Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator 2.1 tda 2003 vs tda 2005


Postări Recomandate

La multi ani tuturor!!!

 

 

As dori sa construesc un amplificator 2.1.

Din cate am citit pe internet Tda 2030 este identic cu tda 2050, doar ca este mai "sclab".

In atasament am postat schema electrica.

Ce as dori eu sa stiu este ca daca schimb integratul Tda 2030 cu Tda 2050 care ar fi valoarea la care ar trebui alimentat acest amplificator tinand cont ca sunt 3.

Eu dispun de un transformator cu priza mediana de 32V nefiltrata.

 

Multumesc!

tda2030_2.1_subwoofer-esquema.pdf

tda2030_2.1_subwoofer-layout.pdf

Editat de Sr50coupe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

TDA 2003 si TDA 2005 functioneaza la maxim 15V!   Dvs. ati prezentat atasamente cu TDA 2030 care functioneaza la maxim 36V!....Acei 32V sunt direct din trafo , fara rederesare?....Eu chiar nu am inteles ce doriti de fapt?!....

   PS. TDA 2003  este mono iar TDA 2005 este stereo , nu merg schimbate intre ele direct....

Link spre comentariu

In cazul acesta are cineva o schema de amplificator de 2.1 care ar putea fi alimentata la 2x45V?

 

Nu rezista...un integrat trebuie alimentat la cel mult 3/4 din tensiunea maxima declarata plus radiator adecvat si impedanta recomandata de producator....doar asa va rezista in timp....altfel va treziti ca se arde dupa 2 zile...

Multumesc pentru raspuns!

Link spre comentariu

Da, insa va trebui sa pui condensatoare pe iesiri in serie cu difuzorul si sa faci masa flotanta, iti vor explica colegii cum se face asta mai exact, iti mai trebuie 2 rezistente de vreo 10K si un condensator.

Multumesc frumos! Astept atunci pareri sau o solutie.

 

Sau cu pretul unei disipatii suplimentare pe un radiator separat, poti face un stabilizator serie pe fiecare ramura cu cite un trz darlington de putere, un pnp si un npn.

Scuzama dar nu sunt atat de expermientat in acesti termeni pe care i-ai enumerat mai sus. Daca te rog ai putea sa imi oferi o solutie mai exacta pe care sa o inteleg. Multumesc frumos!

Sau daca se poate o schema ?

Link spre comentariu

Pai daca nu esti experimentat sa intelegi un stabilizator serie, cam greu sa finalizezi toata  treaba...

 

Asa arata un stabilizator serie, unde ca tranzistori folositi sint buni MJH11021G si MJH11020G, sau ceva din aceasta serie de darlingtoane.

post-175406-0-08611000-1451678566_thumb.jpg

Link spre comentariu

Pai daca nu esti experimentat sa intelegi un stabilizator serie, cam greu sa finalizezi toata  treaba...

 

Asa arata un stabilizator serie, unde ca tranzistori folositi sint buni MJH11021G si MJH11020G, sau ceva din aceasta serie de darlingtoane.

Acum inteleg ce spui dupa schema prezentata(este tot o alimentare cu priza mediana dar folosesti tranzistoare pentru a scadea tensiunea de iesire).

Ce te-as ruga daca nu cumva ai un cablaj si valorile componentelor din schema prezentata. Multumesc frumos!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări