Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
soi1234

cum sa construiesc un STK4241

Recommended Posts

Schema interna a STK-ului o vei  gasi destul de usor pe internet insa fara valorile componentelor .

Edited by Dominicue

Sincer cred ca te-ar costa mai mult componentele sa il reproduci decat integratul in sine.

categoric ca asa este dar am cumparat cateva si toate s au ars la tensiunea din statiecred ca trebiue sa o alimentez cu vreo 10 volti mai putinse ard doar finaliiposibil sa mai cumpar unul nou si sa schimb din start finalii cu ceva mai tari.dar m=ar interesa schema interna cu valori

Pai si daca sa zicem ca l-ai reproduce perfect, vei pati aceeasi chestie, daca alimentarea este peste parametri.

Totul e in regula in amplificator? Poate exista pe undeva piese devalorizate si problema e alta.

STK-urile cumparate erau noi sau recuperate? Daca se doresc neaparat piese noi as cauta sa vad daca exista o varianta mai "puternica" in familia integratului respectiv (compatibila pin la pin evident). Ar avea sanse mai bune sa reziste.

este ultimul din familie, plus minus 66 volti,treanzistorii finali sunt stersi intentionat,.restul  componentelor sunt oktotusi are cineva schema interna cu valori?

Nu cred ca vei gasi schema cu valori, fara o gasesti usor dar valorile 99,9% nu le vei gasi...eu zic sa mai sapi pe la pasivele periferice, ceva e putred pe acolo.

din experienta ,toate integratele cumparate noi din magazin nu mai sunt la paramertri,tot timpul am cumparat cu o clasa mai sus,in cazul de fata fiind ultimul din serie nu pot face decat sa pun niste finali separati pe radator ,cu fire ,sau sa schimb trafo de alimentare cu tensiune mai mica,ceea ce am facut de proba si functioneaza bine dar la o putere vadit mai mica.oricum multumesc de intentie.cu respect

Edited by ratza
Nu mai scrie cu CAPS.

eu zic daca tot ai ars vreo cateva sa iei schema din datasheet si sa o scoti la imprimanta apoi cu aparatul de masura te apuci de masuarat piesele si sa le scrii valoarea fiecaruia pe hartie dupa care posteaz`o aici sa ne dam cu parerea despre piesele care sunt arse...

Atenţie! STK-urile din comerţ sînt imitaţii palide cu smd-uri ale celor originale, chiar şi schemele sînt castrate la maxim. Mai jos aveţi un exemplu de original şi făcătură.

Sînt trei soluţii: replicarea schemei interne originale pe un cablaj separat, repararea unui integrat original cu trz finali externi, sau o schemă diferită adaptată amplifului.

Ce vreau sa mentionez ca doar ci cumparate din comert se ard dupa cca 5 min de functionare,cel original functioneaza fara probleme.

Poti lua legatura cu userul care a postat inaintea ta.

El se lauda ca poate face un CI cu 6 tranzistori mai bine ca fabrica care are in spate un institut de cercetare.

Este chiar omul potrivit. Sper sa nu fie doar un visator.... sau mancator de .... seminte.

Tinem legatura! Daca esti multumit poate ii fac si eu o comanda.

Spor,

Mircea.

Ce fel de amplificator e, ce tensiune de alimentare e pe electroliticii din filtrajul de putere ?

Nu te mai chinui cu porcariile alea de stk chiar si daca ai gasi original

Incearca sa ii adaptezi alt etaj final cu ceva tranzistoare

Pune o poza cu interiorul amplificatorului sa vedem cum e radiatorul 

Edited by maxente