Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Surse SMPS rezonante/cvasirezonante


Postări Recomandate

Nici eu nu vreau stabilizare ca nu-i vad rostul, mai ales in audio unde eu vreau sa folosesc sursaE bine ca la tme au miezul asta Arnold MS 130060-2. http://www.tme.eu/en/details/ms-130060-2/ring-ferrites/arnold/ Ma gandesc ca bobinarea miezului sa fie cel putin cu sarma pe care o pui si in primarul trafului de putere ca sa fie totul ok Cu intrefierul la trafu de putere o sa incerc sa il fac cu niste foite de mica pe picioarele exterioare ale tolelor. Daca as pune foita in piciorul din mijloc eu tot asa vad despartirea intre picioarele exterioare sau trebuie cumva tole ca la trafurile de la flyback unde intrefierul e doar la piciorul interior ? Un experiment mai rapid l-as putea face pe o sursa cu IR2153 ca e deja functionala, doar ca am niste trafuri de la surse atx nemodificate pe ea fara intrefier si nu stiu cat de ''corespunzator'' e IR2153 pentru rezonanta daca are timpul mort fix

Link spre comentariu

Maxente, daca stiu eu bine, rezonanta n-are nici o legatura cu timpul mort, numai ca n-o sa fie semnalul perfect pe primarul trafului. Din pacate n-am oscilograme pe acest calculator, asa ca incerc un pic sa explic. Momentan sursa mea are un deadtime un pic maricel, pe care l-am masurat in felul urmator: Sonda osciloscop chB, x1 pe grila LO fet, si la masa, iar sonda chA x100 pe iesirea semi puntii (Vs node). Acuma am observat semnalul este cel de la postul #22. Nici nu se inchide LO fet (semnalul rosu), instant Vs node (semnalul cu albastru) urca la vreo 330V, deci cand cupleaza HI fet, el comuta "fara stress" caci Vs node este deja HI, dar dupa ce s-a inchis HI fet, si semnalul coboara, atunci ar trebui sa deschida LO fet (cel cu rosu). Fara pauza aceea intre semnalul albastru si cea rosie.

Suze daca am gresit la explicatie.

Am fi recunoscatori, daca cineva mai cu experienta, ne-ar explica mai pe intelesul tuturor modurile de functionare ZVS, ZCS. Cum se manifesta, respectiv cum se realizeaza fizic. Cand este o functionare in modul Hard Switching, ZVS respectiv ZCS. 

Cu respect.

Robert

Link spre comentariu

Inseamna ca am inteles eu gresit cu timpul mort. O sa bobinez un traf ETD39 sau 49 si o sa fac o incercare pe o sursa cu IR2153 ca am deja doua facute si le bate praful pe un raft.

Mai trebuie sa iau niste inele din alea albastre pentru inductanta serie

FRobert cand ai timp pune sonda osciloscopului intr-o infasurare a secundarului sa vedem cum e forma semnalului. Dupa parerea mea forma semnalului din primar trebuie sa fie la fel si in secundar sau aproape la fel. Si daca ai posibilitatea sa faci o poza cu sursa in gol si apoi cu ceva sarcina 

Si eu as fi curios de o explicatie ca nici eu nu inteleg care e diferenta intre ZVS -- ZCS 

Daca nu cer prea mult si nu e secret, poti pune pe forum schema finala la sursa ?

Link spre comentariu

Pana ma apuc de bobinat traful mai am o nelamurire, vad ca in schema de la postul #17 si cea pusa de mine din link-ul asta  primarul trafului are un capat legat la masa (prin condensator) si nu legat in mijlocul a doi condensatori care sunt cuplati intre plus si masa.

Nu inteleg de ce e legat asa. Dupa cum vad eu daca traful e legat asa, inseamna ca daca mosfetul de sus e deschis, primaru trafului ''vede'' toata tensiunea de alimentare prin el, iar cand se inchide cel de sus si se deschide cel de jos nu mai inteleg cum circula prin el tensiunea. Ii rog frumos pe cei care au inteles treaba asta sa ne explice si noua

In cazul asta eu cum mai calculez primarul trafului ?

La semi punte normala eu il calculam la jumatea tensiunii de alimentare adica aproximativ 150Vcc

 

FRobert pune pozele pe https://postimg.org/ si apoi copiaza link-urile  Thumbnail for forums si le pui aici pe forum

Editat de maxente
Link spre comentariu

Vezi ca dupa ce alimentezi cu tensiunea de +3xxV, se mai modifica un pic, mai ales cind ai sarcina.Cind am timp voi posta niste oscilograme la o sursa transformata de mine din hard switching in rezonant soft switching.

Link spre comentariu

G Mos Fet LO si Vs node fara sarcina Posted ImageG Mos Fet LO si Vs node cu sarcina 600WPosted Image

Primarul trafului fara sarcinaPosted Image

primarul trafului in sarcina cu consum 600W Posted Image

Secundarul trafului fara sarcina Posted Image

Secundar cu sarcina, 600W Posted Image

semnal pe traf CT fara sarcina Posted Image

semnalul pe traf CT cu sarcina 600W Posted Image

de aceea nu este perfect sinus semnalul pe CT, ca mai trebuia o spira la bobina, sa-mi iasa inductanta necesara. Nu am snubberi, nici la feti, nici paralel cu primarul trafunui, nici pe secundar. Am un singur snubber paralel cu bobina din primarul trafului. Intradevar am fluctuatii pe semnal, nu sta semnalul bat, ce cred eu din cauza snubberilio, si dead time-ul trebe micsorat. 

Link spre comentariu

In oscilograma secundar cu 600W, se vede clar prezenta deadtime-ului cam maricel.Incarca sursa la 90% din p max si revino cu oscilograme. Pune sonda si pe capacitor in idle si in load 50 respectiv 90% si pune oscilogramele.

Link spre comentariu

Citat: Si eu as fi curios de o explicatie ca nici eu nu inteleg care e diferenta intre ZVS -- ZCSO perioada am cautat eu in documentatia straina unele date si am fost acuzat ca oricine poate face copy-paste.Sant cativa ingineri bine pregatiti care au atacat pe cei ce incercau dupa umilele lor puteri sa ajute, au posibilitatea sa intervina acum cand complexitatea schemei are nevoie de cunostinte mai avansate.

Link spre comentariu

ZVS este comutarea la tensiune zero iar ZCS este comutarea la curent zero. Dupa cum se stie pierderile in conductie sunt date de produsul VxI; in blocare I este zero, iar in conductie V este aproape zero. Marea problema este in perioadele de comutatie cand cele doua marimi pot atinge valori mari iar produsul UxI pe masura, cu efecte asupra randamentului si a necesitatilor de racire.

Pentru a minimiza aceste pierderi e de dorit ca sa facem cumva ca la comutatie una dintre marimi sa fie zero (sau cat mai mica).

Pentru ZVS, in momentul blocarii MOSului, capacitatea echivalenta se incarca la tensiunea de alimentare, astfel ca Vds este aprox egala cu tens de alimentare. Din schema si modul de comanda, se poate descarca capacitatea echivalenta daca o cuplez"cu o inductanta si astfel formez un circuit rezonant care la un moment dat va forta tensiunea pe capacitatea echivalenta sa fie zero. Atunci dau comanda de ON si acel MOS va trece in conductie cu pierderi asociate minime sau zero.

Intr-un mod similar se obtine ZCS, eventual adaugarea de capacitati suplimentare DS.

Evident ca anularea curentului sau a tensiunii se petrece intr-un anumit timp (max  1/2 din perioada de oscilatie a circuitului rezonant creat); aici apar multe probleme: frecventa sa nu e fixa... inductanta variaza cu curentul, capacitatile cu tensiunea; oricum este clar ca e nevoie de un timp, acest timp de asteptare este introdus intre comanda celor doua elemente dintr-un brat al puntii. Pentru ca sa fie si mai complicat... la ZVS timpul de descarcare al capacitatilor depinde de curentul de sarcina, care reflectat in primar prin 1/n2, influenteaza puternic acest timp si in gol sau la sarcini mici se pierde ZVS, curentul fiind prea mic, respectiv timpii prea mari. Din acest motiv la aceste surse trebuie asigura o sarcina minima pentru a mentine ZVS.

La sursele rezonante, trecerea de la ZVS la ZVC se face functie de natura impedantei circuitului rezonant (capacitiva - ZVC, inductiva - ZVS); asta depinde de sarcina si frecventa de comutare.

 

Numarul mare de condensatori in paralel la cuplarea trafului este dat de curentul care trebuie suportat. Trebuie verificat curentul suportat precum si ESR_ul si facut si un calcul termic.

 

E de preferat ca inductanta de scapari sa fie separata si eventual cu miez supradimensionat (adica sa opereze normal la un B mic), sau fara miez la curenti f mari, pentru a evita saturarea, respectiv pierderea ZVS.

 

Mult mai bine explicat si mai detaliat la

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări