Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!

• Please log in to reply
6412 replies to this topic

#6406 OFFLINE   valivoi

valivoi

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 341 posts

Posted 18 February 2018 - 01:32 AM

Normal ar trebui puterea absorbita din retea sa fie mai mare nu egala  cu cea furnizata in secundar mai ales ca nu e toroidal cu randament superior,sarma in primar e 0,62 mm diametrul,dar e cam ciudat acest transformator nu am mai vazut sarma izolata cu ata de bumbac peste lac si cu bobinajul asa aerisit.Cred totusi ca ar trebui sa il bag la niste teste,sa ii las in secundar legat un bec de far si sa-i supraveghez incalzirea ,curentul si caderea de tensiune in sarcina.

As vrea sa il folosesc la o "Sursa de Laborator Ajustabila V2",dar as vrea intai sa il verific daca face fata spre un curent mai marisor,la 5A nu ma incurc cu el il folosesc la altceva.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#6407 OFFLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,333 posts

Posted 18 February 2018 - 01:52 AM

Normal ar trebui sa alegem un traf, care cu pierderi,sa poata face fata consumului din secundar. Asta presupune traf cu miez cu sectiune mai mare ,care cu pierderile, atit din primar cit si din secundar, sa fie capabil sa debiteze minimum curentul necesar.

Edited by GEO 53 BN, 18 February 2018 - 01:59 AM.

#6408 OFFLINE   TESSLA

TESSLA

ElForum staff

• Moderatori
  • 1,314 posts

Posted 18 February 2018 - 01:54 AM

La o tensiune a retelei de 230 v si o densitate de curent de 3 A, primarul poate livra o putere de aprox. 208 VA, fara se incalzeasca. Daca acceptam un randament  de 85%,in secundar vor ajunge  aprox. 177 VA. La o tensiune a secundarului de 24 V, asta inseamna ca prin spirele din secundar ar trebi sa treaca un curent de aprox. 7.4 A.  Dvs. puteti sa "trageti" 5-6 A din secundar fara frica. Traful va fi rece.

#6409 OFFLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,333 posts

Posted 18 February 2018 - 02:28 AM

Trafurile cu miezuri toroidale ar fi de preferat pentru ca pierderile sint mici,comparativ cu miezurile E+I,singurele pierderi fiind pur rezistive. Cel putin asa se spune. Construirea trafurilor cu miez toroidal persupune multa munca si rabdare. Un alt neajuns ar fi dificultatea procurarii miezurilor. Sectiunea unui miez toroidal, se poate micsora sau mari, modificind diametrul interior ,respectiv un diametru mare face ca sectiunea sa se micsoreze iar un diametru mic face ca sectiunea sa se creasca. Asta am experimentat-o eu. Am bobinat doua trafuri cu miez toroidal folosind o suveica din sirma de Cu mai grosuta,la capete lipind doua bucati de sirma in forma de U

,lungimea suveicii fiind de cca.250mm. Am estimat cantitatea de sirma necesara si m-am apucat de bobinat, notind tot la 100 de spire. Fiecare strat l-am izolat cu hirtie electrotehnica subtire de cca 0,1-0,15mm. A durat ceva pina cind am terminat,in tot acest timp coborind toti sfintii cunoscuti din ceruri. Trebuie s-ai rabdare nu gluma.

Edited by GEO 53 BN, 18 February 2018 - 02:31 AM.

#6410 OFFLINE   vera

vera

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,891 posts

Posted 18 February 2018 - 04:21 AM

Acel trafo pe tole U+I, bobinat cu sarma izolata cu bumbac, se pare ca este unul pt. iluminat subsoluri de bloc (tip vechi).

La ac. tip de transformator (bobinajul facut pe 2 coloane), racirea se face mult mai bine, decat la cele pe tole E+I sau toroidale.

Este un transformator de 200VA(:24V=8,3A).

Edited by vera, 18 February 2018 - 04:22 AM.

#6411 OFFLINE   TESSLA

TESSLA

ElForum staff

• Moderatori
  • 1,314 posts

Posted 18 February 2018 - 04:27 AM

Corect! Si poate fi "incarcat" un pic mai mult.

#6412 OFFLINE   vera

vera

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,891 posts

Posted 18 February 2018 - 07:20 AM

La 230V, ac. transformator are 209VA(:24V=8,71A), la ac. incalzire pt. care a fost calculat.

Cu un ventilator de PC, transformatorul poate debita 10A, fara probleme.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#6413 OFFLINE   valivoi

valivoi

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 341 posts

Posted 18 February 2018 - 08:59 AM

Multumesc pentru raspunsuri,tocmai pentru ca l-am vazut in executie asa aerisita vroiam sa il folosesc pentru sursa,si datorita raspunsurilor dumneavoastra pare sa redevina candidatul principal, faptul ca are bobinajul in secundar cu priza mediana m-a facut sa  intreb pe topicul dedicat sursei cam cum ar arata schema,sau daca ar merge, pentru tensiuni mici sa leg bobinele secundarului in paralel si pentru tensiuni mai mari in serie,la tensiuni mici si curenti mari scazand ambalarea termica a tranzistorilor.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users