Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

AMC-uri


Postări Recomandate

Am facut curatenie aici.Sa ma scuze cei care au scris corect (in apararea mea)dar topicul este cu totul altceva.Va rog sa va limitati la subiect.Inclusiv cu strugurii acrii.......Si pentru a da loc discutiilor dar doar civilizate deschid un topic despre necesitatea aparaturii intr-un service.Acolo ii voi raspunde si lui Florin.

Link spre comentariu

singurul aparat pe care îl "stăpâneam" bine, în afara mavo-ului din "dotarea standard" era versatesterul.se cam morcovise şeful, că îl cam confiscasem, şi o săptămână m-am plimbat cu manualul în buzunar... dar după aia veneau la mine să mă întrebe ce şi cum, mai ales că mai primiseră două, şi se uitau la ele cam ca găina la struţ!ce îmi pare rău că nu am apucat să învăţ cum se foloseşte, la maximum, nu la măsurări banale, a fost osciloscopul...ştiam deja să folosesc un osciloscop, învăţasem la Depou, dar acolo ne cam chinuiam cu nişte osciloscoape Didactica cam praf... dar la District aduseseră cu câteva luni înainte să mă "restructureze" (prin vara lui '93) nişte ditamai osciloscoapele ruseşti...noroc că în afară de mine nu mai ţinea minte rusa din şcoală decât un coleg care mai avea şi el cam 7-8 luni până la pensie... aşa am apucat să lucrez un pic cu ăla, până când au dispărut sondele...

Link spre comentariu

Am mai postat acum ceva ani.

Pentru a avea asemene dotare trebuiesc indeplinite cateva conditii:

   1. Necesitate.

   2. Bani.

   3. Spatiu.

   4. Sotie.

    Iar acum sa exemplificam:

   1. Ai nevoie de un aparat in atelier pentru a-ti face treaba? Atunci il cumperi. De unde bani?

   2. Banii rezultati din diverese reparatii, ii strangi si ii investesti penhtru achizitionarea acelui aparat nou.

   3. Unde amplasezi acel aparat nou?. Pe masa de lucru nu mai ai loc demult. Atunci gasesti o solutie si il pui in biblioteca..

Si urmeaza ultimul punct, cel mai dur::

     SOTIA:

    - Ce mai faci si cu "rahatul" asta de aparat? Nu vezi ca nu mai am loc sa pun  ninimic, in casa asta, de fiarele tale?

    - De unde ai avut bani sa il cumperi?  Noi nu avem ce manca si tu dai banii pe fiare?

    - Vreau sa vad unde unde il amplasezi.  Daca apare in biblioteca, EU, il arunc pe geam, de la balcon.

 

 

Cine nu a intimpinat aceste piedici, sa taca. Ceilalti , sa scrie. 

 Nu aici sa nu poluam topicul lui Dan

 

 

Nu este cazul colegului Dan. Acesta ne relata, acum catva timp, ca si sotia il sustine, si mai mult, ii face  si cadouri in materie de AMC-uri.

 Felicitari pentru tot ce ai reusit sa strangi si sa le folosesti cu eficienta. 

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări