Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor orga de lumini pe benzi led


Vizitator al3ksxD

Postări Recomandate

Vizitator al3ksxD

As dori si eu pe cineva mai specializa in asa ceva. Am 3 m de banda 3 culori. Smd 3852 , 5w pe metruVreau si eu o schema + cablaj + piese. Daca se poate. Am gasit pe cele a lui niq.ro dar nu sunt sigur de ele. Am mai avut o tentativa si nu a mers.Daca se poate cineva cu care pot vorbii pe chat sa inteleg problemele. Multumresc mult. Stimă.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu la leduri RGB m-am referit eu atunci cand am pus link-ul.

 

Ok deci vorbim despre schema asta:

Posted Image

 

Una impartita pe 3 benzi de frecventa, si cate un led pentru fiecare.

 

Acuma cei 5W pe metru de la banda ta de leduri, sunt pentru fiecare culoare in parte, sau reprezinta puterea total cumulata la toate cele 3 culori? Adica intr-un metru de banda ai 3 culori cu cate 5W fiecare, sau ai in total 5W ( si deci ceva mai mult de 1,5 pe fiecare culoare ).

Link spre comentariu

Mda, vad ca link-ul nu mai merge ( ma refer la site-ul lui nic.ro, si nu e prima data cand se intampla asta ). In fine, cu 5W pe canal ai avea cam 0,4A la 12V, un tranzistor darlington este mai bun pentru hfe-ul sau mare care cere un curent foarte mic de la filtrul din fata, insa cere o tensiune de comanda mai mare, adica circuitul ar trebui conectat la iesirea unui amplificator capabil de minim 1,5-2Vv, ai putea cred eu sa mergi si cu BD139-16 ( neaparat terminatia -16 ), cumperi mai multe si selectionezi pe cele cu cel mai mare hfe, ar trebui sa poti gasi valori in jurul a 150, ceea ce cred ca ar trebui sa fie in regula. Indiferent ce tranzistor folosesti, trebuie pus pe radiator, probabil ceva in genul celor de pe la sursele de calculator ar trebui sa fie deajuns. Presupun ca benzile respective au rezistentele de limitare incluse devreme ce pot fi alimentate direct la 12V, deci nu mai ai nevoie de o alta rezistenta intre tranzistor si leduri ci le legi direct din colectorul lui. Ar trebui sa functioneze corect asa.

Link spre comentariu
Vizitator al3ksxD

Schema contine o rez. De 680 de ohm. Am faut mare parte din cablaj. Am lipit doar ca nu stiu daca este vre.o piesa sensibila la caldura. Am folosit un pistol de lipit destul de vechi. Si cu rezistentele semireg. mi.am bagat putin nasul. Trebuie "re'reglate"?Adica 2 aveau intr.ul fel unul altfel. (Sunt multitura.) Un chat va rog. Nu sunt sigur de ceea ce am facut si ca am inteles 100% ce ati scris dvs acolo. :( 680ohm de la collector la banda.

Link spre comentariu

Am rezolvat problema disparitiei schemei din postarea mea de mai sus, am gasit imaginea respectiva pe care am urcat-o pe contul meu de pe postimage ca sa nu mai dispara iarasi.

 

Ok in schema sunt 3 semireglabile care functioneaza pe post de potentiometre, adica din ele reglezi "volumul" ca sa zic asa al semnalului pe care fiecare canal il primeste, sau cu alte cuvinte din ele reglezi cat de tare se aprinde fiecare canal la un nivel dat de semnal, poti astfel egaliza nivelul de luminozitate intre canale, sau poti face ca unul sa se aprinda mai slab sau mai tare decat celelalte... etc. Asta este fix la alegerea ta si o faci dupa ce ai realizat montajul complet, la primele teste. Daca nu ai gasit semireglabile de 47k poti pune 50k.

 

Cunosti specificatiile tehnice ale benzii de leduri? Adica se alimenteaza direct la 12V si deci are rezistenta de limitare inclusa pe ea, sau trebuie una inseriata cu alimentarea? Daca nu stii atunci pune macar niste poze cu banda, poze cat mai clare si cat mai "din aproape" pentru a se vedea detaliile, atat pe o parte cat si pe cealalta, daca au rezistente ar trebui sa se vada astfel. Deasemeni pune ceva poza si cu ce ai facut tu si apoi mai vedem.

 

PS: Continuam discutia aici, nu pe "chat", din experienta ta pot beneficia si altii, fara sa fie nevoie sa repet aceleasi raspunsuri. Daca ai rabdare si esti suficient de atent, sigur o sa reusesti.

Link spre comentariu
Vizitator al3ksxD

Banda se leaga la 12v si odata la 3 leduri (un segment ) are o rez smd 151. Adica. 150ohm.Posted Image

Iar pcb.ul i.am lipit piesele. Mai am 2 piese care se pare ca aia de la magazin le.a incurcat. Trebuie sa cumpar inca 2 sau 3 condens.

Si inca ceva stiu ca I=P/U . doar ca nustiu cum se calculeaza la cablajul facut. Am puterea totala a benzilor este de 15w ( 5 pe canal). Si ar venii 0.4 pe canal. Adica 1,2 + cablajul care nu stiu cat consuma. Am un alimantator 12v 2,5A

Posted Image

Iar cablajul este acesta.Posted ImagePosted Image

Nu-mi judecati mufele. Nu am avut loc pe pcb unde sa le pun asa ca am facut ci jumperi. :)

Link spre comentariu

Ok deci nu-ti mai trebuiesc rezistentele alea de 680R dintre leduri si tranzistori, adica R8, R9 si R10, nu mai sunt necesare, deja exista limitare pe banda de leduri.

 

Tranzistorii sunt acei darlington despre care vorbeai? Daca da atunci trebuie sa stii ca semnalul necesar pe intrare va trebui sa fie in principiu dublu fata de varianta cu acele BC-uri simple, adica mini-orga ar trebui montata la iesirea unui amplificator, nu cred ca surse de semnal clasice cum ar fi PC-uri, telefoane, mp3-playere sau altele de genul, ar putea comanda direct circuitul, iesirea lor ar trebui cel mai probabil sa mearga pana peste 1,5Vv, dar poti incerca, daca nu merge satisfacator atunci montezi mini-orga la iesirea unui amplificator si eventual inseriezi o rezistenta de cativa k intre miniorga si iesirea amplificatorului, poti varia valoarea acelei rezistente in functie de cum vrei tu sa ti se aprinda la volum ridicat... in fine ramane sa testezi tu.

 

Tot la tranzistori trebuie sa pui radiator, disipatia pe ei imi este greu sa cred ca va putea fi suportata numai de capsula lor, deci ai nevoie de ceva radiator, am mai zis eu asta mai sus, ceva in genul celor de pe la sursele de calculator, le poti fixa pe toate 3 pe un radiator care are spatiu pentru 3 tranzistori, neaparat le izolezi cu foita de mica si niplu, si le legi de placa cu ceva fire, preferabil cat mai scurte.

 

Consumul "cablajului" este exact ca si la leduri, adica acei 1,2A cumulat, pentru ca el vine inseriat cu ledurile si alimentarea, si stim ca intr-un circuit format din 2 sau mai multe elemente inseriate, curentul prin fiecare este acelasi. Deci sursa ta este in regula la cei 2,5A.

Link spre comentariu
Vizitator al3ksxD

Are ceva daca las rez. de 680? Am de la amp pe 4.1 . Nu am multimetru nustiu sigur daca scoate 1,5 2vv. JLa tranzistori am o pozite rea . greu de pus radiator . daca pun un ventilator simplu?.Si da sunt. Npn tip122.

Link spre comentariu

-Da, are ceva daca lasi acele rezistente, ledurile se vor aprinde foarte slab, deci elimina rezistentele de 680R si leaga banda de leduri direct la tranzistor.

 

-Daca te legi cu miniorga de la iesirea unui sistem audio atunci sigur are suficienta tensiune sa o comande, nu mai trebuie sa masori.

 

-Deci nu m-ai inteles cu tranzistorii, fie pui radiator fie iti vor pocni. Am zis anterior dar nu ai citit atent ( nu inteleg motivul ), deci pui tranzistorii pe radiator si ii legi cu fire la placa, adica scoti tranzistorii de pe placa, ii fixezi pe radiator, izolat cu foita de mica si niplu, si lipesti de pinii lor niste fire pe care apoi le duci la placa avand grija sa pastrezi corectitudinea legaturilor ( ordinea ).

Link spre comentariu
Vizitator al3ksxD

Aa. Ok. Acum da am inteles. Multumesc frumos asta voi face. Dar pe langa radiator trebuie ventilator?. Sau conteaza marimea radiatorului.In loc de foita pot pune pasta termoconductoare ( aceea dintre procesor si radiator)Si la niplu nu pot pune un surub normal..?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări