Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ESP8266


Postări Recomandate

poti in schimb sa creezi o retea wifi secundara la care sa se lege esp-ul

 

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=VirtualNetworkName  key=Password

In the line above, you need to change VirtualNetworkName to the desired name of your wireless network and change Password to whatever password you want on the network. Note that all virtual wireless access points have to use WPA2-PSK (AES) encryption no matter what. Once it has been setup, you can enable it by typing in the following line:

netsh wlan start hostednetwork

Link spre comentariu

Deci ESP8266 are doua moduri.

Si tu le schimbi cu AT+CWMODE=1 sau 2

sau 3 ambele variante.

Si varinata 0 nici una din ele.

 

Prima inseamna ca e HOST, adica creaza el o retea WiFi la care te conectezi tu cu telefonul.

A doua insemna ca El se va conecata la o retea HOST cu AT+CWJAP="ssid","pass"

Iar a treia ambele.

Le-am incurcat ? :84  :scarpin  Sa-mi spuneti ca sa le retin corect.

 

Vad in unele videoclipuri pe Youtube ca acea retea de la ESP8266 le apare cumva cu rosu in Settings Android........

Poate........

Editat de Mondan
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Da, s-ar parea ca exista. Un convertor serial-usb cu cipuri mai noi (ftdi, prolific) si suportate de toate sistemele operare costa mai nou cativa firfirici.

Gata am gasit PL2303. Cam asta e si in comert, dar eu m-am grabit sa il cumpar din targul de vechituri. 

Apartine unui cablu de date pentru un telefon vechi.

 

Ei bine, spune-mi cum il folosec in Linux distributie pe baza Ubuntu 14?

 

Am instalat Arduino IDE in Linux, marge dar nu gasete portul serial.

 

  1. Accesezi prin browser serverul ESP ex: http://192.160.10.101/- browserul face in request

Stii ce ma gandeam ?

Cum facem sa accesam prin DNS ?

Adica in loc sa scrii in Mozilla "192.168.4.10" ceea ce este clar incomod, sa scrii "ESP.automatizare"

 

Nu am gasit gasit nicio varianta prea buna, decat aia cunoscuta cu instalat Bonjour.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări