Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
attila24

TV DAEWOO DTF-29U7K CP885F

Recommended Posts

Am un TV DAEWOO model DTF-29U7K sasiu CP885F la care s-a deplasat imaginea pe orizontala, am incercat sa schimb datele din memorie, am si gasit la care adresa trebuie sa jonglez dar sunt prea multe combinatii :rolleyes: , daca cineva stie meniul service as fi recunoscator, procesorul e DW3834A-C4-AE5 DW16, integrat cu 64 de pini.Multumesc

AM o intrebare la acest model de televizor, ca sa nu mai deschid alt topic, am ceva probleme cu baleajul pe verticala, imaginea este oarecum turtita cu rastru egal atat jos cat si sus.. dar pe partea de sus se vad 3 dungi RGB care licare... tensiunea de alimentare este de 129V, iar cea de 45v este 36V ... este normal?

Revin cu cateva detalii, am sapat pe acest televizor vreo 4 ore fara success, am inlocuit toti electroliticii de pe jungla, desi tensiunile erau in valori, sasiul este cp885.. am schimbat si cei doi electrolitici de 33uf si 4,7 uf din sursa fara success insa, tensiunea de alimentare in loc sa fie de 140v, tot la 129 ramanea, am inlocuit si filtrajul de dupa choper si de dupa traf linii...Am studiat putin bucla de feedback a sursei, am ramas surprins sa vad ca rezistorul R823 care duce catre I806 in loc sa fie de 2k7 cum era pe schema, era defapt de 240ohmi, l-am inlocuit cu 2k7 si tensiunea a urcat la 134 volti... acum ma gandesc ca tensiunile difera putin fata de valorile din schema..Am inteles ca pe acest televizor se poate regla din meniul service dimensiunea pe verticala si est-vestul?Proprietarul a uitat telecomanda acasa, si sta la vreo 30km de timisoara :nebunrau: Se poate accesa altfel meniul fara telecomanda?Revin cu defectul care consta in imagine redusa pe verticala si usor corset pe lateral... am inlocuit si verificat toti condensatorii din zona ic-ului TDA8358J, am inlocuit si cele doua diode d407 si d313Ma gandesc totusi sa nu fie tensiunea suficient de mare cat sa deschida imaginea? Si daca este asa, sa fie oare traful de linii defect?Cei drept nu am inlocuit ic-ul de cadre...

Ok, am facut rost de telecomanda, am reusit sa intru in service menu si pot sa jonglez cu valorile est-vest, orizontala si verticala... are cineva valorile default pentru acest model de televizor? ma intereseaza in special valorile pentru est-vest, orizontala si verticalaMultumesc