Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest freeenergy

magnetzi sunt o sursa de energie ce zicetzi?

Recommended Posts

Guest freeenergy

ce credetzi despre:

shtiu ca se vede o mica neregula la filmulet dar eu am facut unu cu magneti mai slabi (foarte slabi) shi are tendintza sa se invarta dar nu shtiu de unde sa gasesc magnetzi mai ieftini shi mai buni decat cei pe care ii am eu, am mai multe modele de "free energy" dar inca vreau sa-l fac pasta s-a functioneze :yawinkle:

magnetii nu sunt o sursa de energie. sunt o sursa de camp, care in plus este si conservativ, daca termenul iti spune ceva...Parerea ta despre dinam este gresita. te-ai jucat vre-o data cu unul? Ai observat ca atunci cand este legat la la un bec, invartirea se produce mai greu? ei, sursa de energie este de fapt energia mecanica pe care o cheltuiesti atunci cand misti axul, si de fapt el doar converteste acea energie mecanica, de miscare, in energie electrica, care consta in miscarea electronilor.Ce mi se pare interesant este ca foarte multi din cei care cauta "Free Energy" sunt oameni care nu au excelat niciodata la materia numita "Fizica".fenomenele devin extrem de complexe la un moment dat si implica inclusiv fizica relativista. Mie foarte greu sa cred ca o persoana lipsita de rigoare stiintifica va reusi sa gaseasca asa ceva, in conditiile in care nu este in stare sa estimeze printr-o formula simpla pierderile care apar prin frecare.

Guest freeenergy

citeste commenturile de mai jos de filmulet. it`s a big scam....The quest for free energy goes on....

bai am citit comentariile de mai jos dar nu e nimic legat de filmuletz shi in plus eu v-am zis ca are tendinta sa se invarta la mine.Exact cand alimentati un motorash cu o tensiune mai mica decat cea nominala shi cand invartitzi cu mana intr-n sens se roteshte mai greu decat in celalalt sens. Shi v-am mai spus ca am utilizat magnetzi foarte slabi adica em cumparat 10 perechi de cashti shi le-am scos magnetu ..... :smt006

Guest freeenergy

la icpe (parca asa se chema, oricum, ca reper este institutul de pe splaiul unirii, spre iesirea din bucuresti) ai sa gasesti magneti din cei mai tari din lume.

da shtiu, ca am facut practica acolo dar sunt scumpi ca shi ei ii iau din alta parte.... :goodman:

Ca sa transformi motorina in energie electrica ai urmatorul lant: motor Diesel- generator cc (dinam)- baterie- invertor- transformator. Randamentul intregului lant este egal cu produsul randamentelor fiecarei verigi. Gindeste-te ca motorul Diesel n-are randament mai mare de 30% ( unul de putere mica nici atita), generatorul de 5-6 kW n-are randament mai mare de 80%, s.a.m.d. Astfel incit randamentul total nu va depasi 10-15%. Si inca ceva- in pretul motorinei pentru transport ( care banuiesc ca o poti procura) intra si accizele, care reprezinta destul de mult. Titeiul pentru termocentrale nu contine accizele respective, randamentul turbinelor termoelectrice este mult superior, cu toate pierderile ulterioare ( transformatoare, distributie, etc), costul pentru 1kWh energie produsa de Electrica sigur este inferior costului pentru acelasi kWh produs acasa de Diesel+ celelalte. Sa nu mai vorbim de complicatiile tehnice...Energia produsa de Electrica este obtinuta din carbuni, titei, hidro si nuclear, fiecare avind cost diferit. Pretul pe care-l platim tine seama de ponderile tipurilor de "carburanti". Per total n-ai cum obtine energie mai ieftina!

Guest freeenergy

Ca sa transformi motorina in energie electrica ai urmatorul lant: motor Diesel- generator cc (dinam)- baterie- invertor- transformator. Randamentul intregului lant este egal cu produsul randamentelor fiecarei verigi. Gindeste-te ca motorul Diesel n-are randament mai mare de 30% ( unul de putere mica nici atita), generatorul de 5-6 kW n-are randament mai mare de 80%, s.a.m.d. Astfel incit randamentul total nu va depasi 10-15%. Si inca ceva- in pretul motorinei pentru transport ( care banuiesc ca o poti procura) intra si accizele, care reprezinta destul de mult. Titeiul pentru termocentrale nu contine accizele respective, randamentul turbinelor termoelectrice este mult superior, cu toate pierderile ulterioare ( transformatoare, distributie, etc), costul pentru 1kWh energie produsa de Electrica sigur este inferior costului pentru acelasi kWh produs acasa de Diesel+ celelalte. Sa nu mai vorbim de complicatiile tehnice...Energia produsa de Electrica este obtinuta din carbuni, titei, hidro si nuclear, fiecare avind cost diferit. Pretul pe care-l platim tine seama de ponderile tipurilor de "carburanti". Per total n-ai cum obtine energie mai ieftina!

Uite ca exista energie mai ieftina shi de care toata lumea shtie adik motorul care foloseshte drept combustibil apa. Bineinteles ca nu e chiar apa de la "ghiuveta" dar este apa si e ushor de obtinut shi ca sa vezi nici nu costa mult etc. Merci pentru sustinere cirip

Guest freeenergy

chestia aia din poza de la avatar chiar functioneaza cu unele mici modificari am facut-o shi merge de data asta cu nishte magneti mai buni e foarte tare tre sa o incercati shi voi

chestia aia din poza de la avatar chiar functioneaza cu unele mici modificari am facut-o shi merge de data asta cu nishte magneti mai buni e foarte tare tre sa o incercati shi voi

....pai da mai multe amanunte despre: ,,chestia aia din poza de la avatar ''. :rock: :snakeman:

[...] Per total n-ai cum obtine energie mai ieftina!

Ei nu?! Doar a zis omul ca are tendinta sa se invarta. Lasa-l sa incerce... :yawinkle: Cirip
daca nu face experimentul in vid si pe perna magnetica sau electrostatica, nu are nici o sansa.tendinta de invartire poate aparea si din cauza curentului de aer antrenat de piesa in miscare...iar daca vrei ceva riguros, lasi chestia sa se invarta si masori cu un tachometru variatiile de turatie. evident ca ar trbui sa contrazica parerea mea, cum ca vor fi negative...ca sa nu mai vorbim de faptul ca masa creste cu viteza conform relatiei m(v)=m0/(1-(v/c)^2). deci cu cat se invarte mai repede, cu atat mai greu iti va fi sa-l misti.teoria este foarte complicata.