Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

magnetzi sunt o sursa de energie ce zicetzi?


Vizitator freeenergy

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Hai sa gandim asa:Ai un magnet permanet si o bobina.Exemplul teoretic cu un fir le lungime L=1m aflat in campul unui mag permanent.Forta cu care-l atrage in Newtoni este : F=Intens*lungime*BSa zicem ca avem 1A si 1m de fir => F=BLucrul mecanic L=F*d sa zicem ca d=0.01m pentru ca F sa nu se schimbe.Daca nu se misca ( nu exista d) nu obtinem energie.Energia pe care eu o consum ca prin conductor sa treca 1A este (sa zicem ca are 1ohm ) = 1A*1V=1WDar energia obtinuta este L=F*d=B * 0.01.Deci daca B >100 obtin mai multa energie decat bag.Alt exemplu este: au un difuzor si bag in ele energia E = 1W * 1 oraPresiunea acustica creiata de el depinde si de taria magnetului si este direct proportionala cu B.Altfel spun, eu pot obtine din el mai multa energie decat am bagat.

Link spre comentariu

... Energia pe care eu o consum ca prin conductor sa treca 1A este (sa zicem ca are 1ohm ) = 1A*1V=1W...

1W este puterea de care ai nevoie. Energia pe care o consumi depinde de timpul cat firul este alimentat.Oricum, toata demonstratia e o speculatie frumoasa, care duce la concluzia ca poti scoate mai multa energie decat bagi.Pana acum nimeni nu a reusit asta, dar daca cineva o s-o faca, va ajunge cu singuranta celebru, poate si bogat! Chiar daca nu sunt de acord cu demonstratia ta, apreciez oamenii care nu inceteaza sa caute lucruri noi.Bafta!
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

mici si scumpi......

Asa am gandit si eu dar e bine ca se gaseste si la noi cineva care se ocupa de comercializarea magnetilor. Daca ar fi cineva care sa si produca cu siguranta ar fi mai ieftini.
Link spre comentariu

din câte am observat eu, pe-aici lumea nu spune chiar cu toată gura: e imposibil!!! ci că este ineficientă o asemenea metodă de obţinere a energiei, în comparaţie cu metodele clasice...

Pai cam asta e problema,toti se arunca(inclusiv eu :weedman: ) iar cand isi dau seama ce greseala au facut sau fac ,brus mutesc :smt119 sau mai reduc din volum. :2loser: :smt104
Link spre comentariu

Salut,Hai să mă "arunc" şi eu cu o observaţie.Ar trebui să ne gândim la faptul că "băieţii veseli" de la această organizaţie WIPO, nu sunt chiar aşa de glumeţi să breveteze şi să acorde patente de invenţie chiar pentru orice jucărie.Sau poate că este o glumă bună şi e bine să fim uneori şi Toma necredinciosul, cel care nu crede decât atunci când atinge el cu mâna... şi poate nici atunci.

Link spre comentariu

Brevetarea sau patentarea nu cere sa mai si functioneze :), sunt alte conditii care trebuie indeplinite...

Da, este posibil, nu vă contrazic, poate chiar lucraţi în domeniu sau chiar la OSIM şi cunoaşteţi bine condiţiile care trebuie îndeplinite.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări