Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa laborator ajustabila V2


Postări Recomandate

  • 5 luni mai târziu...

Cristi, asta zicea Marian acum ceva vreme legat de schema asta:

sursa09.gif

 

" Cele 2 diode 1N5408 alcatuiesc un generator de curent constant impreuna cu PNP-ul si rezistenta de putere din emitorul acestuia, cand curentul prin PNP creste la un nivel suficient incat pe rezistenta din emitor sa apara o cadere egala cu o deschidere de dioda, se deschid cele 2 5408 si blocheaza PNP-ul. "

 

si

 

"-De la 0A pana pe la 60-70mA conduce doar LM317;

-De la 60-70mA caderea de pe 10R este suficienta incat sa deschida PNP-ul, si conduce majoritatea curentului pana la pragul limitarii care este de cca 3A, in acest timp creste curentul si prin LM datorita necesitatilor PNP-ului cat priveste Ib, dar nu cu mult ci pana undeva in jur de 100mA, sau oricum putin peste, curentul asta se insumeaza cu cei 3A de la PNP;

-De la pragul limitarii al PNP de ~3A prin el, caderea de pe 0R22 este suficienta incat sa deschida cele 2 diode inseriate si acestea reduc Ib al PNP, se activeaza o bucla de reactie negativa locala in curent cu prag la ~3A, adica un comportament tipic generatorului de curent;

-Sunt necesare diode de 3A deoarece curentul maxim pe sarcina nu este cel impus de limitarea PNP ci se insumeaza cu cel maxim permis de LM317, deci de pe la 3A in sus diodele se deschid si alimenteaza intrarea LM317 pentru a-i permite sa ofere maximul de care el este capabil, adica pana spre 2,2A functie de caderea de pe el."

 

Deci, daca o pui de 4R7 atunci o sa ai dublul de curent prin LM317. Insa nu inteleg de ce 3W la cei 10R.

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Thunderer a spus:

Cristi, asta zicea Marian acum ceva vreme legat de schema asta:

Nu-s sigur ca explicatia e asa complicata.

Mie imi iese ca din cele doua diode una "compenseaza" tensiunea Vbe a tranzistorului, iar cealalta da caderea de tensiune pe rezistenta de putere - ~ 0,6V. In functie de valoarea rezistentei, rezulta curentul - in cazul de fata 0,6V / 0,22 Ohm ~= 3 A.

 

Link spre comentariu

Multumesc @Thunderer si @Marian pentru explicatii. 

Am simulat schema si corespunde intru totul cu explicatiile date de @Marian.

Diodele se dimensioneaza tinand cont de Isc a lui LM317 (aprox 2.2A).

Din calcule, puterea pe Rezistenta de 10R este de 0.05W. Simularea merge si fara aceasta rezistenta.

 

LE

Vad ca si @sesebe a spus la fel

Editat de Kreator
Link spre comentariu

Pe rezistenta de 10R pica maxim 1.3-1.4V, deci maximul disipatiei ar fi undeva spre 200mW.

In schema lui Smilex nu scrie ca trebui de 3W, eu am pus-o asa ca asa aveam.

 

Fara ea, PNP-ul incepe sa conduca practic de la 0, sau oricum de la un curent foarte mic, facand sarcina LM317 la curent mic, sa fie una foarte mica ( IB-ul PNP ), nu-i ok deoarece LM are nevoie de ceva mA sarcina minim permanenta sa stabilizeze corect.

Adica la curent de sarcina mic stabilizarea are de suferit.

Rezistenta aia de 10R se asigura ca pana la un anumit curent, conduce doar LM.

Poate fi si mai mare si mai mica de 10R, valoarea nu-i batuta in cuie, dar nu vad de ce s-ar schimba.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări