Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vas toaleta(WC)


Postări Recomandate

E bun setul de fixare in schimb v-as sfatui sa cautati sa inlocuiti holsuruburile cu unele de inox,cele zincate in timp ruginesc si se reteaza,sub wc eu am taiat dintr-o coala de cauciuc o garnitura pe amprenta wc-ului,aceasta preia diferentele de planeitate si in acelasi timp etanseaza conturul.

Varianta cu suruburi de inox,perfect valabila dar garnitura de cauciuc...fiind elastica,in timp duce la slabirea diverselor elemente,chiar daca se misca insesizabil,repetat de sute de ori...?? Asa cum era instalatia originala(comunista),timp de ...45 ani NU am avut probleme decat cu schimbarea burdufului care etansa teava de la rezervorul de sus!(la intrarea in WC!) :95 Si garnitura pt. ''clopot'',o piesa masiva din fonta din interiorul rezervorului de apa! Nici in ziua de azi nu stiu pe ce principii se bazeaza functionarea lui!(clopotului) :nas:

Link spre comentariu

Se pare ca mai greu este sa demontezi un vas de WC decat sa montezi,atunci cand folosesti suruburile alea din set si inevitabil ruginesc.Din inox n-am prea vazut la dimensiunea aia,si in tentativa de a scapa de asa ceva,am incercat doar lipire.Inainte de a comenta,incercati.Eu le am lipite de 4 ani,fara nici un surub.Le-am lipit pe rand,pt ca 24 ore nu s-a asezat nimeni pe vas(am doua grupuri sanitare).Probabil cand va trebui sa le demontez,va trebui sa folosesc o panza de cutter ca sa tai guma aia formata pe talpa.Se face precum guma de sters,radiera de la scoala ca si consistenta,dupa intarire.Pt mine a fost solutia ideala,chiar daca la inceput am avut rezerve.Daca voua nu va iese,ori ati fost zgarciti si n-ati pus suficient,ori suprafata a fost uda.Gresia e cu suprafata poroasa,nu e oglinda,dar la modul cum adera,nu m-as mira sa prinda si pe aia lucioasa.Din specificatii rezulta ca tine la tractiune,22kg/cmp,si inclin sa le dau dreptate.Aici nu trage nimeni de vas in sus...

c84ed100c7f1a8c17b6d9bbee5454633-7465665

Link spre comentariu

Eu l-am luat din DDman acum 4 ani,dar se gaseste si in Leroy M de unde l-am luat pe asta din poza. E mai proaspat,am avut ceva de treaba si am mai luat unul din care a mai ramas.

Nu e siliconic,daca asta prezinta interes.Poza aia am luat-o de pe net,al meu,sau ce-a mai ramas din el,cam asa arata.

post-179783-0-03585400-1510954472_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Sanatate maxima. N-am vazut pe nimeni sa pomeneasca de acel inel de ceara. La mine asta se foloseste

https://www.homedepot.ca/en/home/p.1000430245.html?eid=PS_GOOGLE_HD+%7C+PLAs_Shopping+%7C+BBQ+-+FR_BBQ_aud-285174652682:pla-294505072980&gclid=EAIaIQobChMI8c-fxK6z2AIVTrjACh3wVwCiEAQYBSABEgLAGvD_BwE

 

Am si eu o problema. La o toaleta cu tancul la spate si care functiona bine, s-a rupt maneta si parghia de actionare. Am luat subansamblul cu parghia din bronz (precedentul fiind din plastic) si l-am inlocuit. Nu am oprit apa, ca n-am contor si pana am potrivit lantisorul la noile gauri, flapul a stat deschis si m-am trezit ca iese apa intre tank si bowl.

Fiind seara am oprit apa de la toaleta, am sters pe jos si a doua zi am vazut ca mai era ceva apa pe fundul vasului, dar nu mai curgea nimic pe jos, flapul fiind inchis.

Pe unde curge apa din tank cand flapul e deschis ? Ar trebui sa se duca toata in bowl, dar se pare ca se duce si pe langa. Problema e ca nu pot sa-mi dau seama pe unde.

Link spre comentariu

E varianta de vas cu rezervorul jos ? Atunci cel mai probabil, s-a tasat garnitura de cauciuc spongios dintre rezervorul de apă și vasul toaletei, probabil și zgâlțîitul cauzat la schimbarea mecanismului a slăbit etanșarea.Puteți da jos rezervorul și așezați bine garnitura dintre rezervor și vas, eventual adăugați între ele puțin silicon, sau cupărați altă garnitură dacă se găsește.... Am avut și astfel de vas, dar l-am schimbat recent, fiindcă nu se golea eficient din cauza înălțimii joase a rezervorului. Acum am pus un rezervor la ,,semiînălțime,, și e mult mai bine.

Referitor la problema inițială a acestui topic (fixarea fermă a vasului de podea), se poate face și numai cu silicon sanitar. Dacă suprafața tălpii vasului și a gresiei sau cimentului de jos sunt curate și destul de uscate, siliconul va lipi foarte ferm. Practic cele două dibluri de fixare ale vasului vor fi doar pentru siguranță, nici nu trebuie strânse prea tare.

Am schimbat recent faianța și gresia din baie, dar chiuveta nouă nu am mai fixat-o cu dibluri în perete, fiindcă nu m-am decis dacă o mai las chiar în același loc, mai având de lucru și la schimbarea țevilor instalației. Atunci am lipit chiuveta de faianță cu puțin silicon transparent, chiuveta fiind oricum susținută pe verticală de masca tip dulăpior. Pot spune că fixarea a fost incredibil de puternică, când am avut nevoie să mut chiuveta a fost foarte greu de dezlipit de faianță, numai cu un șpaclu bine ascuțit și aproape o oră de chin am reușit s-o desprind de perete. Și nici nu am lipit-o pe toată suprafața de contact cu peretele.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări