul lui Marian si sa inveti putina electronica? Macar sa intelegi cu aproximatie functionarea unei scheme.RP3 prin R8 si R9 ajunge direct pe baterie, deci citeste tensiunea pe aceasta. Rezulta logic, fixeaza tensiunea max de incarcare a bateriei.RP1 intra in TL impreuna cu R6 de 0,2ohm, deci stabileste curentul prin MOS.RP2 e un pic mai complicat, face parte dintrun oscilator cu comparator/operational si fixeaza raportul intre oprit si injectat curent in baterie.

Am înţeles să 'trăiţi...deci RP2 din câte înţeleg, stabileşte durata impulsurilor, acesta fiind in raport cu pauzele dintre impulsuri. Să înţeleg că se pot monitoriza cu indicatori curentul prin mos, căt şi tensiunea, acestea variind la ieşire funcţie de reglaje.