Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare AMC-uri

Recommended Posts

Osciloscop Philips SBC 530. Prima rugaminte este schema sau manualul de service daca il are careva. Eu nu l-am gasit pe net.

Are probleme pe partea de alimentare, nu se alimenteaza tubul(D7-191GH). Nu stiu nici ce tensiuni trebuie sa scoata sursa sau cu ce tensiuni se alimenteaza tubul, e prima data cand imi bag nasul intr-un osciloscop, de aceea am nevoie de ajutor. Are un ridicator de tensiune facut cu 741, care nu cred ca functioneaza. Am observat cateva rezistente incinse, dar nu sunt intrerupte.

Astept o schema daca exista sau cateva explicatii despre tensiunile de alimentare la un tub de osciloscop.

https://drive.google.com/folderview?id=0B6ENA_LEM4-YTWdiRFdRTElDNDg&usp=sharing

Edited by mmihai94
  • 1 month later...
  • 5 months later...
Buna seara tuturor,
Solicit si eu ajutor din partea userilor cu mai multa experienta pentru depanarea unui multimetru tip AXIO MET AX-18B.Pe scurt am achizitionat acest aparat acum circa 1an si
1/2;l-am folosit cu succes pana acum, dar exclusiv in d.c,pt.ca asa au fost aplicatiile.
nu are o precizie conform specificatiilor- dar apropiata.De curand am vrut sa masor cateva
tensiuni de c.a.si am constatat ca valorile citite sunt aiurea ,deci aparatul e defect .AX-18
are scalare auto,dar valorile citite sunt eronate atat pe auto cat si pe manual.Toate celelalte
functii merg. Desi am cautat pe NET, nu am gasit nimic referitor la schema lui AX-18B desi
acest tip de multimetru este comercializat si de firma T.M,E.destul de cunoscuta pe ELFORUM.
Informatii suplimentare asupra multimetrului se gasesc la:
Nimic referitor la schema sau macar la o schema bloc.M-ar fi ajutatmult macar daca as sti tipul microcontrolerului folosit si care e sub forma de pota de rasina depus pe placa. d asemenea
macar de as sti daca convertorul a.c./d.c.este intern(in procesor)sau extern.(banuiesc ca ar putea fi un condensator electrolitic defect)Deci rog mult daca cineva detine aceste informatii
sa ma ajute.Merci din avans

Ax-18B nu e chiar atat de ieftin.,dar nici nu costa cat unFLUKE.Pretul la T.M.E. este aprox.211lei. pt o buc.

Diferenta intre val.reala si cea indicata de aparat este mare si variaza in functie de marimea val.masurate.;oricum este sub10-20procente

din aceasta

.Tensiunea masurata nu e sinus pur ci e o forma de sinus deformat.- se masoara f dificil.

Valoarea indicata pe "auto" nu coincide cu val. idicata pe "manual"

aparatul este realizat partial cu SMD-uri si destul de inghesuit.

ar fi util sa schimb toate cond electrolitice?(desi e f.dificil si nu stiu daca merita..........

onidee salvatoare?..........

La multimetrele ieftine fara true RMS nu exista ( sau n-am vazut eu inca ) convertor AC-DC , acesta apare doar la TRUE RMS. Un circuit tipic non true rms intr-un multimetru cu autoscalare este cel din poza. Tipul de microprocesor folosit nu este imposibil de aflat dar necesita ceva munca pe google. Din punctul meu de vedere nu se merita. Uite un punct de plecare cu niste circuite de tipul 6000 count folosite in multimetrele ieftine http://www.cyrustek.com.tw/product-1-6000.htm

Sunteti sigur ca aparatul este defect ? Uite ce spune Fluke referitor la erorile de masura cand forma nu este pur sinus http://en-us.fluke.com/training/training-library/measurements/electricity/what-is-true-rms.html

post-174634-0-00396600-1478131413_thumb.png

Edited by djvas
Tensiunes de retea nu o masoara corect Masurand de exemplu infasurarea secundara a unui traf.cu un multimetru Schlumberger 1240 in paralel cuAX-18B,primul arata16,4V iar cel de al doilea arata1.026vpe auto si 1.56v pe manual;Se observa ca nici macar val. pe auto nu e acceeasi cu val. pe manual.Am observat ca ax-18-B nici nu mai comuta scarile de a.c. pe auto.
Merci Djvas pentrupt acest url:http://www.cyrustek....duct-1-6000.htm.Am cautat ceva similar
cu ax-18B si am gasit ES51928 "6000COUNT AUTO RANGE SMART DMMIC de la Cyrus Tek
cu performante practic similare.Din pacate nimic despre schema.
Aparatul este sigur defect pt ca la masuratori in paralel pe iesirea unui generator sinusoidal
ca si la tnsiuni de retea arata eronat: si nu e vorba de efecte de decalibrare,pt ca diferentele sunt f.mari
IN multimetrele mai vechi,de ex.Schlumberger 1240,Fluke 8000A,Weston 2470 se folosea o cshema de convertor a.c.-d.c. cu operational ce o gasim si prin cartile de aplicatii pt.operationale
Aceasta schema are la sfarsit un grup filtru R-C de pe care se ia tens.de iesire(rezultatul conversiei).C-urile sunt de obicei electrolitici(nu gasesc acum schema)Daca un C e
scurt -adio iesire La asta ma gandem eu ca s-ar fi putut intampla.
In sfarsit,mersi f.mult pt ajutor si va tin la curent
sctsandu

Multimetrul asta nu e facut doar pentru TME, ei il fac pt. orice client si cred ca ii vor pune orice sigla atata timp cat sunt platiti pentru asta. Fabricantul chinez se numeste V&A Instruments si pe un alt forum spunea cineva ca i-a intrebat daca au vreo tangenta cu Mastech fiindca prea seamana unele exemplare si raspunsul chinezilor a fost ca ei erau acum foarte multi ani parte din Mastech dupa care s-au separat (greu de crezut, dar asa o fi). Asadar se poate sapa pe net si dupa schemele unor aparate similare facute de Mastech, poate gasiti sursa de inspiratie a chinezilor de la V&A.

Un alt binevoitor a desfacut si pozat acest multimetru aici.

Tot pe acel forum spunea un utilizator ca s-a jucat cu semireglabilii si crede ca a intuit ce regleaza fiecare: vr1 temperatura(brut), vr2 temperatura(fin), vr3 capacitatile, vr4 tensiune AC, vr5 tensiune DC.

In poza de aici estimez ca in dreapta sus e zona de conversie rms cu cele 2 diode si semireglabilii vr4 de 2k si vr5 de 10k. Eu as lua la intrebari diodele alea d19 d10 urmate de c13, c16, c24, c4 si c18. Daca exista putin timp liber si noroc poate ii dati de cap, cine stie daca e doar vr4 "sarit de pe fix" si il aduceti pe calea cea buna...

Exceptionala informatia ! si la obiect.Merci f.mult Dark_angel.Si eu am cautat mult pe Internet dar nu am dat de V&AInstruments (firma chineza) si nici nu stiam nimic de colaborarea cu Mastech

Dupa pozele acelui Binevoitor care a desfacut si pozat acest multimetru aici. rezulta prin comparatie ca e exat acelesi lucru cu ce am eu.

uite pozele cu multimetrul meu ajci.:https://s19.postimg.org/n70egcfb7/DSCN1117.jpg,si https://s19.postimg.org/f42850upv/DSCN1120.jpg

Am desfacut aparatul de mai multe ori (mi-a fost frica ca nu-l pot pune la loc),Fara ambele capace atrata asa: https://s19.postimg.org/wzc9dh4zn/DSCN1125.jpg

Partea care contine conversia rms este asta:https://s19.postimg.org/dqal9pvgj/DSCN1121.jpg

dupa lupte seculare am reusit sa masor componentele(ce se poate,fara fara sa le scot de pe placa)...d19 si d10 ,ca si condensatoarele c13, c16, c24, c4 care par bune.C18 este un C electrolitic de 10uF care si el pare bun.(am folosit un multi tester de pe forum).SemireglabiliiSr4si Sr5au valorile indicate main sus,valoarea lor se regleaza,singura chestie e ca Sr4 este in capat de cursa?!,ceea ce e cam ciudat.

mai ramane sa vad ce se intampla daca umblu la Sr4 ( o sa-l pun la mijloc) si o sa vad ce indica aparatul fata de cel luat ca referinta

Va tin la curent si inca o data multumesc f.mult pt. ajutor.

sctsandu.

AM continuat operatia concentrandu-mi atentia asupra lui Sr4 siSr5,semireglsbili ,primul de2kohmi iar al doilea de 10 kohmi.SemireglabiliiSr4si Sr5 au valorile indicate mai sus,Valoarea lor se regleaza normal.Am reglat diverse valori pt.Sr4 si am constatat ca val.de a.c. citita pe multimetru nu se modifica aproape de loc(nesemnificativ)In schimb in capul de cursa unde era initial,a aparut fenomenul ca val.citita pe" manual"=val citita pe"auto"De aici am tras concluzia ca, cu ajutorul lui Sr4 se stabileste un prag de buna functionare a buclei "auto"Am inceput sa banui ca Sr5 are ca scop reglarea de cap de scala pt a.c.Regland Sr5,si comparand succesiv cu val.masurata de multimetru de referinta am ajuns sa obtin val. afisate corect de catre AX-18B

Am verificat si pe celelalte scari de masura si merge o.k. Deci e adevarat ce zicea In poza de aici dar un pic diferit.

Am avut noroc de sfaturi bune si perseverand iata ca am rezolvat-o.Merci mult,ca oricum n-aveam bani de altul!

Poate ca serveste si altora

sctsandu

• 1 month later...