Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oscilator Extern

Guest

Recommended Posts

Uneori incep sa ma scarpin cu mana dreapta la urechea stanga, si mi se nasc intrebari poate stupide.

Asa ca...iata una.

Vorbind despre un Atmega328 de exemplu, fie smd, tht nu conteaza, vrem sa-i atasam un oscilator cuart de 16Mhz. DIn ce stiu eu, perechea de condesnatori ar fi 2x22pF.

Dar la o cautare...."quartz" are si valoarea de capacitanta. unele au 16pF, altele 12pF, 30pF...

Nu conteaza ce aleg sau ar trebuii schimbat si condensatorii de 22pF ?

pana acum luam de 30pf cu cond de 22pf, dar acum vreau pentru smd si la 16Mhz capacitanta se termina pe la 20pF. trebuie alti condesnatori ?

Edited by Guest
  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Foloseste linistit ceea ce ai gasit (banuiesc ca vorbesti despre rezonatori ceramici). Nu vei avea probleme. Daca este vorba de un oscialtor activ, atunci il conectezi la intrarea XTAL1 (Pin 9, pentru ATMega328). Pentru cristale de quartz folosesti indicatiile din foaia de catalog pentru condensatori (atentie, valorile mici pot incarca excesiv oscilatorul). Nu uita si de noile setari ale fusebits.

Pentru amandoua exemplele poti folosi orice valoare in intervalul 12pF - 22pF, cu conditia ca ambii condensatori sa aiba valori egale.

Am intalnit, mai rar, sa se foloseasca quartz-uri cu frecventa mai mare decat cea mentionata in foaia de catalog (ex.24MHz sau 28MHz) cu condensatorii interni (36pF) ai oscilatorului din ATMega.

ce ciudat..pentru ca dupa formula expusa in foaia de catalog AVR, iasa undeva cam(functie de pcb) c1=c2=27pF la capacitanta 20pF..

eu nu mai inteleg nimic...si as fi vrut sa si inteleg.

Edited by Guest

pai tocmai asta incerc sa evit, pentru ca am avut cateva cazuri de crash inexplicabil si ma gandeam daca nu cumva...

dar specific pentru 328 ma interesa de moment.

Edited by Guest