Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fructe din gradina


Toni Marginean

Postări Recomandate

Este posibil orice. Eu am folosit tratamentul clasic contra manei, piatra vanata + var stins la mine acasa, am cumparat var bulgari de la vararii care trec prin sat.

mai este o problema la mine in sat unde locuiesc si anume,cei de la statia de apa care ne distribuie apa la ciusmele au obiceiul de a baga cloramina in bazinul de decantare ceea ce face ca aceasta apa sa nu fie buna decat pentru menaj,spalat rufe,nicidecum pentru gatit mancare sau pentru a uda plantele din gradina.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu am un bazin de 1000 litri care se umple cu apa de ploaie (am deviat apa din rigola terasei). Cu aceasta apa ud florile si la cateva zile pun cate o galeata de apa la radacina pomilor fructiferi; se zice ca este necesar pentru a nu pierde din fructe inainte de coacere. La gradina de la tara am o fantana cu diametru de 80 cm si adancime de 9 metri. Are o pompa care-si face bine treaba de vreo 15 ani. Ud numai dimineata fiindca apa e destul de rece. La Cluj pot uda tot timpul zilei daca vreau deoarece apa are temperatura de afara (acum poti face dus cu ea).

Link spre comentariu

Eu am un bazin de 1000 litri care se umple cu apa de ploaie (am deviat apa din rigola terasei). Cu aceasta apa ud florile si la cateva zile pun cate o galeata de apa la radacina pomilor fructiferi; se zice ca este necesar pentru a nu pierde din fructe inainte de coacere. La gradina de la tara am o fantana cu diametru de 80 cm si adancime de 9 metri. Are o pompa care-si face bine treaba de vreo 15 ani. Ud numai dimineata fiindca apa e destul de rece. La Cluj pot uda tot timpul zilei daca vreau deoarece apa are temperatura de afara (acum poti face dus cu ea).

am cumparat de la dstra din localitate im martie anul acesta 50pomi fructiferi de pe OLX si s-au prins toti,acum sa actept daca se impaca cu clima ca este diferita de a dstra. :scarpin

Link spre comentariu

George, casuta mea, cu gradina aferenta, este la 40 km de Buc, in zona de nod, Nuci se cheama satul, pe langa Caldarusani, Lipia, Snagov, zona nepoluata, pentru ca in acea zona nu s-a dezvoltat vreodata vreo industrie poluanta. Nea Nicu a avut grija de asta. Pe langa trece raul Ialomita.

Editat de monday
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Frumos smochin @xaxa, Spune-mi rogu-te, iarna, smochinul il tii afara in aer liber protejat desigur,?  De unde ai cumparat puiul, rasadul...nu stiu cum sa-i spun ?

Și eu am un puiet de smochin, anul acesta-l transplantez afară în grădină. L-am cultivat eu singur din seminte de smochin cumpărat din supermarket (la sfatul unor cunoștințe).

La mine la Satu Mare, smochinii merg afară fără probleme, cu toate că suntem ceva mai la nord față de București. Am văzut la noi în zonă smochini destul de maricei (>2m) și erau plini de fructe, asta m-a ambiționat să încerc să-l cultiv.

Link spre comentariu

,Posted Image

  Mere din gradina mea...Ionatan pe stil vechi ,pus de batranul meu :

Posted Image

Diferenta intre Jonathan si mai noul Idared e minora dar amindoua is sensibile la fainare si rapan, mai ales Jonathan.

Mai stropeste`l ca`i plin de fainare.

 

Grig

 

P.S. Eu ii stropesc da tot mai am fainare, nu asa multa da este!

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Diferenta intre Jonathan si mai noul Idared e minora dar amindoua is sensibile la fainare si rapan, mai ales Jonathan.

Mai stropeste`l ca`i plin de fainare.

 

Grig

 

P.S. Eu ii stropesc da tot mai am fainare, nu asa multa da este!

 Am cules circa 200Kg de mere dintr`un singur mar ,fara sa`l stropesc si sunt multumit de calitatea fructelor. Nu vand deci totul este pentru uz propriu si din cauza asta ,nu stropesc deloc ! 

 Posted Image

Cutiile de pe raftul de sus sunt pline tot cu mere.

Editat de romicap
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări