Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Sr50coupe

amplificator 2.1 tda 2003 vs tda 2005

Recommended Posts

La multi ani tuturor!!!

As dori sa construesc un amplificator 2.1.

Din cate am citit pe internet Tda 2030 este identic cu tda 2050, doar ca este mai "sclab".

In atasament am postat schema electrica.

Ce as dori eu sa stiu este ca daca schimb integratul Tda 2030 cu Tda 2050 care ar fi valoarea la care ar trebui alimentat acest amplificator tinand cont ca sunt 3.

Eu dispun de un transformator cu priza mediana de 32V nefiltrata.

Multumesc!

tda2030_2.1_subwoofer-esquema.pdf

tda2030_2.1_subwoofer-layout.pdf

Edited by Sr50coupe

TDA 2003 si TDA 2005 functioneaza la maxim 15V!   Dvs. ati prezentat atasamente cu TDA 2030 care functioneaza la maxim 36V!....Acei 32V sunt direct din trafo , fara rederesare?....Eu chiar nu am inteles ce doriti de fapt?!....

PS. TDA 2003  este mono iar TDA 2005 este stereo , nu merg schimbate intre ele direct....

Din cate am citit pe internet Tda 2003 este identic cu tda 2005...

Vrei să spui TDA2030 și TDA2050.

Cam mare tensiunea dupa redresare, ia-ti gandul de la TDA 2030, doar TDA 2050 sa mearga acolo, dar si ala cam la limita.

Da intradevar am gresit eu este vroba despre TDA 2030 si TDA 2050

Tensiunea din trafo este de 2x32V fara redresare.

Doresc sa stiu faptul ca daca eu schimb Integratele TDA 2030 cu TDA 2050, daca ar rezista la aceasta tensiune adica undeva pe la 2x40V redresat.

Nu rezista...un integrat trebuie alimentat la cel mult 3/4 din tensiunea maxima declarata plus radiator adecvat si impedanta recomandata de producator....doar asa va rezista in timp....altfel va treziti ca se arde dupa 2 zile...

Edited by flomar60

In cazul acesta are cineva o schema de amplificator de 2.1 care ar putea fi alimentata la 2x45V?

Nu rezista...un integrat trebuie alimentat la cel mult 3/4 din tensiunea maxima declarata plus radiator adecvat si impedanta recomandata de producator....doar asa va rezista in timp....altfel va treziti ca se arde dupa 2 zile...

Multumesc pentru raspuns!

In cazul acesta are cineva o schema de amplificator de 2.1 care ar putea fi alimentata la 2x45V?

Multumesc pentru raspuns!

Dar poti sa faci redresare cu 2 diode si alimentezi  TDA 2050 cu tensiune asimetrica (45 V) daca tot le ai.

Dar poti sa faci redresare cu 2 diode si alimentezi  TDA 2050 cu tensiune asimetrica (45 V) daca tot le ai.

Deci sa inteleg ca pot modifica circuitul actual astfel incat sa pot folosi transformatorul pe care il detin ?

Edited by Sr50coupe

Da, insa va trebui sa pui condensatoare pe iesiri in serie cu difuzorul si sa faci masa flotanta, iti vor explica colegii cum se face asta mai exact, iti mai trebuie 2 rezistente de vreo 10K si un condensator.

Edited by modoran

Sau cu pretul unei disipatii suplimentare pe un radiator separat, poti face un stabilizator serie pe fiecare ramura cu cite un trz darlington de putere, un pnp si un npn.

Da, insa va trebui sa pui condensatoare pe iesiri in serie cu difuzorul si sa faci masa flotanta, iti vor explica colegii cum se face asta mai exact, iti mai trebuie 2 rezistente de vreo 10K si un condensator.

Multumesc frumos! Astept atunci pareri sau o solutie.

Sau cu pretul unei disipatii suplimentare pe un radiator separat, poti face un stabilizator serie pe fiecare ramura cu cite un trz darlington de putere, un pnp si un npn.

Scuzama dar nu sunt atat de expermientat in acesti termeni pe care i-ai enumerat mai sus. Daca te rog ai putea sa imi oferi o solutie mai exacta pe care sa o inteleg. Multumesc frumos!

Sau daca se poate o schema ?

Pai daca nu esti experimentat sa intelegi un stabilizator serie, cam greu sa finalizezi toata  treaba...

Asa arata un stabilizator serie, unde ca tranzistori folositi sint buni MJH11021G si MJH11020G, sau ceva din aceasta serie de darlingtoane.

post-175406-0-08611000-1451678566_thumb.jpg

Pai daca nu esti experimentat sa intelegi un stabilizator serie, cam greu sa finalizezi toata  treaba...

Asa arata un stabilizator serie, unde ca tranzistori folositi sint buni MJH11021G si MJH11020G, sau ceva din aceasta serie de darlingtoane.

Acum inteleg ce spui dupa schema prezentata(este tot o alimentare cu priza mediana dar folosesti tranzistoare pentru a scadea tensiunea de iesire).

Ce te-as ruga daca nu cumva ai un cablaj si valorile componentelor din schema prezentata. Multumesc frumos!