Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Multimetru digital,indrumare


doban

Postări Recomandate

Am vazut si eu o multime de discutii despre UT61E. Nu a zis nimeni ca este cel mai bun aparat. Crezi ca pe user-ul doban (care a cerut un sfat ) il intereseaza cat este drift-ul termic ? Cred ( sper sa nu jicnesc) ca nici macar nu stie ce e ala. Daca stam sa cautam "nod in papura" normal ca o sa gasim. Un drift de 75 ppm/C la un aparat de masura de 250 RON mi se pare mai mult decat acceptabil. Si-a pus cineva intrebarea cat e drift-ul la un Fluke, sa zicem o serie de mijloc ( 177, 179 etc)  ? Eu da.. Si cu toate astea as recomanda oricand Fluke.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

" Militez " si eu pentru un Fluke second ... Chiar daca sant mai slabute in specificatii ( desi nu prea ... ) , sant din gama industriala  ( exceptand " ereziile " din seria 1x ... pentru piata civila din Asia , a caror productie s - a sistat , in Europa nu s - au comercializat ... ) . Mi - au trecut prin mana zeci de bucati . Mai am in posesie cateva ... din varful gamei . Nu neaparat ca ar avea vreo relevanta . Dar inca nu am intalnit Fluke defect ... eu personal cel putin . Si am vazut destule " la lucru " ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator RedLabel

Salutare,

 

Nu sunt electronist dar as dori sa va cer un sfat in alegerea unui multimetru (relativ ieftin) pt HOME USE dar mai ales pentru masurarea voltajului la un ACUMULATOR AUTO de 12V sau 24V ....

 

Va rog sa ma ajutati cu niste cerinte minime ale multimetrului sau cu ceva link uri. 

 

Va multumesc.

Link spre comentariu

Pentru măsurarea tensiunii unui acumulator auto merge și un voltmetru de panou sau unul ce se conectează la bricheta auto, cele de panou sunt ieftine.

Daca vrei neapărat multimetru îți recomand UNIT UT 136 sau 139 A/B/C, în funcție de necesitatea/caracteristici și buget.

Asta daca nu cumva vrei unul la 15 lei din paiață.

Link spre comentariu

Unit UT 33 A/B/C/D sunt putin mai ieftine. Alege-l pe cel cu buzzer. Pentru lucruri marunte si curent continuu, se descurca. In curent alternativ, daca nu e sinusoidal, nu mai e atat de precis.

Link spre comentariu

Merge orice multimetru . Ma rog , din ofertele de astazi ... , si nu cele mai de jos ca pret . Se aplica regula " Marimea ( pretului ) conteaza ! ... " . In traducere ( desi nu e nevoie ... ) mai scump e mai bun ! In rest ... , pot fi si criterii ( subiective ) , plaja discutiilor e infinita . De cateva ori s - a purtat si pe forum , e imposibil de stabilit un rezultat universal valabil ( si acceptat ) . 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări