Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Surse SMPS rezonante/cvasirezonante


Postări Recomandate

ZCS-Zero Current Switching, comutarea tranzistorului se face in momentul cand curentul prin el este 0, la Ton curentul in inductanta rezonanta pleaca intotdeauna de la 0 si incepe sa creasca din momentul cand tranzistorul s-a deschis, ( poate simplific eu prea mult, dar il puteti privi ca pe un soi de soft start pentru tranzistor ). La Toff curentul se aduce tot la 0 in momentul comutarii, prin ajustarea valorii componentelor rezonante ( necesar osciloscop pentru optimizare practica ). De asta i se spune soft switching, pierderile in comutatie sunt practic inexistente.

 

ZVS-Zero Voltage Switching, asta e inversul celeilalte, adica momentele de comutatie ale tranzistorului au loc atunci cand tensiunea la bornele lui este 0, la Toff condul rezonant se opune variatiei instantanee a tensiunii la bornele sale, deci chiar daca tranzistorul s-a blocat, caderea de tensiune pe el inca este 0, pana cand condul incepe sa se descarce ( doar dupa ce tranzistorul a facut off ), Ton se face pe momentul de rezonanta cand tensiunea la bornele condului tinde sa creasca peste Vin, iar dioda antiparalel conduce excesul de energie catre filtrarea principala. Si aici pierderile in comutatie sunt la fel de mici. 

 

Stiu ca am simplificat destul de mult insa am facut-o in speranta ca se va intelege altfel... Daca am comis erori rog sa fiu corectat, dar eu asa vad lucrurile.

Link spre comentariu

daca cineva care realizeaza  surse(dintre cei max 5 care au fost mai activi) nu recunoaste oscul si aparatul de masura al singurului care a pus oscilograme la "totul despre surse", e clar ce va intereseaza intentia noastra de a va asigura si un suport teoretic, atat cat ne pricepem noi.

Si mi s-a spus de 4 persoane (cand m-am plans de contrele unora) ca nimeni nu e de neinlocuit, asa ca postez la nivel de avarie.

La comentariu am spus: un traf ATX in serie cu un L si cu un C, 225 microH si 84nanoF.

Link spre comentariu

Nu ma refer la discutii teoretice, nu am pregatire pt asa ceva. Eu activez la alimentatoare/ invertoare sudura si depanare (foarte putin la amplificatoare) si as fi vrut ca realizarile practice ale unora sa le "impanam" cu ceva teorie (chiar daca copy/paste de pe google) si ceva oscilograme ca sa mai dam si noi un aspect mai modern forumului.

Asa, sa faca cineva un proiect, sa puna toata documentatia aici si cateva zeci/ sute de forumisti decat sa lipeasca componente, e mai mult un atelier si nu un forum.

Link spre comentariu

Am facut greseala sa decalibrez si baza de timp, dar cred ca intre 30 si 80 khz. Testul de ieri este cu trafo ATX, UC3524,IR2110 si 2 MOS-uri.

Cam tot ce a dat G am descarcat in timp dar asta nu ma ajuta prea mult, tot experimentul este mai accesibil.

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Link spre comentariu

Trafurile ATX au peste 5mH, de regula 7-8mH asa ca eu consider ca testul meu este LC serie si nu LLC.

Am facut la topicul meu si o masuratoare cu un traf de monitor care fiind flyback are intrefier si 0,6-0,9mH. Sa vad daca o gasesc dar stiu ca nu am facut film cu frecventa variabila.

Link spre comentariu

Banuiesc ca acel traf atx a fost neumblat la el, l-ati folosit asa cum era el in sursa, nu ?

Am sa incerc si eu o varianta cu traf atx nemodificat pe langa cea cu traf bobinat de mine, dar mai intai trabuie sa dau comanda la tme cat mai repede sa pun mana pe inelele alea de ferita pentru inductanta

Editat de maxente
Link spre comentariu

Totdeauna cand numesc traf ATX ma refer la cel nemodificat, altfel l-as numi traf pe miezul de la ATX.

REVIN:  pt bobina poti folosi miezul de la trafo monitoare sau TV care au intrefier pe mijloc. Eu am vreo 50 si din astea. Sau poate 100?

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu, circuitul este LLC, doar ca e departe de valorile optime. Inductanta de magnetizare Lm a trafului e f mare, de 34 de ori fata de cea de rezonanta Lr.. cand valoarea optima e undeva intre 3-6. Cu sarcina de 56ohmi, factorul de calitate e f mic si raspunsul la variatia frecventei e pe masura.. adica tensiune aproape constanta, avand in vedere si frecventa de rezonanta de aprox. 37kHz, si doar 6.3kHz impreuna cu Lm. In calcule am considerat Lm=7.5mH.

Daca puteti modifica condensatorul la 22nF si cu o sarcina de maxim 2ohmi o sa vedeti o functionare mai aproape de caracteristicile cunoscute pt LLC pentru frecventa imediat peste rezonanta (72.3kHz).

Avand in vedere ca Lm e mare, e posibil sa nu intre in ZVS, functie si de capacitatile MOS-urilor si ale trafului. Pentru 1nF cap MOS, ar trebui un dead-time de 17.5micro la 73kHz, adica peste 12%...ceea ce e cam mult. La un curent de sarcin ade 10A o sa vedeti diferenta... cand intra in ZVS radiatoarele la MOS-uri vor ramane destul de reci.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări