Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
flomar60

Amplificator caramela

Recommended Posts

Salutari!

Ieri, ma pomenesc cu o ruda pe capul meu ca i s-a stricat sonorul la tv....un amarat de CRT...n-am scapat de el sub nici o forma :nerv !.... In disperare de cauza-nu aveam integratul original!- iau un TDA2611A si fac montajul 'caramela'....a durat cu tot cu montaj in tv cam 45minute....dupa asta-imi trecuse supararea!- am trecut la un pahar de vin.... 

Iata montajul:post-228380-0-32872300-1451833383_thumb.jpg

...  si schema:post-228380-0-11263600-1451833449_thumb.jpg

Mai sunt colegi care procedeaza ca mine?....daca da spuneti si exemplificati!

La multi ani!

Rar folosesc cablaj imprimat pentru scheme simple ca cea de mai sus, fie îl fac ,,în aer,, sau ,,păianjen,, fie direct pe pinii integratului. TDA 2003, 2005, 2030, sunt printre preferate... sincer să fiu nici nu mai am răbdare să desenez, găuresc și corodez un PCB pentru atâta lucru, mi se pare mai important cum funcționează decât cum arată în aparatul respectiv. Mai utilizez des cablaj Perfboard, fiindcă are deja găuri și montarea e mult mai ușoară, trag doar ștrapuri între piese...

Eu am facut ceva de gen cu un TDA2030 alimentat la +/- 12Vcc, si l-am capsulat intr-un guguloi de silicon negru peste radiator.

Lenea e cucoana mare...

nu sariti pe mine, am uitat sa pun/atasez poza si edit nu puteam sa dau...

post-184896-0-60096900-1451843792_thumb.jpg

Edited by niceguy12

Nu vi s-a intamplat niciodata sa fiti nevoit sa rezolvati o problema tehnica urgent si sa fie nevoie sa executati o 'improvizatie' de calitate?!!....

Asta daca am inteles bine mesajul dvs....

EDIT.  Observ ca suntem din acelasi partid! :rade:

Edited by flomar60

Lenea e cucoana mare...

Cand esti presat de timp , integratul original e pe stoc  si de client mai faci si montaje in aer  , ultimul a fost tot un final audio  cu tda 2003  !!

Edited by dan-a2

Primul meu montaj in aer a fost un mixer cu 3 canale , si bineinteles ca au mai urmat si altele :rade: :rade: ....pana la un moment dat

De multe ori nici nu se merita chinul construirii unui cablaj pentru 4/5 componente + un integrat gen TDA 2....3  si asemenatoare .

asa am facut si eu la multe electronice... in special combine audio care aveau in etaju final integrate japoneze mai greu de gasit,,, LA LM aveam boala pe tda 1557q ala imi placea... :d