Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
bogdan_2006

probleme la amplificare

Recommended Posts

am deschis acest topic la aceasta rubrica deoarece cred k am probleme la partea de amplificare si anume: am un kit cu 2x tda 7294 in punte facut pt subwoofer si cand dau la maxim aud niste pocnituri in difuzor. nu cred k de vina este dif. pt k am mai incercar inca 2 si la fel fac. aceleasi difuzoare le-am incercat si pe alte amplificatoare si nu mi se mai auzeau acele pocnituri inervante. care poate fi motivul? mentionez k am si filtru activ de subwoofer, dar am probat si fara acest filtru, folosind doar iesirea de subwoofer de pe placa audio. ps. semnalul il iau de pe iesirile normale ale placii de sunet, faza cu alimentarea la iesirea de subwoofer de pe placa a fost doar de proba.

Ok, ok, eu cred ca pocniturile apar pt. ca sursa ta nu poate duce atat.Sa-ti explic: ai un amplificator care este alimentat prin traf+condensatordaca este in gol riplul de tensiune este minim, cand dai volumul, creste consumul, creste si riplul de tensiune.Sa zicem ca ai 0.5V(sinus) la intrare si 40db amplificare (100 de ori), deci teoretic la iesire 0.5*100 = 50V, dar daca alimentare este ai 50V si mai are si un riplu(practic la 100Hz ai niste scaderi de tensiune), ce se intampla in momentul in care la iesire ar trebuii sa ai 50V si la alimentare ai 45? la iesire ai o sinusoida cu "capetele" taiate la 45V (pt. peste alimentare nu poti sa te duci) si incepe sa-ti semene semnalul cu un semnal dreptunghiular, de aici apar tot felul de distorsiuni, fenomenul asta se numeste clipping (taiere).

1. toroidalul nu am cum sa-l mai modific, dar daca ar fi sa modific tensiunea nu se va modifica si resistenta de sarcina (daca am zis corect)?ca pt o tensiune de +/- 30Vcc as avea 8 ohmi, iar la +/-35Vcc as avea 16 ohmi..........cel putin asa scrie in "documentatia tehnica"2. am sa mai adug cate un condensator de 4700uF pe fiecare parteam sa revin cu "rezultate"

Nu nu, +/-30Vcc/8 ohm inseamna ca trebuie sa ai atat pentru un sistem de 8Ohmi.Toroidalul eventual il schimbi cu altul, cea ce recomand(2*22 este prea putin), daca mai pui niste conzi nu cred ca rezolvi in totalite problema, o alta solutie este sa-l nu-i dai la maxim...

1. mai nou au inceput sa apara pocniturile mult mai devreme, adica rotesc potentiometrul la o treime-jumatate din cursa lui si imi si apar pocniturile2. care este puterea pe care o scoate un astfel de kit?cred k am sa-mi cumpar alt amplificator, si ii maresc filtrajul, daca tot persista imi duc toroidalul la modificatmai astept raspunsurile voastrebafta

1. kitul este cumparat de la adelaida ................2. mi-a spus cineva ca e posibil sa se fi dus condensatorii de pe kit si acea persoana mi-a recomandat sa schimb toti condensatorii; asa este? sau de vina este firma care il produce???va multumesc anticipat