Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Beiu Florin

alimentare dubla amplificator

Recommended Posts

Guest Beiu Florin

Va salut ;sunt nou pe forum; as vrea daca se poate sa-mi spuneti si mie ceva informativ in legatura cu schema pe care o voi atasa in legatura cu alimentarea a doua etaje finale ce folosesc ci tda 7295;eventual am si etajele finale cumparate de la adelaida cu finalii tda7294,dar eu as vrea sa-i folosesc pe cei mai slabi ca putere pentru ca au fidelitate mai mare(parerea mea);daca se poate sa ma ajute cineva ii multumesc anticipat!vreau sa aflu daca schema pe care am facut-o este cat de cat corecta,si daca nu ,macar sa mi se spuna unde am gresit. Va multumesc.

SCHEMA ALIMENTARE.pdf

Nu inteleg legaturile la traf, dar puntea cu diode nu e corecta. Tre sa pui diodele in asa fel incat la firele de vine la traf sa fie conectata o dioda cu varful si o dioda cu baza. Iar la firele care duc spre iesire sa fie doua varfuri pentru V+ si doua baza pentru V-

Guest Beiu Florin

multumesc pentru raspunsuri;refac acum schema si o postez din nou;chiar lucrez la ea acum

bun am modificat schema ;scuze pentru faptul ca este greu descifrabila dar eu nu stiu sa lucrez decat in corel draw;sper ca asa e in regula ;acum am vazut si eu datasheetul montajului;daca mai e cineva pe forum si-mi poate raspunde ca sa nu fac plici pe aici ii multumesc!

apropo;T1 si T2 sunt doua trafuri separate cu primarele legate in paralel si secundarele legate in serie tinand cont de fazaj

iar C1 si C2 sunt condensatori de 50v cu 6800uf

SCHEMA ALIMENTARE.pdf

Curentul disponibil este cam mic iar tensiunea cam mare pt alimentare cu un curent asa de mic, dar probabil ca o sa cinte. :scarpin

Mai tirziu ai sa schimbi trafurile ...iar condesatorii ar fi bine daca ai mai pune sa ai o capacitate mai mare